Închide meniul

Consiliul Național pentru Combaterea Discriminalității îl poate sancționa pe Dorinel Munteanu: „Vom avea o ședință miercuri”

Alex Ioniță Publicat: 4 februarie 2024, 16:58

Reclamă
Consiliul Național pentru Combaterea Discriminalității îl poate sancționa pe Dorinel Munteanu: Vom avea o ședință miercuri”

Dorinel Munteanu, pe bancă, la un meci al lui Oţelul Galaţi / Hepta

Consiliul Național pentru Combaterea Discriminalității îl poate sancționa pe Dorinel Munteanu. Reprezentanții CNCD vor analiza declarațiile făcute de tehnicianul celor de la Oțelul Galați, la finalul duelului cu Rapid.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După ce a fost învins de Rapid, în Giulești, Dorinel Munteanu a avut un derapaj la adresa suporterilor echipei lui Cristiano Bergodi. După un conflict cu aceștia, antrenorul de la Oțelul a menționat că o parte din fani sunt „puțin mai bronzați”.

Consiliul Național pentru Combaterea Discriminalității îl poate sancționa pe Dorinel Munteanu

Acum, Csaba Asztalos, președintele CNCD, a dezvăluit faptul că organismul pe care îl conduce se poate autosesiza în legătură cu acest derapaj al lui Dorinel Munteanu.

Asztalos a menționat faptul că o astfel de declarație ar trebui analizată de Consiliu și că nu ar trebui să rămână fără o replică.

„Eu nu pot să mă antepronunț, vom avea o ședință miercuri în care este posibil să fie dezbătută această speță. Și este posibil să ne autosesizăm în acest caz.

Reclamă
Reclamă

Oricare dintre membrii comisiei poate să facă o propunere pentru un subiect, dacă sunt indicii că s-a produs un derapaj. Este un caz de notorietate, noi urmărim foarte mult ce apare în presă.

Și aproape sigur va exista o dezbatere legată de comentariul făcut de Dorinel Munteanu”, a spus președintele CNCD, potrivit iamsport.ro.

Liderul ultrașilor Rapidului i-a dat replica lui Dorinel Munteanu

Liderul ultrașilor Rapidului a venit cu o replică pentru Dorinel Munteanu, în plin scandal cu tentă rasistă. Antrenorul Oțelului a fost în conflict cu un grup de suporteri ai giuleștenilor și a spus despre aceștia că sunt „bronzați”.

Reclamă

Liviu Ungurean s-a ferit să îl atace pe Dorinel Munteanu. „Bocciu” e convins că fostul mare internațional român a avut o scăpare și că declarațiile au fost doar nepotrivite. Ungurean a afirmat că nu se pune problema ca Dorinel Munteanu să devină persona non grata în Giulești.

„Îl înțelegem, și-a dorit și el să câștige, înaintea meciului a vorbit foarte frumos despre galeria Rapidului, el știe ce s-a întâmplat acolo, a avut un conflict deschis cu câțiva suporteri și probabil de asta a reacționat așa.

Noi îl respectăm pe Dorinel, are aceeași imaginea în ochii noștri, e un fost mare fotbalist. Nu luăm în calcul ce spunea lumea la cald, uneori se poate să îți mai pierzi cumpătul”, a declarat Liviu Ungurean pentru sursa citată anterior.

Ce spunea Dorinel Munteanu:

„Eu nu am intrat în conflict cu niciun suporter al Rapidului. Vocabularul e unul care se potriveşte, eu îi ştiu de mult. Probabil nu le sunt simpatic. Nu toţi, câţiva au fost aşa, mai bronzaţi puţin”, a spus Dorinel Munteanu pentru digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
8:29

Notele umilitoare primite de jucătorii lui Real Madrid, după eşecul cu Arsenal. Vedetele lui Ancelotti, criticate de spanioli

8:18

Reacţie dură după penalty-ul ratat de Saka, în Real Madrid – Arsenal: „Aş fi vrut să-l pocnesc”

8:13

Mikel Arteta l-a sunat pe Pep Guardiola, înainte să o elimine pe Real Madrid din Champions League: „M-a inspirat”

0:44

„A fost ultimul meci cu Real în Liga Campionilor?” Răspunsul lui Carlo Ancelotti! Ce a spus de viitor

0:24

„O noapte istorică” Declan Rice, după ce Arsenal a eliminat-o pe Real Madrid: „Vrem trofeul”

0:00

Arsenal – PSG și Barcelona – Inter, în semifinalele Champions League! Dueluri „de foc” pentru marea finală

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat 2 Dinamo a câștigat procesul cu Vasile Șiman! Ce se întâmplă cu ieșirea din insolvență 3 „Era în depresie” Discurs furibund după moartea lui Aaron Boupendza: „L-aţi distrus” 4 Lovitura încercată de Gigi Becali pe piaţa transferurilor! Vrea la FCSB un internaţional român! 5 „Nu au obținut nicio victorie!” Vasile Șiman, prima reacție după ce a pierdut procesul cu Dinamo 6 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentului
Citește și