Închide meniul

Anunţul oficial al Jandarmeriei după ce ultraşii de la Dinamo şi Steaua s-au bătut pe teren

Dan Roșu Publicat: 9 martie 2024, 10:04

Comentarii
Anunţul oficial al Jandarmeriei după ce ultraşii de la Dinamo şi Steaua s-au bătut pe teren

Fanii lui Dinamo şi ai Stelei s-au bătut pe teren

Anunţul oficial al Jandarmeriei după ce ultraşii de la Dinamo şi Steaua s-au bătut pe teren a venit: au fost aplicate 15 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 85.500 de lei, după incidentele de la meciul Dinamo – UTA Arad, de vineri seară, de pe Stadionul Arcul de Triumf.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Înaintea meciului, mai multe brigăzi ale celor două formaţii s-au bătut pe străzile din jurul arenei, iar jandarmii au intervenit cu gaze lacrimogene. Suporterii echipei UTA Arad au fost susţinuţi de suporteri ai celor de la CSA Steaua.

Anunţul oficial al Jandarmeriei după ce ultraşii de la Dinamo şi Steaua s-au bătut pe teren

Potrivit Jandarmeriei, au fost constatate şi întocmite două acte de sesizare în vederea înaintării către organele abilitate, în conformitate cu prevederile Legii nr. 126/1995 _privind regimul materiilor explozive, cu modificările şi completările ulterioare.

De asemenea, au fost aplicate 15 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 85.500 de lei, astfel:

– 14 sancţiuni contravenţionale în conformitate cu prevederile Legii nr. 4/2008 privind prevenirea şi combaterea violenţei cu ocazia competiţiilor şi a jocurilor sportive, cu modificările şi completările ulterioare;

Reclamă
Reclamă

– o sancţiune contravenţională în conformitate cu prevederile Legii nr. 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, cu modificările şi completările ulterioare.

Dintre acestea, două sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 60.000 de lei, au fost aplicate organizatorului evenimentului sportiv, iar patru sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 21.000 de lei, au fost aplicate societăţii specializate de pază şi protecţie.

Totodată, au fost aplicate opt sancţiuni complementare privind interzicerea accesului la competiţiile sportive pe o perioadă de la şase luni la un an.

Reclamă

Poliţia Capitalei desfăşoară măsuri specifice de cercetare la faţa locului

În acelaşi context, Poliţia Capitalei desfăşoară măsuri specifice de cercetare la faţa locului, fiind deschis un dosar penal “in rem” sub aspectul săvârşirii infracţiunii de “tulburare a ordinii şi liniştii publice”, în conformitate cu prevederile Codului Penal.

În continuare se fac verificări pentru identificarea şi sancţionarea altor persoane care au încălcat legislaţia în vigoare, a precizat Jandarmeria.

UTA Arad a pierdut vineri seara, în deplasare, scor 0-1, în faţa lui Dinamo, în etapa a 30-a din Liga 1, şi a ratat calificarea în play-off.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:28
Cristi Chivu, răspuns direct când a fost întrebat despre scandalul uriaş provocat de Mo Salah la Liverpool
8:20
Anunțul important făcut de Gigi Becali: Daniel Bîrligea revine mai repede decât se aștepta pe teren
8:00
E circuitul din Abu Dhabi potrivit pentru o finală? Analiza lui Adrian Georgescu
23:23 8 dec.
Leo Grozavu, încântat după Botoșani – Rapid 0-0: „Jos pălăria”
23:21 8 dec.
Valeriu Iftime a criticat arbitrajul după FC Botoşani – Rapid 0-0: “O ruşine mare”. A fost contrazis de Săpunaru
23:12 8 dec.
Valeriu Iftime, ironie supremă la adresa FCSB-ului: „Dacă pui un antrenor acolo, faci o echipă bună”
1 Decizia luată de Gică Hagi după eşecul greu cu Metaloglobus 2 Xabi Alonso este istorie! Real Madrid, două nume uriașe pentru înlocuirea antrenorului 3 Motivul real pentru care Costel Gâlcă l-a exclus din lot pe Antoine Baroan, înaintea meciului cu Botoşani 4 Ce jucător a remarcat Mihai Stoica după ce Universitatea Craiova a remizat cu CFR Cluj. Mesajul scurt transmis 5 Tatăl lui Louis Munteanu a dat cărţile pe faţă despre negocierile cu Gigi Becali. Motivul pentru care a picat transferul la FCSB 6 “Echipa aia din Berceni..” Momentul în care Ciprian Ciucu a dat verdictul în războiul Steaua – FCSB
Citește și