CFR Cluj – FCSB 0-1. Roș-albaștrii au răpus campioana, în gerul din Gruia! Malcom Edjouma, eroul lui Mihai Pintilii

Sebastian Cristian Publicat: 5 februarie 2023, 23:04 / Actualizat: 24 iulie 2023, 22:55

Basarab Panduru îl pune la zid pe Malcom Edjouma, după faultul din FC Voluntari - FCSB 1-2

Malcom Edjouma, în timpul unui meci pentru FCSB/ Hepta

CFR Cluj – FCSB 0-1. Roș-albaștrii au răpus campioana, în gerul din Gruia! Malcom Edjouma a marcat unicul gol al derby-ului de la Cluj și a devenit eroul lui Mihai Pintilii. Mijlocașul francez a dat lovitura în minutul 88, după o pasă superbă oferită de Octavian Popescu.

FCSB a adunat 44 de puncte. Grație victoriei din Gruia, roș-albaștrii s-au apropiat la 6 lungimi de liderul CFR Cluj.

FINAL. CFR Cluj – FCSB 0-1. Victorie pentru roș-albaștri în Gruia! Malcom Edjouma a marcat golul victoriei în minutul 88 și a adus 3 puncte uriașe pentru vicecampioana României.

Min 88. GOOOOL FCSB! Malcom Edjouma marchează cu o „scăriță” superbă peste portarul lui CFR Cluj. Octavian Popescu l-a servit excelent pe mijlocașul francez, cu o pasă elegantă în careul campioanei.

Min. 70: Ocazie uriașă pentru CFR! Yeboah șutează puternic la colțul scurt, dar Ștefan Târnovanu intervine miraculos.

Min. 66: Prima schimbare la FCSB. David Miculescu a intrat pe teren în locul lui Andrea Compagno.

Min. 51: Octavian Popescu, aproape de un gol fabulos. Scuffet a scos de sub bara transversală.

Min. 46: A început a doua repriză! Dan Petrescu a făcut singura schimbare la pauză. A ieşit Cvek, a intrat Deac.

Min. 45+2: Final de repriză! FCSB a avut mai multe ocazii în prima repriză a derby-ului.

Min. 31: Ocazie FCSB! Adrian Şut trage de la 25 de metri, dar Scuffet respinge în corner.

Min. 30: Ocazie CFR Cluj! Acelaşi Krasniqi trage de la 30 de metri, dar Târnovanu reuşeşte să respingă în lateral.

Min. 24: Ocazie CFR Cluj! Krasniqi trage de la marginea careului, dar şutul este deviat şi trece puţin pe lângă poarta lui Târnovanu.

Min. 15: Ocazie FCSB! Andrei Cordea trage de la marginea careului mic, însă Scuffet are o intervenţie fabuloasă.

Min. 7: Ocazie FCSB! Octavian Popescu inventează o pasă pentru Edjouma, dar mijlocaşul de la FCSB nu reuşeşte să îl depăşească pe Scuffet.

Min. 5: Ocazie FCSB! Cordea trage de la marginea portarului, peste poarta lui Scuffet.

Min. 4: Gol anulat pentru FCSB! Sebastian Colţescu a anulat golul marcat pe Andrei Cordea. Arbitrul a considerat că jucătorul de la FCSB l-a faultat pe Burcă.

Min. 3: Cvek primeşte şi el cartonaşul galben, după un atac la Edjouma.

Min. 1: Andrea Compagno a primit cartonaşul galben încă din primul minut, după un atac cu talpa la Muhar.

Min. 1: A început partida.

Update 21:05: Problemele cu nocturna s-au rezolvat, iar derby-ul începe cu o întârziere de 10 minute.

Update 20:50: Probleme cu nocturna cu 10 minute înainte de meci! Startul derby-ului întârzie. Pe lângă nocturnă, a picat şi sistemul de sonorizare. Potrivit regulamentului, cei de la CFR Cluj au la dispoziţie 60 de minute să rezolve problema.

CFR Cluj – FCSB, LIVE TEXT de la 21:00 – echipele de start

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Yuri, Burcă, Camora – Boateng, Muhar, Cvek – Petrila, Janga, Krasniqi

Rezerve: Bălgrădean, Braun, Kolinger, Hoban, Bordeianu, Deac, Fica, Birligea, Yeboah

Antrenor: Dan Petrescu

FCSB: Târnovanu – Sorescu, Cristea, Tamm, Radunovic – Edjouma, Șut, Olaru – Cordea, Compagno, Oct.Popescu

Rezerve: Vlad, Crețu, Haruț, Miculescu, Omrani, Miculescu, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu

Antrenor: Leo Strizu

CFR Cluj – FCSB, LIVE TEXT de la 21:00!

CFR Cluj – FCSB, echipele probabile:

CFR Cluj: Scuffet – Manea, Yuri, Burcă, Camora – Boateng, Muhar, Cvek – Yeboah, Krasniqi, Bîrligea

FCSB: Târnovanu – Crețu, Haruț, Tamm, Radunovic – Edjouma, Șut, Olaru – Cordea, Compagno, Popescu

CFR Cluj a câștigat ultimele 5 titluri în Liga 1 și se află față în față cu istoria în acest sezon. În cazul unui nou triumf, ardelenii vor ajunge la 6 titluri consecutive și vor deveni doar a treia echipă din fotbalul românesc care mai reușește o asemenea performanță. Doar Chinezul Timișoara, Între sezoanele 1921-1922 și 1926-1927 și Steaua București între stagiunile 1992-1993 și 1997-1998 au mai reușit să câștige titlul în Liga 1 de 6 ori la rând.

Un titular de la CFR Cluj, în pericol să rateze derby-ul cu FCSB! Anunțul îngrijorător făcut de Dan Petrescu

Un titular de la CFR Cluj este în pericol să rateze derby-ul cu FCSB. Chiar Dan Petrescu a făcut anunțul îngrijorător, la conferința de presă dinaintea partidei din Gruia.

Dan Petrescu a dezvăluit că Cristi Manea este în pericol să rateze partida cu FCSB. Staff-ul medical al campioanei României va oferi verdictul final în funcție de starea fizică a fundașului dreapta la antrenamente.

Dacă Manea păstreaza încă șanse să joace cu FCSB, Dan Petrescu nu va putea conta deloc pe serviciile lui Cephas Malele, după cum a anunțat la conferința de presă.

„Manea, dacă poate să se antreneze e bine, dacă nu… el nu va juca. Și Malele e accidentat, în rest să vedem”, a spus Dan Petrescu, la conferința de presă dinaintea meciului.

Cristi Manea a marcat pentru CFR Cluj în victoria categorică a echipei lui Dan Petrescu cu Farul, 3-0, în deplasare.

30 de meciuri a adunat Manea pentru CFR Cluj în actuala stagiune, având în cont patru goluri și trei assist-uri.