Constantin Budescu ameninţă FCSB: “Ne dorim în playoff! Mai am puţin şi revin sută la sută!”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 5 noiembrie 2022, 20:57

Comentarii
Constantin Budescu ameninţă FCSB: Ne dorim în playoff! Mai am puţin şi revin sută la sută!

Hepta

Constantin Budescu ameninţă FCSB, după ce Petrolul s-a impus cu UTA, scor 2-1, şi se află pe ultimul loc care asigură prezenţa în playoff. Petrolul are 6 puncte peste FCSB, dar şi 3 meciuri mai mult disputate.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Constantin Budescu spune că mai are puţin şi va reveni la forma maximă pentru a ajuta Petrolul să prindă playoff-ul. Petrolul e prima echipă pe care FCSB trebuie să o depăşească pentru a prinde un loc în playoff.

Constantin Budescu ameninţă FCSB

Sunt trei puncte importante. Este bine că am depășit acea pasă proastă. Avem trei victorii la rând și e foarte bine. Trebuie să o luăm pas cu pas. Avem meciul din Cupă, apoi partida cu Sepsi și apoi va veni o pauză. A fost o primă repriză dificilă, apoi am reușit să marcăm de două ori. Am primit gol și am terminat cu emoții. Sunt din ce în ce mai bine. Mai am puțin și revin la sută la sută.

Se poate, chiar dacă nu era stabilit ca obiectiv, ne dorim să jucăm în play-off. Avem un grup unit, chiar formăm o familie. Toate sunt în regulă și sperăm să meargă la fel în continuare”, a spus Constantin Budescu la digisport.ro, după Petrolul – UTA 2-1.

Antrenorul celor de la Petrolul, Nae Constantin, rămâne cu picioarele pe pământ şi spune că obiectivul este evitarea retrogradării. De asemenea, tehnicianul ploieştenilor l-a criticat şi pe Irobiso, cel care a fost eliminat cu UTA.

Reclamă
Reclamă

E important că am câștigat, cu asta rămânem, cu cele trei puncte. Cred că suntem bine în momentul ăsta. Irobiso nu avea voie să facă gestul ăla. E roșu fără discuție. Sunt supărat pentru că făcuse un meci bun. Probabil va fi suspendat două etape. Ne descurcăm, avem oameni să îl înlocuiască.

Muncim mult în condiții grele. Vorbesc despre partea sportivă. Ne chinuim cu terenul de antrenament. Nu știm niciodată unde ne antrenăm, dar nu vreau să mă plâng. Muncim mult, e adevărat, iar asta se vede în teren.

Obiectivul meu personal este următorul meci. Ne dorim să câștigăm meciul din Cupă. Următorul meci din campionat e cu Sepsi și ne dorim să scoatem maximum. Obiectivul clubului este evitarea retrogradării. Despre play-off sau play-out putem vorbi la finalul sezonului regulat. Lupta e grea în continuare.

Reclamă

Irobiso nu cred că va fi sancționat. La noi sunt și așa bani puțini. Trebuie să învețe din asta. O să îl mustrăm puțin, îl punem să dea o bere și o pizza la băieți”, a declarat Nae Constantin.

Petrolul, a treia victorie consecutivă în Liga 1

Petrolul Ploieşti a învins-o pe UTA Arad cu scorul de 2-1 (0-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 17-a a Ligii 1. Brazilianul Jair a deschis scorul pentru gazde, din penalty (52), după un henţ comis de Andrei Chindriş la centrarea lui Christian Irobiso, apoi atacantul nigerian a majorat diferenţa (67). UTA a redus din diferenţă prin nigerianul Philip Otele (76).

Petrolul a încheiat meciul în zece oameni, după ce Christian Irobiso a fost eliminat (90+5) pentru lovirea cu piciorul a lui Erjon Hoxhallari. Petrolul a reuşit a treia sa victorie consecutivă, după o serie de cinci înfrângeri.

UTA, la primul meci cu antrenorul Laszlo Balint pe banca tehnică în acest al doilea mandat, a ajuns la şapte meciuri consecutive fără victorie, un egal şi şase eşecuri.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ştim toate echipele calificate la World Cup 2026. Cine va câştiga trofeul?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:35

“Are un singur defect.” Anunţul lui Mirel Rădoi despre Denis Drăguş. Gigi Becali insistă pentru transferul lui

14:21

Răsturnare de situaţie! Mirel Rădoi a anunţat revenirea lui Ștefan Târnovanu în poarta FCSB

13:55

EXCLUSIVPrima condiţie pe care FRF i-a refuzat-o lui Gică Hagi, în negocierile pentru preluarea naţionalei României

13:42

Mircea Lucescu şi-a încheiat mandatul de selecţioner al României. Anunţul oficial făcut de Răzvan Burleanu

13:30

Mircea Lucescu va avea un nou rol la FRF. Răzvan Burleanu: “Își dorește să ajute fotbalul românesc”

13:21

Lamine Yamal nu prinde top 5. Salariile uriaşe pe care le au starurile din La Liga

1 EXCLUSIV“Ne facem de râs, e o ruşine” Andrei Raţiu a răspuns şi acuzaţiilor la adresa lui legate de Mircea Lucescu! 2 Filipe Coelho a semnat! Anunţul despre antrenorul Universităţii Craiova: “Mult succes” 3 Gigi Becali pierde dreptul de a folosi numele Steaua și procesul pentru 37 de milioane de euro. Decizia luată de CCR 4 Declaraţia incredibilă a preşedintelui Federaţiei Italiene după dezastrul din Bosnia! Jignire uriaşă 5 3 jucători, OUT de la FCSB! Decizia luată de Mirel Rădoi 6 Universitatea Craiova dă lovitura! Jucătorul care pleacă în Bundesliga pe 3 milioane de euro: “Negocieri avansate”
Citește și