Dan Alexa, cuvinte de laudă pentru Dan Șucu: „Rapid deţine reţeta succesului! Are un patron serios!”

Cosmin Olteanu Publicat: 11 aprilie 2023, 13:35

Comentarii
Dan Alexa, cuvinte de laudă pentru Dan Șucu: Rapid deţine reţeta succesului! Are un patron serios!”

Dan Șucu, în cadrul unei conferințe de presă / Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Dan Alexa a avut cuvinte de laudă pentru Dan Șucu! Rapid a fost învinsă categoric de Sepsi, 0-2, în etapa a treia din play-off-ul Ligii 1. În prezent, trupa giuleșteană se află pe locul 5 din play-off, cu 28 de puncte obținute.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dan Alexa consideră că Dan Șucu este patronul ideal pentru Rapid, apreciind strategia pe care o aplică la formația alb-vișinie.

Dan Alexa, cuvinte de laudă pentru Dan Șucu

Fostul antrenor din Giulești spune că nu ar fi o tragedie dacă Rapid nu ar termina pe un loc de cupe europene, la finalul actualului sezon de Liga 1.

„Aşteptările sunt foarte mari. Dar nu cred că e un capăt de ţară dacă nu se califică în cupele europene. Eu cred că au reţeta corectă. Au fost pe primul loc la un moment dat. Nu e uşor. Lumea îl critică pe Şucu că nu cumpără jucători. Eu le spun tuturor. Eu am prins Rapidul în momente foarte grele.

În momentul de faţă, Rapid deţine reţeta succesului. Are un patron serios. Investeşte în academie, în infrastructură. Nu plăteşte sume de transfer încă, dar cred că Rapid e mult pe plus faţă de anul trecut. Suporterul rapidist este foarte ambiţios. Pe Giuleşti este pasiune pură. Au fost înjuraţi Lucescu, Şumudică, asta nu înseamnă că fanii nu îl apreciază pe Mutu”, a declarat Dan Alexa, pentru primasport.ro.

Reclamă
Reclamă

Adrian Mutu, extrem de dezamăgit după Sepsi – Rapid 2-0

Antrenorul Rapidului a spus după meci că echipa lui a făcut o partidă foarte slabă. Mutu a precizat că acesta ar putea fi cel mai slab meci de când a preluat el Rapidul.

Bun. aş vrea să încep prin a felicita echipa adversă pentru victorie. Au fost mai buni. Concluzii nu sunt de tras acum. Am făcut un meci slab, poate cel mai slab de când sunt eu pe banca Rapidului.

Motive sunt mai multe. Trebuie să mergem mai departe, să uităm cât mai repede acest meci. Nu avem ce concluzii să tragem. Dacă ne prezentăm ca în meciul ăsta nu mai vorbim de cupele europene.

Reclamă

Bineînţeles că eşti mai nervos atunci când vezi că lucrurile nu-ţi ies. Pe lângă o prestaţie slabă, dacă intervine şi ghinionul, normal că e o frustrare şi mai mare. Nu mai are rost… O să analizez cu băieţii. Cert e că ne-au depăşit la toate capitolele şi au meritat victoria.

Ar trebui să tragem concluziile care sunt, în sensul în care dacă ne-am calificat în playoff trebuie să jucăm de nivel de Rapid. Nu ar trebui să ne gândim că ne-am atins obiectivul şi de acum ce o fi, o fi. Obiectivul e cupele europene. Aveam şansa să urcăm pe locul 4.

Gafa lui Moldo a schimbat paradigma meciului pentru că în momentul ăla noi eram la conducerea meciului. Asta nu înseamnă nimic, trebuia să creăm mult mai mult, mă refer la faze de poartă. Nu cred că e cazul să îşi toarne cenuşă în cap Ioniţă. Sunt sigur că ar fi vrut din tot sufletul să dea gol de acolo. Altele sunt problemele, mă refer la atitudine.

Când ai şansa să treci pe locul 4 şi nu reuşeşti să găseşti în tine acea motivaţie e o problemă. Motivaţia trebuie să fie interioară, iar fotbalul, când nu-l tratezi cum trebuie, nu te iartă. A fost şi ghinion, ratarea penalty-ului. Probabil a fost şi un pic nervos că nu i-a ieşit nimic (n.r. Săpunaru), dar el are experienţă”, a declarat, după Sepsi – Rapid 2-0, Adrian Mutu pentru digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
7:04

Imaginea care spune totul! Reacţia genială a lui Erling Haaland după hattrick-ul lui Lionel Messi la Cupa Mondială 2026

6:29

Austria 0-0 Iordania LIVE VIDEO pe Antena 1 și AntenaPLAY. Haddad are prima ocazie a meciului

6:14

VideoLionel Messi scrie istorie la Cupa Mondială 2026! A egalat recordul all-time al lui Miroslav Klose cu un hattrick fabulos

5:58

VIDEOArgentina – Algeria 3-0. Lionel Messi a reușit primul hattrick de la Cupa Mondială 2026

5:13

Trei concluzii după Norvegia – Irak 4-1: dezarmantul Braut și echipa pe care vrei să o vezi la Cupa Mondială

4:55

VideoÎncă un moment în care Messi a dovedit că e de pe altă planetă! Golul absolut genial marcat cu Algeria

1 O nouă plecare de la FCSB! A decis să rezilieze. Cum l-a deranjat Gigi Becali! 2 FRF, înfrângere la TAS! E obligată să renunţe la o regulă importantă din Liga 1! Reacţia forului condus de Burleanu 3 “Mulțumim, Dennis Politic!” I-a fost anunţată plecarea. Ce se întâmplă cu atacantul FCSB-ului 4 Gigi Becali îl transferă pe Joao Paulo pe o sumă uriaşă: “Imediat îl dau” 5 Iranianul Mohebi, gesturi şocante la gol. Suporterii au reacţionat: “Nemernic terorist” 6 FCSB, gata să-l transfere pe Octavian Popescu. Ce echipă a făcut ofertă pentru el
Citește și