CFR Cluj vrea să dea marea lovitură! Nana Boateng poate deveni cel mai scump transfer din istoria clubului

Dragoș Vasile Publicat: 1 iulie 2022, 12:37

Comentarii
CFR Cluj vrea să dea marea lovitură! Nana Boateng poate deveni cel mai scump transfer din istoria clubului

Nana Boateng, în timpul unui meci pentru CFR Cluj / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

CFR Cluj vrea să dea marea lovitură a verii! Nana Boateng, unul dintre preferaţii lui Dan Petrescu, poate deveni cel mai scump transfer din istoria ardelenilor. Neluţu Varga cere o sumă uluitoare pentru fotbalistul de 28 de ani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nana Boateng mai are contract cu CFR Cluj până în 2024, iar Neluţu Varga vrea să dea un “tun” financiar în urma vânzării acestuia. Patronul campioanei României cere o sumă record pentru jucător.

CFR Cluj vrea să dea marea lovitură: Nana Boateng, scor la vânzare

Cotat la 1.4 milioane de euro pe site-urile de specialitate, Nana Boateng este curtat de mai mult cluburi. Astfel, CFR Cluj vrea să profite şi cere nu mai puţin de 6 milioane de euro, potrivit fanatik.ro.

Ardelenii au chiar acum o ofertă pe masă de 2.5 milioane de euro, însă Neluţu Varga nici nu vrea să audă. Acesta vrea ca mijlocaşul defensiv să fie cel mai scump transfer din istoria clubului.

Sezonul trecut, Nana Boateng a fost printre jucătorii care au adus un nou titlu în Gruia. Acesta a marcat după doar un minut şi jumătate în derby-ul cu Universitatea Craiova, scor 2-1. Reuşita a fost cea mai rapidă din înfruntările directe dintre cele două formaţii şi a cântărit decisiv în soarta campionatului.

Reclamă
Reclamă

CFR Cluj l-a ofertat pe Florin Niţă

CFR Cluj forţează transferul verii şi l-a ofertat pe Florin Niţă. Campioana României insistă pentru portarul de 34 de ani, care este titular de la echipa naţională. Propunerea primită de Niţă este una de senzaţie.

Fostul goalkeeper al lui FCSB a intrat în dizgraţie la Sparta Praga şi a fost uitat pe bancă de antrenorul său. 1.350.000 de euro au plătit cehii pentru a-l transfera, în ianuarie 2018, de la vicecampioana României. Niţă are o cotă de piaţă de 850.000 de euro, iar Dan Petrescu încearcă să dea marea lovitură.

Florin Niţă nu a mai apărat buturile celor de la Sparta Praga din luna noiembrie şi au fost momente în care nici nu a prins lotul. Conducătorii l-au anunţat să îşi caute echipă, iar CFR Cluj a intrat pe fir şi este favorită să îl aducă.

Reclamă

Potrivit fanatik.ro, ardelenii i-au făcut deja o primă ofertă. Pentru a-l convinge, îi oferă un bonus la semnătură de 50.000 de euro. Şi salariul este unul semnificativ. Niţă ar urma să încaseze, lunar, 20.000 de euro, mai puţin decât primeşte acum în Cehia. Salariul ar fi de trei ori mai mic decât îi dă Sparta Praga.

Rămâne de văzut dacă Niţă va accepta să primească 240.000 de euro pe an, din moment ce are 34 de ani şi mai are un an de contract cu actuala echipă. Sursa citată anunţă că soţia lui Niţă nu îşi doreşte să stea în Cluj-Napoca şi că ar prefera Bucureştiul, în cazul unei reveniri în România. FCSB nu îl doreşte însă pe experimentatul portar.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va califica FCSB în grupa de Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:57

Doliu în Bănie! Un fost antrenor interimar de la FCU Craiova a murit la 58 de ani

11:45

Mesajul lui Răzvan Lucescu după revenirea lui Pancu la Rapid: „Ăsta e visul lui!” Ce spune despre Hagi la națională

11:43

“I-a fugit creierul, acum îi fugea și fața”. Dănuț Lupu, derapaj la adresa lui Octavian Popescu după Dinamo – FCSB

11:21

Cinci piloți vor fi cu ochii pe finala UCL! Ce echipă de fotbal susține fiecare pilot din Formula 1

10:57

Gică Hagi a luat decizia! Jucătorii convocați la naționala României după barajul Dinamo – FCSB

10:52

“El e prost?”. Gigi Becali i-a decis viitorul lui Florin Tănase după barajul cu Dinamo: “Ia un milion”

1 Remarcatul lui Gigi Becali după ce FCSB s-a calificat în Conference League: “A dovedit că e fotbalist” 2 „L-aș vrea din toată inima! I-am spus că-l fac atacant!” Mutarea de vis anunțată de Becali după victoria cu Dinamo 3 Câţi bani şi câte puncte a obţinut Sorana Cîrstea, după calificarea în optimile de finală de la Roland Garros 2026 4 Gigi Becali a anunţat jucătorii care pleacă de la FCSB: “La revedere!” Primul fotbalist care a semnat 5 Gigi Becali a anunțat numele fotbalistului din Liga 1 pe care l-a ofertat: „Mirel mi-a zis că are cele mai multe driblinguri” 6 Surpriză în echipa de start a FCSB-ului, la derby-ul cu Dinamo. Cine va fi titularizat pe postul de vârf
Citește și