Ce decizie s-a luat după scandalul de la finalul meciului FC U Craiova 1948 – Rapid. “Poştaşu'”, sancţionat dur de către Jandarmerie: “Sunt şocat”

Viviana Moraru Publicat: 21 septembrie 2022, 15:45

Comentarii
Ce decizie s-a luat după scandalul de la finalul meciului FC U Craiova 1948 – Rapid. Poştaşu', sancţionat dur de către Jandarmerie: Sunt şocat

Fanii lui FC U Craiova 1948, după partida cu Rapid/ Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

După scandalul imens de la finalul partidei dintre FC U Craiova 1948 şi Rapid, “Poştaşu'”, unul dintre liderii galeriei oltenilor, a fost sancţionat dur. Acesta a primit interdicţie pe stadioane timp de un an, din partea Jandarmeriei, anunţă prosport.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Poştaşu'”, pe numele său real Ovidiu Mihăilescu, a fost în centrul altercaţiei de la finalul partidei din etapa a 10-a. Scandalul l-a avut în prim plan şi pe căpitanul Rapidului, Cristi Săpunaru, care a sărit la bătaie.

Ce decizie a primit “Poştaşu'”, după scandalul de la finalul partidei FC U Craiova 1948 – Rapid

Decizia primită din partea Jandarmeriei l-a nemulţumit pe suporterul oltenilor, care se consideră pedepsit pe nedrept. “Poştaşu” este de părere că şi Cristi Săpunaru ar fi trebuit sancţionat în urma scandalului iscat, şi aduce acuze grave forţelor de ordine.

“Este adevărat. Am primit hârtia de la Jandarmerie și sunt șocat. M-am ales cu o interdicție de un an pe stadioane, deoarece mi s-a adus la cunoștință că am aruncat cu scuipat către jucătorii Rapidului. Da, ați auzit bine. Mi se spune că am aruncat cu scuipat. Așa scrie pe hârtie.

Recunosc că am scuipat și nu trebuie nicio probă video, dar am făcut asta după ce am fost scuipat de către Săpunaru. Pe imagini se vede cum scuipă Săpunaru, dar și un alt jucător de la Rapid. Ei nu primesc nicio sancțiune? Imaginile cu acești doi fotbaliști nu le văd domnii jandarmi?

Reclamă
Reclamă

Cu el nu luați nicio măsură? Acolo nu au fost probleme de organizare? Cum se împarte dreptatea în România? Vreau să văd și eu dacă împotriva lui Săpunaru, cel care pe imagini se vede cum bruschează un jandarm, scuipă suporterii și vrea să sară cu mine la bătaie, se bate cu lumea pe la vestiare, se vor lua sancțiuni dure de către cei de la Comisii!

Domnilor jandarmi, pe imaginile video se vede clar cum Săpunaru vă bruschează un om aflat în misiune. Eu dacă făceam un asemnea lucru ce pățeam? Nu se poate așa ceva”, a declarat “Poştaşu'”, conform prosport.ro.

Ilie Dumitrescu face scut în jurul lui Cristi Săpunaru

Ilie Dumitrescu a explicat de ce consideră că Săpunaru nu ar trebui suspendat. Fotul internaţional este de părere că meciul dintre Rapid şi FC U Craiova 1948 nu a fost unul lipsit de incidente, chiar şi fără cel al cărui protagonist a fost căpitanul giuleştenilor.

Reclamă

Totodată, Ilie Dumitrescu este de părere că, pe plan sportiv, fundaşul lui Adi Mutu este unul dintre cei mai importanţi jucători din cadrul echpei, fiind nevoie de mai multe probe pentru a se lua o decizie drastică în privinţa sa.

„Au gestionat inteligent momentul ăsta. E inteligent, pentru că, totuși, poate n-au toate datele de la evenimentul respectiv, trebuie să mai adune ceva probe. Eu n-aș fi de acord să îl suspende pe Săpunaru.

Pe plan sportiv, el își face treaba foarte bine, e unul dintre liderii acestei echipe. A fost un context special acolo, trebuie să luăm în calcul și asta. N-a fost pe Wembley și era totul țiplă și a venit Săpunaru să strice toată treaba”, a declarat Ilie Dumitrescu, conform digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:09

Ce a spus selecționerul Bosniei despre Jovo Lukic, după ce a fost „erou” în meciul cu Canada de la Cupa Mondială

8:59

“Mai sunt două meciuri de jucat”. Mauricio Pochettino nu se “îmbată cu apă rece” după SUA – Paraguay 4-1

8:46

Carlo Ancelotti a luat decizia în privința lui Neymar, înainte de primul meci al Braziliei de la Mondial

8:37

VIDEOUn fan a încercat să intre pe teren la meciul dintre SUA și Paraguay de la Cupa Mondială. Ce a urmat

8:35

Pentru prima dată după 60 de ani: statistică incredibilă, după ce SUA a dat recital cu Paraguay, la debutul la Cupa Mondială

8:03

Vinicius a “uitat” de Real Madrid. Mesajul clar transmis înainte de debutul la Cupa Mondială din 2026

1 Meciul de deschidere de la Mondial a scris istorie! De 20 de ani nu s-a mai întâmplat asta 2 Universitatea Craiova, lovitură de proporții! Vine din Serie A și va semna cu campioana României 3 Porecla bizară a noului iubit al Simonei Halep. Părinţii fostei sportive au intrat în pământ de ruşine când au aflat 4 Ceremonia de Deschidere din Canada a Cupei Mondiale a fost pe AntenaPLAY! 5 „Când cauți cele mai proaste transferuri la Real, mă găsești pe mine!” Geniul distrus de Mourinho în primul mandat 6 Programul zilei a 2-a de la Cupa Mondială! Meciurile transmise în direct pe Antena 1 şi AntenaPLAY
Citește și