Mircea Sandu a auzit acuzațiile lui Mircea Lucescu şi a avut o reacţie nervoasă la adresa celui mai titrat antrenor român. Fostul preşedinte al Federaţiei Române de Fotbal s-a descătuşat şi i-a cerut socoteala lui „Il Luce”.
Mircea Lucescu a venit cu acuzaţii de blat şi a susţinut că Unirea Urziceni şi Oţelul Galaţi au fost ajutate să câştige titlul Ligii 1 în 2009, respectiv 2011. În acea perioadă, Mircea Sandu conducea fotbalul românesc.
Mircea Sandu a auzit acuzațiile lui Mircea Lucescu și a izbucnit nervos
Mircea Sandu nu s-a ferit de cuvinte şi l-a atacat în termeni duri pe antrenorul în vârstă de 78 de ani.
”(n.r. Ce are domnul Lucescu cu dumneavoastră? V-a tot ciupit în ultima vreme) Nu am simțit, nu! (râde – n.r.). Eu am profitat de fotbalul românesc cum a profitat și fotbalul de mine. Dar, nu stau să facem vreo bulibășeală sau cum le spune ălora… facem anchete în stilul Bulibașa, Doamne, iartă-mă! În lumea asta sunt foarte mulți care se consideră Mafalda, fără nicio trimitere la Mircea Lucescu.
Mai puțin mă interesează, am alte preocupări, fiecare poate să spună ce dorește, cum dorește… Nu am niciun fel de…Nu am o analiză, replică, nu mă interesează. Pentru mine, ca și pentru el, ca și pentru alții, statisticile vorbesc.
(n.r. Despre Urziceni și Oțelul) Deci ăștia nu aveau voie să câștige campionate?! Erau mici. În orice caz, Galațiul și, sigur Urziceniul nu mai există… Dar Meme a fost conducătorul clubului, ar trebui să aibă un punct de vedere. Pentru că sunt direct atacați.
Cât privește FRF, atunci cel care face astfel de afirmații trebuie să indice persoana sau persoanele, sursele de finanțare, dar și sumele. Pentru că altfel… spui ca ăla a luat toate nevestele la rând, adică le face pe alea curve, dar ele săracele se ocupă de casa lor și de familia lor.
Mircea Sandu: „Eu știu cum e perversitatea asta în fotbal!”
În primul rând că eu nu m-am ocupat în FRF direct de … cine putea să influențeze rezultatele? Că doar nu juca Sandu, Lupescu, Kasai… Cine era implicat direct? Antrenorii, conducerile cluburilor, arbitrii și așa mai departe. Eu pot să garantez că niciun conducător nu poate să vină să spună că am fost la Sandu Mircea și mi-a promis că… Sau i-am dat lui Sandu Mircea ca să…