Cristi Balaj a avut o tiradă la adresa sistemului VAR din Liga 1! Președintele campioanei României susține că, în ultima perioadă, formația antrenată de Dan Petrescu ar fi fost dezavantajată de VAR.
Oficialii celor de la CFR Cluj sunt de părere că Andrei Ivan s-ar fi aflat într-o poziție de ofsaid la faza în urma căreia Elvir Koljic a marcat, în partida Universitatea Craiova – CFR Cluj, 1-1.
Cristi Balaj, tiradă la adresa sistemului VAR din Liga 1
Cristi Balaj nu este mulțumit de randamentul sistemului VAR, coniderând că CFR Cluj este dezavantajată.
„Aveam discuții cu Dan Petrescu. Discutam de jocul echipei. Nu suntem Real Madrid sau Manchester City, ca să dominăm un adversar. Dar cu jocul nostru, avem o nemulțumire, cum sunt tratate faze asemănătoare.
Pe unde trece acea linie, omul decide. Au eșuat (n.r cei de la VAR). Este imposibil (n.r. la meciul cu Universitatea Craiova) ca o persoană, să stai sprijinit pe un picior, să ai piciorul ridicat și să nu fie partea superioară mai în față decât gheata piciorului de sprijin. Până la 45 de ani eu nu am făcut altceva decât să alerg.
Ideea este că la alte campionate, la competițiile UEFA, vezi proiecția corpului. Dar să vedem acea proiecție. Noi ce chinezărie am achiziționat? La meciul de acasă (n.r. cu Rapid) au tras linia la umărul lui Maglica. Unde e uniformitatea?
Eu din ce am înțeles… Noi doar am solicitat să vină sistemul VAR în România. Nu vreau să fie implicat numele echipelor Rapid, Universitatea Craiova. VAR-ului, din punctul meu de vedere, a eșuat. Orice credibilitate. Au reținut din banii cluburilor pentru acest sistem.
Nimeni nu a venit să ne spună că, dacă vom lua acest sistem VAR, vor fi trasate eronat liniile. La meciul pe care l-am jucat acasă cu Rapid, Maglica, ca să ajungă cu umărul unde era trasată linia, trebuia să fie culcat.