Închide meniul

Andrea Mandorlini o acuză pe FCSB că este avantajată de arbitri: „Diferența în clasament e făcută de două penalty-uri”

Alex Ioniță Publicat: 19 septembrie 2023, 0:17

Comentarii
Andrea Mandorlini o acuză pe FCSB că este avantajată de arbitri: Diferența în clasament e făcută de două penalty-uri”

Andrea Mandorlini, în timpul meciului din Gruia / Profimediaimages

Andrea Mandorlini o acuză pe FCSB de faptul că este avantajată de arbitri. Tehnicianul formației din Gruia a făcut o declarație uluitoare, chiar după ce Istvan Kovacs nu a acordat un penalty pentru Petrolul Ploiești, la partida de la Cluj.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Meicul dintre CFR Cluj și Petrolul Ploiești s-a încheiat cu scorul de 1-0. Partida din etapa a 9-a a Ligii 1 a fost în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Andrea Mandorlini o acuză pe FCSB că este avantajată de arbitri

După meciul câștigat de CFR Cluj cu Petrolul, Andrea Mandorlini a făcut o declarație surprinzătoare. Tehnicianul italian al formației din Gruia este de părere că FCSB este avantajată de arbitri, având în vedere penalty-ul obținut de vicecampioană la meciul de la Ovidiu, cu Farul.

Declarația acestuia vine în condițiile în care jucătorii de la Petrolul au fost revoltați de faptul că Istvan Kovacs nu le-au acordat o lovitură de la 11 metri, după ce, în minutul 48, pe reluare, s-a văzut că Ajeti l-a călcat pe Gomes în careu, după o lovitură de la colțul terenului.

„Am văzut și azi și ieri un arbitraj cu greșeli. Asta nu face cinste fotbalului românesc. Eu sincer penalty ca ieri nu am mai văzut. E o lipsă de respect pentru jucători precum Popescu și Hagi care au făcut ceva în această țară.

Reclamă
Reclamă

Vreau să vă spun că diferența până acum din clasament e făcută de două penalty-uri. Două penalty-uri inexistente. Unul a fost primit de FCSB împotriva cu noi. Puteam noi să fim în față.

Sunt mulțumit că azi nu am primit gol. Azi nu a fost o zi atât de bună, dar aspectul principal pe azi e că nu am luat gol”, a spus Andrea Mandorlini, potrivit digisport.ro.

Verdictul specialistului după ce Istvan Kovacs nu a acordat penalty pentru Petrolul

Au fost două momente în care jucătorii Petrolului au cerut lovitură de la 11 metri. Mai întâi în minutul 32, când portarul Răzvan Sava l-a oprit pe Alexandru Musi din a juca mingea. L-a lovit cu piciorul, dar Kovacs nu a intervenit. “Centralul” nu a acordat penalty nici în startul reprizei secunde, la intervenţia în careu a lui Ajeti la Gomes.

Reclamă

Sava respinge şi în încercarea lui de a se deplasa spre minge, din neglijenţă, îl împiedică pe Musi de la Petrolul şi arbitrul trebuia să acorde penalty pentru Petrolul. Este penalty, eu spun penalty! În dorinţa de a se ridica el ridică piciorul. E pieică!

Nu cred că avem ce discuta (n.r. despre faza din minutul 48). Un atac imprudent în care fundaşul în calcă! Aici este un atac imprudent care trebuia sancţiona cu lovitură de pedeapsă şi cartonaş galben“, a declarat Constantin Zotta la orangesport.ro.

Valentin Țicu a pus „tunurile” pe Istvan Kovacs după penalty-ul neacordat

Jucătorul „lupilor galbeni” a menționat faptul că în campionatul din România nu există arbitrajul video, având în vedere faptul că este pentru a doua oară în două zile când arbitrii din camera VAR nu intervin după o decizie controversată a centralului. S-a întâmplat și duminică seară, la meciul dintre Farul și FCSB, atunci când vicecampioana României a primit o lovitură de la 11 metri după un contact între Adrian Șut și Tudor Băluță. Țicu a menționat și acest eveniment, din partida de la Ovidiu și este de părere că echipele mari trebuie să câștige în fața celor mici.

„Am avut un penalty clar, nu înțeleg ce se întâmplă, avem VAR. Mă rog, nu avem VAR, avem doar niște reluări, pentru că daca era VAR era penalty. Am peste 50 de mesaje pe telefon în care mi s-a spus că era penalty. Poate asta este diferența dintr-o echipă mai mare și una mai mică, FCSB a câștigat aseară, poate trebuia să câștige și CFR astăzi.

Din punctul meu de vedere nu ai cum să nu dai un asemenea penalty”, a spus Valentin Țicu, la finalul partidei, potrivit sursei citate anterior.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:45
Echipa învinsă de FCSB a produs surpriza serii în Liga Europa! Ce a făcut viitoarea adversară a roş-albaştrilor
22:40
LIVE TEXTUniversitatea Craiova – Noah 1-0. Oltenii caută primele puncte în Conference League
22:30
Adrian Şut, reacţie surprinzătoare după FCSB – Bologna 1-2: “Dacă am juca aşa în campionat, am fi greu de oprit”
22:27
A avut loc marea împăcare dintre Denis Alibec și Peluza Nord! Ce s-a întâmplat după FCSB – Bologna 1-2
22:23
Daniel Bîrligea, convins că s-a produs o mare eroare de arbitraj în FCSB – Bologna: “N-a vrut nici să verifice”
22:15
Andrei Rațiu, eroul lui Rayo Vallecano în Conference League! A marcat din penalty în minutul 90+13
1 Solicitare făcută UEFA pentru excluderea FCSB-ului din competiţii europene 2 Generalii i-au făcut preţul lui Gigi Becali pentru marca Steaua: 11,4 milioane de dolari! Ce a decis patronul FCSB 3 Oraşul din România unde Ion Țiriac pregăteşte o investiţie de sute de milioane de euro. Construcţia gigant pe care o plănuieşte 4 Mutu refuză să fie comparat cu Chivu: “Când duceam Rapid în play-off, nu întrebaţi de ce eu sunt acolo și el la Inter Unde16?” 5 Ioan Varga a primit ofertă pentru clubul CFR Cluj! Decizia patronului a fost imediată: “Ne facem de râs” 6 Rupt de beat, un căpitan de la o echipă din România a făcut accident la ora 4.16 dimineaţa. Cum l-au găsit poliţiştii
Citește și