Închide meniul

Cristiano Bergodi, prima reacţie după ce Sepsi – FC U Craiova 1948 a fost suspendat: “Să se schimbe regulamentul, e urât să se termine aşa un meci!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 29 ianuarie 2023, 17:06

Comentarii
Cristiano Bergodi, prima reacţie după ce Sepsi – FC U Craiova 1948 a fost suspendat: Să se schimbe regulamentul, e urât să se termine aşa un meci!

Cristiano Bergodi, într-un meci pentru Sepsi / Hepta

Cristiano Bergodi, prima reacţie după ce Sepsi – FC U Craiova 1948 a fost suspendat din cauza scandărilor xenofobe. Antrenorul grupării din Sfântu Gheorghe a declarat că îşi dorea că meciul să nu fie oprit de Andrei Chivulete.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Au fost incidente incredibile la meciul din etapa a 23-a a Ligii 1. Mai întâi, partida a fost oprită în minutul 24, când “centralul” a decis să transmită un ultim avertisment. A cerut ca fanii olteni care au făcut deplasarea să se oprească din scandat mesaje rasiste şi xenofobe.

Cristiano Bergodi, prima reacţie după ce Sepsi – FC U Craiova 1948 a fost suspendat

La scurt timp distanţă, Chivulete a dat drumul la joc. Nu a durat mult! Scandările ultraşilor de la FC U Craiova 1948 au continuat, iar arbitrul partidei a decis să trimită jucătorii la cabine, în minutul 25. Chiar dacă alb-albaştrii au protestat, decizia nu a putut fi întoarsă.

După mai multe minute în care jocul a fost întrerupt, cele două echipe au revenit pe teren. Andrei Chivulete a fluierat reluarea jocului, dar fanii echipei lui Adrian Mititelu nu s-au oprit. Au avut scandări vehemente şi l-au obligat pe “central” să încheie definitiv meciul.

Ce pot să spun? N-am cuvinte, sincer. Îmi pare rău. Unde mergem noi avem întotdeauna probleme. S-a întâmplat şi cu U Cluj, e o situaţie neplăcută. Ce pot să fac eu? Sunt înjurat întotdeauna de suporteri. Eu sunt profesionist. Eu nu sunt ipocrit, am vrut să continuăm să jucăm meciul.

Reclamă
Reclamă

Să înveţe ceva. Era mai bine dacă jucam în continuare acest meci, e o situaţie neplăcută în România. Eu am vorbit cu managerul lor, îl cunosc de mult timp. E un regulament, arbitrul a oprit meciul. Măcar să se schimbe regulamentul… am fost sportiv, e urât să se termine un meci în aşa fel“, a declarat Cristiano Bergodi la digisport.ro.

În minutul 26, Chivulete i-a pus capăt confruntării din Liga 1. A fost pentru prima dată, în campionatul României, când meciul a fost încheiat înainte de termen din cauza scandărilor rasiste şi xenofobe!

Scandări xenofobe şi sezonul trecut, la FC U Craiova 1948 – Sepsi

Au fost scandări xenofobe şi sezonul trecut, la FC U Craiova 1948 – Sepsi, meci din ultima etapă a play-out-ului Ligii 2021-2022. Arbitrul Adrian Cojocaru a oprit atunci meciul.

Reclamă

Ultrașii echipei lui Adrian Mititelu au avut mai multe scandări xenofobe la adresa celor de la Sepsi.

Ca să aplaneze situația, arbitrul Adrian Cojocaru a oprit jocul preț de câteva minute. Fanii lui FC U Craiova 1948 au afișat și bannere jignitoare pentru cei de la Sepsi.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Care este cel mai în formă jucător al lui Dinamo?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:25
Gianni Infantino, despre meciurile de la World Cup 2026: “Fiecare meci se va juca în condiţii de sold-out”
23:23
LIVE SCOREBodo/Glimt – Inter 3-1. Echipa lui Cristi Chivu, în genunchi! Două goluri în trei minute ale norvegienilor
23:18
Mihai Stoica a reacţionat după suspendările primite de Cristiano Bergodi şi Andrei Cordea: “Am văzut rapoartele! Aia e problema”
23:15
Dinamo se mută de pe Arena Națională. Ce meci vor disputa „câinii” pe stadionul Arcul de Triumf
22:41
Kyrie Irving, starul lui Dallas Mavericks, va rata tot restul sezonului
22:27
Ce suspendare uriașă a primit Radu Petrescu, după gafa din Petrolul – FC Argeș 2-1. Decizia luată de CCA
1 N-a stat pe gânduri! Jucătorul care a fost dorit de Rapid şi Craiova, dar a semnat cu FCSB 2 Sorana Cîrstea, victorie uriașă la Dubai. Românca a învins în doar 69 de minute favorita 10 a competiției 3 Ce suspendări au primit Cristiano Bergodi și Andrei Cordea, după scandalul uriaș din CFR Cluj – U Cluj 4 Foto“Plătesc ca să concurez pentru România!” Julia Sauter muncea la o firmă de catering. Cum le-a cerut ajutor românilor 5 FotoAntrenorul părăsit de Julia Sauter înainte de JO a răbufnit: “Portdrapel care nu ştie un cuvânt în română” 6 Kyros Vassaras a rupt tăcerea! Verdictul despre greşeala comisă de Radu Petrescu în Petrolul – FC Argeş: “Indiferent de presiune”
Citește și