Andrei Borza, eroul lui Gică Hagi la 17 ani. Ce a declarat după golul victoriei marcat în FCSB – Farul 2-3, în minutul 90+6

Iulian Focșăneanu Publicat: 29 ianuarie 2023, 21:22

Andrei Borza este eroul lui Gică Hagi la 17 ani. Ce a declarat după golul victoriei marcat în FCSB - Farul 2-3

Andrei Borza a înscris un gol spectaculos în minutul 90+6 / Captură Orange Sport

În prima repriză nu s-a înscris niciun gol. A fost însă recital după pauză, când Cordea a deschis balul în minutul 47. Denis Alibec a restabilit egalitatea cu o execuţie fabuloasă, din lovitură liberă, dar Andrea Compagno i-a dus din nou pe vicecampionii României în avantaj.

În prelungiri, Farul a întors incredibil scorul, după ce Dawa a fost eliminat. Billel Omrani a fost autorul unui autogol în minutul 90+5, iar la numai câteva secunde distanţă Borza a reuşi golul cu care a stabilit rezultatul final, 3-2 pentru Farul.

Andrei Borza, eroul lui Gică Hagi la 17 ani. A marcat golul victoriei în FCSB – Farul 2-3

E prima oară când întoarcem aşa scorul şi sunt foarte fericit. Noi ne încurajam în fiecare minut, chiar şi înainte să ia Dawa roşu.

Noi am trecut printr-o perioadă foarte proastă şi trebuie să continuăm tot aşa. Noi încercăm să câştigăm toate meciurile. Trebuie să o reglăm, am reglat-o în acest meci. Acesta este cel mai frumos gol al carierei mele, chiar dacă celălalt a fost mai frumos„, a declarat Borza la digisport.ro.

Andrei Borza a mai înscris un singur gol la profesionişti. Puştiul de 17 ani a înscris în victoria cu FC U Craiova 1948, din luna octombrie.

În urma victoriei din derby, Farul a revenit, cel puţin pentru o etapă, pe primul loc în Liga 1. FCSB a rămas în afara podiumului şi are cu 7 puncte mai puţin decât trupa „Regelui” Hagi.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Dawa, Tamm, Sorescu (Pantea 46) – Olaru, Ad. Şut, Edjouma (Fl. Coman 46) – Cordea (Miculescu 61), Compagno (Omrani 61), Oct. Popescu (Oaidă 79). ANTRENOR: Mihai Pintilii

FARUL: Aioani – Baravykas (Sîrbu 36), Larie, M. Popescu, Kiki (Borza 27) – T. Băluţă, Nedelcu (Sali 66), Artean – Alibec, L. Munteanu (Mazilu 65), Grameni (Casap 66). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Compagno 53, Olaru 69, Omrani 75, Pantea 81 / Grameni 4, Alibec 22, Nedelcu 28, M. Popescu 58

Cartonaş roşu: Dawa FCSB) min. 90

Denis Alibec, gol senzațional pe Arena Naţională

Denis Alibec a fost autorul unui gol senzațional din lovitură liberă în derby-ul FCSB – Farul! Atacantul a trimis o rachetă direct în vinclul porții lui Târnovanu. Atacantul celor de la Farul a fost protagonistul unei execuții superbe pe Arena Națională.

După ce a obținut o lovitură liberă la aproximativ 30 de metri de poarta adversă, Denis Alibec a ținut să execute tot el faza fixă. Alegerea a fost una inspirată, atacantul trimițând o torpilă direct în vinclul porții lui Târnovanu. Portarul de la FCSB nu a putut face nimic pentru a evita golul.

Reușita vine după un joc foarte activ din partea lui Alibec. În prima repriză a avut și alte ocazii, a cerut și o lovitură de penalty, pe care nu a primit-o însă. În schimb, atacantul Farului s-a ales cu un cartonaș galben pentru proteste.

Pentru Denis Alibec, golul de pe Arena Naţională a fost al 10-lea reuşit în această ediţie de campionat.

O va învinge Simona Halep pe Paula Badosa, în primul tur de la Miami?

8:23 Mesajul trimis din arest de liderul galeriei Rapidului, după meciul cu Farul. „Bocciu”, apel la adresa ultraşilor 8:15 Conducerea lui Dinamo i-a făcut praf pe jucători după ce au fost umiliţi de Hermannstadt: „Nu arătăm nici ca o echipă de Liga 2” 7:41 Darren Cahill, alături de Simona Halep, la Miami! Ajutor la antrenamente pentru româncă înainte de revenirea în circuit 3:32 Dramă pentru Aryna Sabalenka! Iubitul ei a murit la doar 42 de ani. Cei doi se aflau la Miami 2:19 Ora de start a meciului Simona Halep – Paula Badosa, din turul 1 de la Miami. Simo revine marţi pe teren după suspendare 18
mart.
23:27
Vlad Chiricheş primeşte un ajutor uriaş! Decizia luată de FCSB, pentru a-l readuce în formă pe fostul căpitan al României
18
mart.
23:27
„Propagandă comunistă!” Ionuţ Negoiţă s-a năpustit asupra lui Mircea Lucescu şi i-a propus un pariu. Ce îi cere să facă la Dinamo
18
mart.
23:01
Ţipete în vestiarul lui FCU Craiova, după înfrângerea cu Petrolul! Ce reacţii au putut avea Nicolo Napoli şi Vlad Achim