Alex Ioniţă, gol fabulos în Sepsi – Rapid! A marcat cu o „torpilă” din afara careului. Adrian Mutu, impresionat!

Dragoș Vasile Publicat: 27 august 2022, 23:05 / Actualizat: 15 ianuarie 2024, 23:20

Alex Ioniţă, gol fabulos în Sepsi – Rapid! A marcat cu o „torpilă din afara careului. Adrian Mutu, impresionat!

Alex Ioniţă, reuşită fabuloasă în Sepsi - Rapid

Alex Ioniţă, reuşită fabuloasă în Sepsi - Rapid / Captură Orange Sport

Alex Ioniţă a reuşit un gol fabulos în Sepsi – Rapid. Fotbalistul de 27 de ani a marcat cu o „torpilă” din afara careului în minutele de prelungiri ale primei reprize.

A fost o primă repriză nebună la Sfântu Gheorghe. Covăsnenii au deschis scorul din lovitură de la 11 metri, dar giuleştenii au revenit pe tabelă graţie golului lui Antonio Sefer.

Alex Ioniţă, gol fabulos în Sepsi – Rapid

Meciul se îndrepta către un rezultate de egalitate la pauză, dar Alex Ioniţă a avut un cuvânt greu de spus. Din pasa lui Valentin Costache, rapidistul a marcat în minutul 45+2 cu o „torpilă” din afara careului.

Adrian Mutu a fost impresonat de golul elevului său, însă nu a avut timp prea mult de bucurie. „Briliantul” le-a făcut semn jucătorilor să rămână cu picioarele pe pământ, chiar dacă conduc pe tabelă.

Cotat la 450.000 de euro, Alex Ioniţă a reuşit al doilea gol din acest sezon. Primul a venit în succesul din Bănie cu Universitatea Craiova, scor 1-0.

Andrei Chivulete a acordat penalty după aproape 6 minute de analiză VAR

Moment uluitor în Sepsi – Rapid. Andrei Chivulete a acordat penalty pentru covăsneni după aproape 6 minute de analiză VAR. Totul s-a întâmplat în prima repriză, după un duel între Antonio Sefer şi Denis Ciobotariu.

A fost haos în prima repriză a meciului dintre Sepsi şi Rapid. Meciul a fost întrerupt aproximativ 6 minute pentru analiza unei faze prin intermediul VAR.

Duelul de la Sfântu Gheorghe s-a oprit în minutul 15, când Denis Ciobotariu a căzut în urma unui duel cu Antonio Sefer. Andrei Chivulete nu a văzut clar faza, astfel că a avut nevoie de intervenţia arbitrilor din camera VAR. Iniţial, arbitrul lăsase jocul să continue.

Au trecut 6 minute de analiză, după care „centralul” a acordat lovitură de la 11 metri. Mario Rondon a marcat, după ce l-a învins pe Roland Niczuly.

Alex Ioniţă, „fiul rătăcitor” de la Rapid

Alex Ioniţă a debutat la Rapid în 2011, într-un meci cu FC Braşov, câştigat cu 1-0, şi a jucat pentru gruparea din Grant până în 2013.

S-a transferat apoi la Astra, echipă cu care a obţinut titlul de campion, în 2016. Ulterior, cel poreclit „Bulgaru”, a fost transferat de CFR Cluj, cu care a câştigat alte două trofee de campion al României.

Ardelenii l-au împrumutat la Universitatea Craiova Craiova şi Astra Giurgiu în sezonul 2019/2020, iar în ultima stagiune a evoluat în două partide pentru giurgiuveni.

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”