Închide meniul

Andrei Borza, eroul lui Gică Hagi la 17 ani. Ce a declarat după golul victoriei marcat în FCSB – Farul 2-3, în minutul 90+6

Iulian Focșăneanu Publicat: 29 ianuarie 2023, 21:22

Comentarii
Andrei Borza, eroul lui Gică Hagi la 17 ani. Ce a declarat după golul victoriei marcat în FCSB – Farul 2-3, în minutul 90+6

Andrei Borza a înscris un gol spectaculos în minutul 90+6 / Captură Orange Sport

FCSB – Farul 2-3. Gică Hagi a câştigat incredibil pe Arena Naţionale, în etapa a 23-a a Ligii 1. În minutul 90+4 roş-albaştrii conduceau cu 2-1, dar constănţenii au reuşit o remontada uluitoare. Andrei Borza este eroul lui Gică Hagi la 17 ani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În prima repriză nu s-a înscris niciun gol. A fost însă recital după pauză, când Cordea a deschis balul în minutul 47. Denis Alibec a restabilit egalitatea cu o execuţie fabuloasă, din lovitură liberă, dar Andrea Compagno i-a dus din nou pe vicecampionii României în avantaj.

În prelungiri, Farul a întors incredibil scorul, după ce Dawa a fost eliminat. Billel Omrani a fost autorul unui autogol în minutul 90+5, iar la numai câteva secunde distanţă Borza a reuşi golul cu care a stabilit rezultatul final, 3-2 pentru Farul.

Andrei Borza, eroul lui Gică Hagi la 17 ani. A marcat golul victoriei în FCSB – Farul 2-3

E prima oară când întoarcem aşa scorul şi sunt foarte fericit. Noi ne încurajam în fiecare minut, chiar şi înainte să ia Dawa roşu.

Noi am trecut printr-o perioadă foarte proastă şi trebuie să continuăm tot aşa. Noi încercăm să câştigăm toate meciurile. Trebuie să o reglăm, am reglat-o în acest meci. Acesta este cel mai frumos gol al carierei mele, chiar dacă celălalt a fost mai frumos“, a declarat Borza la digisport.ro.

Reclamă
Reclamă

Andrei Borza a mai înscris un singur gol la profesionişti. Puştiul de 17 ani a înscris în victoria cu FC U Craiova 1948, din luna octombrie.

În urma victoriei din derby, Farul a revenit, cel puţin pentru o etapă, pe primul loc în Liga 1. FCSB a rămas în afara podiumului şi are cu 7 puncte mai puţin decât trupa “Regelui” Hagi.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Dawa, Tamm, Sorescu (Pantea 46) – Olaru, Ad. Şut, Edjouma (Fl. Coman 46) – Cordea (Miculescu 61), Compagno (Omrani 61), Oct. Popescu (Oaidă 79). ANTRENOR: Mihai Pintilii

Reclamă

FARUL: Aioani – Baravykas (Sîrbu 36), Larie, M. Popescu, Kiki (Borza 27) – T. Băluţă, Nedelcu (Sali 66), Artean – Alibec, L. Munteanu (Mazilu 65), Grameni (Casap 66). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Compagno 53, Olaru 69, Omrani 75, Pantea 81 / Grameni 4, Alibec 22, Nedelcu 28, M. Popescu 58

Cartonaş roşu: Dawa FCSB) min. 90

Denis Alibec, gol senzațional pe Arena Naţională

Denis Alibec a fost autorul unui gol senzațional din lovitură liberă în derby-ul FCSB – Farul! Atacantul a trimis o rachetă direct în vinclul porții lui Târnovanu. Atacantul celor de la Farul a fost protagonistul unei execuții superbe pe Arena Națională.

După ce a obținut o lovitură liberă la aproximativ 30 de metri de poarta adversă, Denis Alibec a ținut să execute tot el faza fixă. Alegerea a fost una inspirată, atacantul trimițând o torpilă direct în vinclul porții lui Târnovanu. Portarul de la FCSB nu a putut face nimic pentru a evita golul.

Reușita vine după un joc foarte activ din partea lui Alibec. În prima repriză a avut și alte ocazii, a cerut și o lovitură de penalty, pe care nu a primit-o însă. În schimb, atacantul Farului s-a ales cu un cartonaș galben pentru proteste.

Pentru Denis Alibec, golul de pe Arena Naţională a fost al 10-lea reuşit în această ediţie de campionat.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi Universitatea Craiova să ia titlul în acest sezon fără Mirel Rădoi?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:48
UEFA a anunţat cine va conduce meciul Bosnia – România! Un arbitru de top din Premier League a fost delegat
11:43
Verdict despre șansele Rapidului în lupta la titlu: „Nu joacă de primul loc, au mult noroc”
11:38
Jordan Chiles, acuzaţii incredibile de rasism! Nu a trecut peste medalia pierdută în faţa Anei Bărbosu la Paris: “Nu au suportat”
10:53
Problema identificată la națională înaintea meciului cu Bosnia: „Nu știu cât de bine stăm la asta”
10:48
A avut probleme în Liga 1, dar UEFA l-a delegat din nou! Ce meci va arbitra Istvan Kovacs. Îl va avea alături pe Radu Petrescu
10:12
Situație incredibilă la CFR Cluj: echipa riscă depunctarea! Reacția lui Neluțu Varga: „Nu moare nimeni”
1 FotoDan Alexa şi Gabi Tamaş au câştigat Asia Express! Suma pe care au primit-o! Cei doi, în lacrimi în finală 2 Clubul care a evoluat în Liga 1, exclus din toate competițiile din România! De ce s-a ajuns la această situație 3 Amendat de Gigi Becali, Daniel Bîrligea și-a aflat și pedeapsa de la Disciplină. Cât stă suspendat 4 FotoA murit Horia Moculescu! Compozitorul era mare fan FCSB şi i-a ţinut partea lui Becali în conflictul cu armata 5 Foto“Vă pupă păpușicile!” Prima postare a lui Gabi Tamaş după ce el şi Dan Alexa au câştigat Asia Express 6 FotoNadia Comăneci a vorbit despre plecarea din România la împlinirea vârstei de 64 de ani
Citește și