Dan Petrescu a cedat nervos după CFR Cluj – FCSB 0-1: „Dacă se întâmplă asta, mă las de antrenorat!”. Cum a reacţionat când a fost întrebat despre lupta la titlu

Iulian Focșăneanu Publicat: 18 aprilie 2022, 0:00

Dan Petrescu a cedat nervos după CFR Cluj – FCSB 0-1: „Dacă se întâmplă asta, mă las de antrenorat!. Cum a reacţionat când a fost întrebat despre lupta la titlu

Dan Petrescu, antrenorul lui CFR Cluj

Dan Petrescu într-o conferință de presă / AS.ro

Dan Petrescu a fost un car de nervi după derby-ul CFR Cluj – FCSB, scor 0-1, din etapa a 5-a a play-off-ului Ligii 1. Antrenorul campioanei a răbufnit la conferinţa de presă la adresa lui Istvan Kovacs. Eliminarea lui Mateo Susic, din minutul 43, l-a scos din minţi pe „Bursuc”.

Petrescu este convins că faultul făcut de fundaşul bosniac la Darius Olaru nu a fost unul violent, care să merite acordarea unui cartonaş roşu. Totuşi, jucătorul lui Toni Petrea a fost schimbat la pauză şi a ajuns direct la spital.

Dan Petrescu l-a făcut praf pe Istvan Kovacs. Ce a spus despre şansele CFR-ului la titlu

N-am văzut un cartonaş roşu în viaţa mea aşa, într-un meci aşa de important unde se decide titlul. Nu înţeleg cum poţi să dai un cartonaş roşu la o asemenea fază, este incredibil. Noi am primit faulturi de astea 100 în campionat şi maxim a fost galben. N-ai cum să influenţezi un rezultat cu asemenea decizie şi a stricat meciul, părerea mea.

Arbitrul a lăsat azi 5 minute de prelungire şi cu 10 secunde înainte de 95 a fluierat. Nu mi se pare corect. Petrila scapă singur cu portarul şi după un minut fluieră henţ: ‘Stai, bă, că n-a fost nici henţ. Lasă-ne să scăpăm şi noi cu portarul’. Nu aveam voie să dăm gol. Sunt lucruri care m-au supărat şi sunt lucruri decisive în istoria unei echipe şi într-un an greu pentru noi, în care am muncit foarte mult, să pierdem într-un asemenea fel. Un egal era just azi.

(Reporter: A fost un rezultat influenţat de arbitraj?) Cum să nu, normal… dacă dai roşu fără să fie roşu. Pot să fiu suspendat, nesuspendat, nu mă interesează. Nu se dă roşu la un asemenea meci. În România dacă se pune presiune pe arbitru… cine a pus presiune a câştigat, bravo lor. Noi tacem din gură şi vedem cum suntem trataţi. Dacă noi în deplasare o să primim vreun roşu vreodată, atunci eu mă voi lăsa de antrenorat… adversarul să ia roşu. La noi nu se întâmplă, nici penalty, nici roşu. Arbitrul a fost influenţat de declaraţiile de dinaintea meciului„, a declarat Dan Petrescu la conferinţa de presă.

Tehnicianul liderului din Liga 1 este convins că lupta la titlu este departe de a fi încheiată. Se aşteaptă ca totul să se decidă în ultima etapă, când CFR Cluj joacă pe terenul lui FCSB. Nu o scoate din calcule nici pe Universitatea Craiova.

Nu îi uitaţi pe cei de la Craiova, v-am spus de la începutul play-off-ului că sunt în cărţi pentru titlu. Toate trei echipele sunt în cărţi şi cred că titlul se va decide în ultima etapă. Mici detalii vor face diferenţa, nu este o echipă care e deja campioană. Se va decide în ultima etapă! Singurul lucru pe care pot să-l spun e că avem 2 puncte faţă de FCSB şi 6 în faţa Craiovei, dar asta nu înseamnă nimic. Eu când am avut 8 nu am semnat nimic, dar la 2…„, a precizat antrenorul lui CFR Cluj.

Roş-albaştrii s-au apropiat la două puncte de CFR Cluj chiar la finalul turului din sezonul regulat. Echipa lui Laurenţiu Reghecampf are 39 de puncte şi continuă să spere la titlu.

FC Argeş – FC Voluntari

Cine va câştiga Marele Premiu al Austriei?

Live Antena Sport

„Își face propriul nume!” Ianis Hagi, analizat de specialiști înainte de România – Olanda! Verdict despre comparația cu tatăl său

17:10

LIVE VIDEOMax Verstappen va pleca din pole în cursa de sprint din Marele Premiu al Austriei, live pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY

17:10

VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 28 iunie

17:01

„E frustrat!” Dumitru Dragomir a auzit că Ladislau Boloni nu a fost impresionat de calificarea României și a răbufnit

1 VIDEOLando Norris va pleca din pole position position în Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei. Verstappen pe 2, Hamilton pe 3 2 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024 3 FotoIvana Knoll a încins atmosfera la Croaţia – Italia! Apariţie „fierbinte”, cu care a atras toate privirile 4 Belgia – România 2-0. „Tricolorii” au rămas pe primul loc în „grupa morţii” de la EURO 2024. Tielemans şi De Bruyne au marcat 5 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu al Spaniei, în direct pe Antena 1 şi live stream în AntenaPLAY! Spectacol la Barcelona 6 Slovacia – Ucraina 1-2. Ucrainenii au reuşit prima victorie de la EURO 2024, după ce au fost conduşi! Shaparenko, gol şi assist