Aurelian Chițu a vorbit înainte de Sepsi – FC U Craiova 1948, finala pentru play-off, ce va avea loc joi, de la ora 21:00, în format LIVE TEXT pe AS.ro. Oltenii vor ajunge în play-off dacă nu pierd duelul cu covăsnenii.
Echipa lui Mititelu a ratat șansa de a ajunge matematic în play-off la Sibiu, unde a fost învinsă de Hermannstadt, 0-1. Cu o victorie, oltenii ar fi avut deja locul 6 asigurat. Acum, au nevoie de cel puțin un punct la Sfântu Gheorghe.
Aurelian Chițu, înainte de Sepsi – FC U Craiova 1948
”Nu ai cum să te gândești să faci meci egal. Avem o șansă mare. Nu știu câtă lumea credea că ne vom califica în play-off. Avem o șansă unică, trebuie să mergem cu încredere și să câștigăm meciul. A trecut eșecul cu Hermannstadt. Așa e la fotbal, mai și pierzi. Din păcate am făcut-o în ultimul meci, când trebuia să câștigăm.
Mă aștept ca ei să joace cu foarte mare ambiție, la fel cum vom juca și noi. Va fi un joc frumos. Mi-aș dori să merg acasă după meciul cu Sepsi. Vom juca la Constanța dacă ne calificăm în play-off”, a spus Chițu.
”Normal că mergem să câștigăm meciul. E un meci special, unde avem nevoie de victorie sau de un meci egal, dar noi mergem mereu pe terenul de joc pentru a juca bine și pentru a câștiga meciul”, a spus și Nicolo Napoli.
Adrian Mititelu, nerăbdător să meargă la Sfântu Gheorghe
Adrian Mititelu este nerăbdător să meargă la Sfântu Gheorghe, pentru a vedea din tribună rejucarea meciului Sepsi – FC U Craiova 1948.
Mititelu a transmis un mesaj de susţinere pentru jucătorii antrenaţi de Nicolo Napoli, care puteau să îşi asigure locul 6 dacă nu se încurcau cu Hermannstadt, în ultima etapă a sezonului regulat.
„Dacă mergem ca o echipă de aia care să se bage cu fundul în poartă… ‘Ce? A venit Craiova să se apere şi să se bage cu fundul să facă şi ei un egal?’. Nu, domnule, mergem să jucăm fotbal.
