CS Mioveni – FCSB 1-1. David Miculescu, primul gol după transfer. Târnovanu, intervenţii uriaşe în prelungiri. Echipa lui Dică a rămas fără victorie în Liga 1

Alexandru Ivan Publicat: 6 august 2022, 19:00 / Actualizat: 7 august 2022, 12:07

David Miculescu a marcat golul celor de la FCSB în partida cu Voluntari

Miculescu a intrat pe teren în locul lui Florinel Coman | Hepta

• CS Mioveni – FCSB 1-1
  • Echipa lui Dică, fără victorie în Liga 1

CS Mioveni – FCSB 1-1. David Miculescu a marcat primul gol după transferul la FCSB şi a ajutat echipa lui Nicolae Dică să nu devină „lanterna roşie” din Liga 1.

Mioveni a dat lovitura în prima repriză prin Ionuţ Balaur. FCSB a egalat în finalul partidei prin David Miculescu, care a reluat cu capul centrarea perfectă a lui Darius Olaru. În prelungirile partidei, Mioveni a ratat două ocazii uluitoare. Târnovanu a fost uriaş şi a salvat din faţa lui Oancea.

Gazdele au ratat două mari ocazii în ultimele minute, portarul Ştefan Târnovanu având intervenţii providenţiale la şuturile lui Dorinel Oancea (90+4) şi Adrian Cierpka (90+5).

La FCSB au debutat în acest meci Marco Dulca, adus vineri de la Chindia, Radu Boboc şi Eduard Radaslavescu, ambii veniţi vineri de la Farul.

FCSB rămâne fără victorie în Liga 1, în timp ce argeşenii au obţinut primul punct.

CS Mioveni – FCSB 1-1

Min. 90+6: Final de meci! FCSB rămâne fără victorie în campionat. Miculescu a marcat primul său gol după transfer.

Min. 90+3: Ocazii uriaşe pentru Mioveni! Târnovanu a avut două intervenţii fantastice şi şi-a salvat echipa de la înfrângere.

Min. 80: Schimbare la FCSB. A ieşit Boboc, a intrat Radaslavescu.

Min. 79: GOOOL FCSB! David Miculescu a marcat cu capul, după o centrare perfectă a lui Darius Olaru.

Min. 69: Gol anulat pentru Cordea! După ce s-a consultat VAR-ul, arbitrul a decis că Andrei Cordea se afla în ofsaid.

Captură: Orangesport

Min. 66: Ocazie FCSB! Darius Olaru a tras de la 20 de metri, dar Popescu a reuşit să respingă.

Min. 58: Două schimbări la FCSB! Au ieşit Ianis Stoica şi Oaidă, au intrat Darius Olaru şi Musi.

Min. 56: Ocazie FCSB! Denis Haruţ a centrat de pe partea dreaptă, iar Miculescu a reluat slab cu capul, din interiorul careului.

Min.46: Schimbare la FCSB! A ieşit Adrian Şut, a intrat Marco Dulca.

Min.45: Final de primă repriză!

Min. 31: Încă o ocazie pentru FCSB! Ianis Stoica a trimis cu capul slab din 6 metri!

Min. 28: Schimbare la FCSB! A ieşit Ovidiu Popescu, care s-a accidentat la faza golului, şi a intrat Haruţ.

Min. 26: GOOOL Mioveni! Ionuţ Balaur a deschis scorul cu un şut deviat de la marginea careului.

Min. 21: Ocazie FCSB! Ianis Stoica reia slab după ce a primit o

Min. 16: Ocazie FCSB! Octavian Popescu, aproape de un gol de senzaţie. „Perla” lui Gigi Becali a şut din voleu, însă portarul de la Mioveni a reuşit să respingă.

Min. 1: A început meciul!

CS Mioveni: I. Popescu – I. Balaur, Scarlatache, Garutti – Oancea, Panait, V. Pop, Burnea – Rădescu, Blănaru, Coșereanu
Rezerve: D. Croitoru – Al. Iacob, Trif, Șerbănică, Cierpka, Veres, Dat, Buziuc, Antal
Antrenor: Alexandru Pelici

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, Dawa, Bouhenna, R. Boboc – Ad. Șut, Oaidă – Cordea, Miculescu, Oct. Popescu – I. Stoica
Rezerve: A. Vlad – Haruț, Lixandru, Tamm, Dulca, Olaru, Pantea, Musi, Radaslavescu
Antrenor: Nicolae Dică

Florinel Coman va lipsi o lună din cauza unei rupturi musculare

Florinel Coman s-a accidentat în Dunajska Streda – FCSB, partidă ce a fost transmisă în direct pe Antena 1 şi pe AntenaPLAY. În Slovacia, căpitanul FCSB a rezistat doar o repriză iar, la pauză, Nicolae Dică l-a schimbat cu Răzvan Oaidă.

Cei de la FCSB au sperat că accidentarea lui Florinel Coman nu este una gravă, însă rezultatul RMN-ului a arătat că accidentarea lui „Mbappe de România” este una gravă. Astfel, Coman a suferit o ruptură musculară şi va lipsi o perioadă mai lungă de pe teren.

În acest context, pentru a spera într-o recuperare miraculoasă, Florinel Coman a plecat în Serbia, la celebrul vraci Marijana Kovacevic, scrie fanatik.ro

Florinel Coman a jucat două meciuri şi jumătate în decurs de 6 zile: cu Saburtalo, cu FC U Craiova 1948 şi cu Dunajska Streda (n.r. – doar o repriză aici).

Gigi Becali, primul eşec major pe piaţa transferurilor

Mihai Stoica a anunţat că al patrulea transfer pe care îl ţintea Gigi Becali nu se face. Becali şi-ar fi dorit să mai aducă un atacant, dar acest transfer nu se va face.

S-a închis, dar nu se face. Nu ştiu ce credea lumea, dar nu se face„, a spus Mihai Stoica la orangesport.ro.

Nicolae Dică este mulţumit de ultimele transferuri realizate de FCSB. Antrenorul roş-albaştrilor mărturiseşte că era nevoie de întăriri.

„Am vorbit cu ei acum înainte de antrenament, sunt pregătiţi. S-au antrenat normal la echipele de unde au venit. Nu este nicio problemă. Singurul Marco Dulca care a fost plecat 2 zile. Dar nu este o problemă”, a declarat Nicolae Dică, la conferinţa de presă de dinaintea meciului cu Mioveni.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

Cine îi poate lua locul de titular lui Ștefan Târnovanu la FCSB! Anunțul lui Mihai Stoica: „Nu poți să-i dai gol”
Florin Prunea a anunţat care e jucătorul de la FCSB care "este imposibil să facă parte din lotul României la EURO 2024"
Liga 1 • 11:15
Florin Prunea a anunţat care e jucătorul de la FCSB care „este imposibil să facă parte din lotul României la EURO 2024”
„Ai antrena FCSB?” Marius Șumudică a oferit imediat răspunsul
Liga 1 • 10:10
„Ai antrena FCSB?” Marius Șumudică a oferit imediat răspunsul! Ce a spus despre lupta la titlu
Gică Hagi se gândeşte doar la victorie, înainte de Farul - FCSB
Liga 1 • 27 mart., 19:58
Gică Hagi se gândeşte doar la victorie, înainte de Farul – FCSB: „Altă alternativă nu avem! Trebuie să câştigăm!”
Fanii români nu au uitat de războiul dintre FCSB şi CSA Steaua nici la meciul Columbia - România
Extra • 27 mart., 12:28
Fanii români nu au uitat de războiul dintre FCSB şi CSA Steaua nici la meciul Columbia – România! Ce banner au afişat