Cristiano Bergodi e all-in pentru titlu! A dezvăluit după victoria cu Oţelul ce le-a transmis Dan Şucu jucătorilor Rapidului!

Bogdan Stănescu Publicat: 3 februarie 2024, 23:02

Cristiano Bergodi e all-in pentru titlu!

Cristiano Bergodi în timpul unui meci / Profimedia Images

Cristiano Bergodi e all-in pentru titlu! Antrenorul Rapidului a comentat, după Rapid – Oţelul 2-1, decizia jucătorilor săi de a se retrage în repriza a doua.

Bergodi a remarcat, după meci, că este pentru prima oară în 24 de etape când Oţelul este învinsă în deplasare.

Faptul că au dat goluri Rrahmani şi Burmaz e bine. Faptul că am hotărât să jucăm cu doi atacanţi a fost bine pentru echipă.

E o victorie meritată, îmi felicit băieţii. (n.r: despre retragerea din repriza a doua) Ştiţi cum e, noi toţi am ieşit de la vestiar fără să vrem să ne retragem, sincer.

Minusuri au fost în ultimul sfert de oră.

Am luat acel gol după out, dar a fost o deviere. În ultimul sfert de oră ne-am retras, dar nu e uşor să stai acolo (n.r: în jumătatea adversă).

„Bravo şi celor de la Oţelul, sunt o echipă bună”

Ei sunt o echipă bună, au încercat până la sfârşit, bravo şi lor.

(n.r.: dacă Rrahmani şi Burmaz vor juca titulari şi etapa următoare) Vedem, avem şi alţi jucători acolo. Vom alege în fiecare meci cum vom juca.

Echipa s-a descurcat foarte bine. Echipa adversă a pierdut prima oară în deplasare după 24 de meciuri. E meritul băieţilor mei.

„Patronul vrea să joace pentru titlu, le-a spus şi băieţilor noştri în cantonament”

Patronul vrea să joace pentru titlu, le-a spus şi băieţilor noştri în cantonament. A luat jucători valoroşi şi normal că e un privilegiu să joci aici.

Suntem sub presiune, eu şi toţi jucătorii Rapidului şi e bine că e aşa, e un privilegiu.

(n.r.: despre Hromada) Eu ştiu că am luat un alt mijlocaş, împreună cu Cătălin Vulturar.

Hromada e un jucător bun, l-am analizat, e un jucător cu experienţă. A jucat în Europa League, în Champions League, a luat campionatul în Cehia. Ne poate fi de folos, avem un lot mare şi valoros.

(n.r.: despre venirea lui Adi Mutu la CFR Cluj) A venit Adi şi a câştigat două meciuri la rând. E bine pentru ei, se gândesc să lupte pentru titlu, după cum a spus Ciprian Deac. Şi noi ne gândim să stăm acolo sus, să micşorăm distanţa faţă de FCSB.

Va fi un play-off foarte bun, toate echipele de acolo, de sus, sunt echipe bune”, a declarat Cristiano Bergodi pentru digisport.ro după Rapid – Oţelul 2-1.

Rapid – Oţelul 2-1. Rrahmani şi Burmaz au dat recital în Giuleşti! Victorii pe linie pentru Bergodi în 2024

Meciul Rapid – Oţelul, scor 2-1, din etapa a 24-a a Ligii 1, a putut fi urmărit în format LIVE TEXT pe AS.ro. Giuleştenii au egalat-o la puncte pe CFR Cluj şi au cu 8 puncte mai puţin decât liderul FCSB.

Albion Rrahmani a deschis scorul în minutul 5, după o cursă spectaculoasă. Golul meciului a fost marcat de Burmaz, noul erou al lui Cristiano Bergodi. Cisotti a redus din diferenţă în minutul 87 şi le-a dat emoţii fanilor Rapidului. Jucătorii lui Dorinel Munteanu nu au reuşit să mai înscrie o dată şi au plecat învinşi din Giuleşti.