Alexandru Roşca, din Liga 3 la marele derby FCSB – Dinamo: „Du-te, mă, de aici, nu spune prostiile astea”

Publicat: 23 februarie 2025, 8:57

Comentarii
Alexandru Roşca, din Liga 3 la marele derby FCSB – Dinamo: „Du-te, mă, de aici, nu spune prostiile astea

Alexandru Roşca, la finalul meciului Petrolul - Dinamo - Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Alexandru Roşca, portarul lui Dinamo, a prefaţat marele meci cu FCSB ce se va disputa duminică, de la ora 20:00, în cadrul etapei a 28-a a Ligii 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Transferat pentru 100.000 de euro în vară de la Şelimbăr, Roşca a profitat de accidentarea titularului Golubovic din meciul cu CFR Cluj, înregistrând 8 meciuri fără gol primit din acţiune.

Portarul de 21 de ani cotat la 450.000 de euro ţinteşte titlul cu Dinamo şi vrea o primă victorie în faţa rivalei FCSB, cu care „câinii roşii” au pierdut ultimele 6 meciuri.

Alex Roşca: ” Acum doi-trei ani jucam în Liga a III-a”

„Încă nu am emoţii. Nu ştiu când se va apropia meciul. Sunt liniştit. Este cel mai mare derby din România. Acum doi-trei ani jucam în Liga a III-a.

Dacă mi-ar fi spus că peste doi ani joc derby cu FCSB – Dinamo, i-aş spune “Du-te, mă, de aici, nu spune prostiile astea!”. Mă bucur, abia aştept să înceapă. Da, 100% suntem pregătiţi. Să vedem ce se va întâmpla.

Reclamă
Reclamă

Noi sperăm să intrăm în play-off şi cum nu putem să mergem în cupele europene, nu avem pentru ce altceva să tragem. Doar pentru titlu şi clar că ăsta va fi singurul nostru gând. Să ne motiveze”, a spus Roşca, citat de fanatik.ro.

Înainte de derby, FCSB e pe locul 4, cu 49 de puncte. Dinamo e pe 5, cu 45 de puncte.

„Când vii la Dinamo, este un club mare. Şi eu consider că dacă ai venit la Dinamo, în România nu mai ai unde să pleci altundeva. Cum suntem acum, în situaţia de a ne lupta pentru primele locuri… Dar clar am văzut-o ca pe o şansă foarte mare.

Reclamă

Şi nu am învinuit oamenii care spuneau că “Facem transferurile doar ca să le facem”, “Cine l-a recomandat pe puştiul ăsta?”. M-am pus în locul lor şi probabil eu reacţionam la fel. A fost o reacţie normală şi nu m-a afectat.”, a mai spus Roşca.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:48 26 iul.

Dennis Politic nu ştia nici el de cât timp nu a mai marcat! Un coleg de la FCSB a presimţit că el va înscrie: „Aşa este”

23:40 26 iul.

VIDEO | Ce a făcut galeria FCSB-ului după victoria cu Csikszereda

23:33 26 iul.

Anderson Ceara a răbufnit la adresa lui Mihai Stoica: „A spus că nu am ligament, niște tâmpenii. Nu mă respectă”

23:22 26 iul.

Gigi Becali a anunţat un nou transfer la FCSB: „100%”! Ce a spus despre Denis Drăguş

23:16 26 iul.

Marius Baciu, anunţ decisiv despre Ștefan Târnovanu: „Imediat se vede greșeala”

23:14 26 iul.

Complot împotriva FCSB-ului. Gigi Becali e sigur şi anunţă o schimbare importantă: „Au făcut intenţionat!”

1 Halucinant: ce a spus Gigi Becali după ce Dennis Politic a fost decisiv în Csikszereda – FCSB 0-2 2 Andrei Cordea a depus memoriu la FRF. „Asta este între mine și club” 3 Primul jucător care e OUT de la Universitatea Craiova, după umilința cu Dinamo. Decizia luată de conducerea oltenilor 4 Surprize uriașe în echipa de start a FCSB-ului, pentru meciul cu Csikszereda. Decizia luată în cazul lui Târnovanu 5 Doliu în fotbal. Un fost internaţional a murit la 38 de ani, într-un accident rutier! 6 VIDEOLando Norris a câştigat cursa Marelui Premiu al Ungariei! Colegul lui, Oscar Piastri, a abandonat
Citește și