Închide meniul

Basarab Panduru îl cere pe Cristi Manea la echipa națională! ”Nu are cum să lipsească acum”

Dan Roșu Publicat: 14 martie 2023, 9:00

Comentarii

Basarab Panduru îl vede pe Cristi Manea titular de drept la echipa națională, după perioada excelentă prin care trece, în tricoul lui CFR Cluj. Pe lângă siguranța din apărare, el a marcat și cinci goluri în Liga 1, în acest sezon, ultimul venind chiar în poarta rivalei U Cluj, din penalty.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pentru România, urmează debutul în preliminariile EURO 2024, meciurile cu Andorra și Belarus. Andorra – România e pe 25 martie, de la 21:45, în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY.

Basarab Panduru îl cere pe Cristi Manea la echipa națională

”Bine, nu te poți aștepta la Bic la mare lucru, dar spui că a jucat la Craiova, a mai prins ceva meciuri prin prima ligă. Trebuie să-l evidențiez pe Cristi Manea, care mi se pare că face unul dintre cele mai bune sezoane din cariera sa.

Dacă el era chemat la națională când avea 16 ani după 4-5 meciuri bune, mi se pare că nu are cum să lipsească acum de la echipa națională, pentru că este un fundaș sigur pe el.

Și dacă veneau cu juniorii nu era atât de rea prima repriză. Nu vreau să iau din meritele CFR-ului, pentru că a fost o echipă care a știut ce vrea, a venit decisă să câștige. Diferența a fost mare de tot”.

Reclamă
Reclamă

Greșelile lor au fost făcute ca de niște începători. Jocul lor a fost fricos, scapă Bic singur cu portarul, ori tai faza cumva, ori tragi. El trage cu dreptul, cu exteriorul, parcă a vrut să scape de minge”, a spus Panduru, citat de orangesport.ro.

Cristi Manea, după CFR Cluj – U Cluj 4-0

Cristi Manea a dezvăluit ce i-a transmis Dan Petrescu după ce a marcat în CFR Cluj – U Cluj 4-0! Fundașul campioanei României a înscris golul de 3-0, pentru CFR Cluj, în minutul 42. În urma acestui meci, CFR Cluj termină campionatul regular pe locul 2, cu 63 de puncte obținute.

„Suntem bucuroși. Sunt foarte impresionat de atitudinea colegilor. Dacă vom avea aceeași atitudine la următoarele meciuri, va fi greu de tot pentru toți.

Reclamă

Mergem în play-off cum am mers și pâna acum. Noi, în play-off, mereu am fost mult mai pragmatici. Vă spun sincer că toate campionatele, pe care le-am câștigat, au fost foarte complicate.

Important este să-mi ajut echipa, să stau bine defensiv. «Mister» este foarte exigent, pe el îl interesează partea defensivă. A zis că, pentru mine, asta (n.r. golul marcat) este un bonus”, a declarat Cristi Manea, la finalul partidei cu CFR Cluj, pentru digisport.ro.

Programul complet al României, în preliminariile EURO 2024

  • Andorra – România (25 martie, Antena 1)
  • România – Belarus (28 martie)
  • Kosovo – România (16 iunie, Antena 1)
  • Elveția – România (19 iunie)
  • România – Israel (9 septembrie)
  • România – Kosovo (12 septembrie, Antena 1)
  • Belarus – România (12 octombrie, Antena 1)
  • România – Andorra (15 octombrie)
  • Israel – România (18 noiembrie)
  • România – Elveția (Antena 1)

Se califică la EURO primele două echipe din fiecare grupă. În plus, din Nations League se vor mai califica alte 3 echipe. Primele 4 echipe din Liga A, Liga B și Liga C, care nu au prins loc la EURO prin preliminarii, vor juca într-un play-off (semifinale și finală) în martie 2024. Vor rezulta 3 câștigătoare, care vor merge la EURO.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Câte etape de suspendare crezi că va primi Florin Tănase, în cupele europene?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:19
Costel Gâlcă, cu gândul la suporteri după Csikszereda – Rapid 0-2: “Vreau să le dăm satisfacţie”. Ce a spus despre Aioani
0:17
“Prima repriză a fost perfectă” Claudiu Petrila a spus ce visează să realizeze cu Rapid în acest sezon
23:51 25 iul.
Csikszereda – Rapid 0-2. Hromada şi Petrila au marcat. Giuleştenii au urcat pe primul loc în Liga 1
23:31 25 iul.
Daniel Pancu, uluit de Rapidul din era Costel Gâlcă: “Seamănă cu Barcelona lui Guardiola, cu Messi”
23:27 25 iul.
Fostul jucător de la FCSB a ajuns să fie exclus din lot, după ce a refuzat rezilierea contractului
22:58 25 iul.
O nouă plecare de la Rapid! Un jucător important va părăsi echipa patronată de Dan Şucu
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Avertisment pentru Mirel Rădoi! Giovanni Becali se implică în conflictul de la Craiova: “Gigi îl dădea afară” 3 Gigi Becali i-a găsit înlocuitor lui Florin Tănase! Cine va juca în locul său în returul cu cei de la Shkendija 4 Gigi Becali i-a decis soarta jucătorului de la FCSB! A vrut să scape de el, dar va fi titular cu Farul 5 EXCLUSIVAlexandru Băluţă nu a fost reprimit la antrenamentele FCSB. Cine a luat decizia 6 Cristi Săpunaru a notificat clubul Rapid să nu îi mai folosească imaginea! Reacţia lui Sabin Ilie
Citește și