Închide meniul

Dan Petrescu a răbufnit înainte de CFR Cluj – UTA: “Chiar aș vrea să am o explicație!”

Viviana Moraru Publicat: 2 martie 2023, 17:01

Comentarii
Dan Petrescu a răbufnit înainte de CFR Cluj – UTA: Chiar aș vrea să am o explicație!

Dan Petrescu / Antena Sport

Dan Petrescu răbufnit înainte de duelul dintre CFR Cluj şi UTA, din etapa a 28-a din Liga 1. “Bursucul” s-a arătat revoltat de programul echipei sale, având în vedere că ultimul meci al arădenilor a avut loc în urmă cu două zile. Totodată, tehnicianul clujenilor a mai spus că se teme de accidentări, în partida cu trupa lui Laszlo Balint.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

CFR Cluj ţinteşte să se apropie de liderul Farul, constănţenii câştigându-şi meciul din această rundă. Clujenii se duelează cu UTA, iar meciul este în format live text, pe AS.ro.

Dan Petrescu a răbufnit înainte de CFR Cluj – UTA

Dan Petrescu nu s-a mai putut abţine şi şi-a exprimat nemulţumirea cu privire la programul încărcat al echipei sale. “Bursucul” a pus în balanţă faptul că UTA, advesara echipei sale din această rundă, a avut două zile în plus de pregătire a meciului.

Totodată, tehnicianul campioanei României a mai expus faptul că are mulţi jucători accidentaţi, şi se teme în continuare să nu piardă şi alţi jucători în duelul cu trupa lui Laszlo Balint.

“În primul rând sunt realist. Sunt conștient că noi am avut doar două zile libere și UTA 7 zile. Nu înțeleg cum a fost făcut calendarul, chiar aș vrea să am o explicație. Noi am jucat vineri, iar ei luni, și au avut o săptămână să pregătească meciul. Noi, doar două zile.

Reclamă
Reclamă

În al doilea rând, avem probleme de lot, sunt soluții foarte puține astăzi. Manea este accidentat, Boateng suspendat, Birligea e și el lovit, iar Malele a plecat de la echipă cu problemele familiale pe care le are.

Tare îmi e frică și astăzi de accidentări. Nu cred că putem să facem un pressing cum îmi place mie. Sunt realist, cred că va fi un meci foarte greu, în care ei sunt avantajați că au avut timp mai mult să pregătească partida.

E o echipă puternică, agresivă, uitați-vă la banca de rezerve a lor care spune multe”, a declarat Dan Petrescu, înainte de meci, conform digisport.ro.

Reclamă

Dan Petrescu, uluit înainte de CFR Cluj – UTA: „E incredibil! Sunt șocat”

Dan Petrescu a aflat recent pe ce poziție a ajuns UTA. Antrenorul lui CFR Cluj nu își poate explica cum a ajuns în această situație dificilă echipa lui Balint.

Mai mult, „Bursucul” a făcut o comparație între UTA Arad și Chelsea, în legătură cu locul ocupat în clasament.

Dan Petrescu a vorbit și despre echipa sa. Tehnicianul campioanei a dezvăluit că Daniel Birligea a plecat să se trateze la „vraciul” Marijana Kovacevic, după accidentarea suferită în partida cu Petrolul.

„E incredibil acest lucru (n.r. – locul celor de la UTA). Vă dați seama că n-am avut timp de nimic. Am stat toată ziua pe drum. Azi dimineață am văzut două meciuri, am văzut lotul. Chiar sunt șocat de pozița lor în clasament. Nu înțeleg la asemenea jucători cum au ajuns acolo, dar se poate întâmpla la orice echipă. Eu mă gândesc la Chelsea, care are jucători fantastici și e pe locul 11.

Sunt lucruri pe care nu le poți explica. Nici eu nu pot explica cum UTA a putut să piardă cu Farul, unde nu merita. Cu Chindia trebuia să câștige, a avut ocazii, penalty neacordat. Cu Sibiul, la fel. Au avut și ghinion, clar. Au antrenor și jucători foarte buni, iar față de noi au și trei zile în plus de odihnă. Sunt îngrijorat de acest aspect. Sunt accidentări, suspendări, iar viața noastră va fi foarte grea mâine.

Pe Birligea sper să-l rezolvăm până la meciul cu U Cluj. E deja în Serbia (n.r – la Marijana Kovacevic). Pe Krasniqi încercăm să-l recuperăm, nu știu dacă va juca. Boateng e suspendat. Manea a fost și el accidentat, să vedem dacă astăzi se antrenează”, a spus Dan Petrescu, la conferința de presă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

A fost eliminat prea uşor Ştefan Târnovanu, în FCSB - Farul?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
17:14
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 29 iulie
17:05
Programul Marelui Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY
17:05
Doar două cuvinte a scris David Popovici pe rețelele sociale, după aurul cucerit. Reacția campionului mondial
17:00
„Bun venit!” Ce s-a ales de Billel Omrani, starul care-i lua locul lui Mahrez la OM: n-a marcat de doi ani și jumătate
16:54
“Un meci cu încărcătură sentimentală aparte?” Alexandru Musi, răspuns ferm înaintea derby-ului Dinamo – FCSB
16:53
Cum a reacționat antrenorul lui Popovici, când David a vrut să renunțe la Mondiale. Dezvăluirea campionului
1 Situaţie incredibilă la Universitatea Craiova – U Cluj! Echipa lui Mirel Rădoi a evoluat cu 12 jucători! 2 “Mi-a spus să joc fotbal, i-am zis «păi ce, joc handbal?»”. Alexandru Musi, revoltat după Oțelul – Dinamo 3 Câţi bani a încasat David Popovici după medalia de aur de la proba de 200 de metri liber de la Campionatele Mondiale 4 Cum l-a putut numi Gigi Becali pe Andrei Cordea, după ce a semnat cu CFR Cluj: “I-am zis lui Mihai Stoica” 5 Gigi Becali pregăteşte lovitura verii! Vrea să aducă doi jucători la FCSB. Condiţia pentru a face mutarea 6 “S-a prăbuşit” Ce a scris presa chineză despre Pan Zhanle şi David Popovici după seriile de la 200 m liber!
Citește și