Închide meniul

Darius Olaru a anunţat că îi va face pe plac patronului, după golul marcat în FCSB – Poli Iaşi 2-1: “Trebuie să lucrăm mai mult!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 21 august 2023, 0:02 / Actualizat: 21 august 2023, 1:33

Comentarii
Darius Olaru a anunţat că îi va face pe plac patronului, după golul marcat în FCSB – Poli Iaşi 2-1: Trebuie să lucrăm mai mult!

Darius Olaru, în tricoul FCSB-ului / Profimediaimages

Darius Olaru a anunţat că îi va face pe plac patronului, care a cerut antrenamente mai dure la FCSB. Căpitanul roş-albaştrilor a marcat în FCSB – Poli Iaşi, scor 2-1, în etapa a 6-a a Ligii 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Olaru a înscris în minutul 68, din pasa lui Florinel Coman, şi răsuflă uşurat. A cincea victorie la rând din campionat a ajutat-o pe FCSB să urce pe primul loc în clasament. Mijlocaşul vicecampioanei speră ca echipa să nu mai coboare din fotoliul de lider până la final.

Darius Olaru a anunţat că îi va face pe plac patronului

A fost obositor, am resimţit partida de acum 3 zile. Bine că am câştigat şi mergem mai departe. Cred că s-a acumulat oboseala şi am scăzut din ritm pe final.

Îmi doream mult să marchez, îi doream să îi dedic golul tatălui meu, astăzi este ziua lui. Vreau să-mi ajut echipa prin alte faze, dar mă bucur dacă reuşesc să marchez. Sper să continuăm pe această linie, pentru că trebuie să fie anul nostru.

Se simte diferenţa pentru că nici noi nu suntem obişnuiţi cu ritmul din 3 în 3 zile. Şi Farul a avut probleme în campionat. În anul ăsta am început mult mai bine şi acum trebuie să ne continuăm treaba în campionat… şi Cupa… acestea mai sunt obiectivele.

Reclamă
Reclamă

Trebuie, dacă ne dorim să câştigăm campionatul. Cred eu că lucrăm foarte bine în fiecare zi şi ne facem treaba în fiecare zi. Dacă asta a cerut dânsul, trebuie să lucrăm mai mult. Am văzut care e ritmul în Europa şi trebuie să lucrăm mai mult“, a declarat Darius Olaru pentru digisport.ro.

Echipa lui Elias Charalambous a ajuns la cinci victorii din tot atâtea meciuri în noua ediţie de campionat. Are cu un punct mai mult decât principala urmăritoare, Universitatea Craiova.

Pentru FCSB urmează duelul din deplasare, cu UTA lui Mircea Rednic. În schimb, Poli Iaşi va primi vizita celor de la Sepsi Sf. Gheorghe.

Reclamă

FCSB învinge pe Poli Iaşi cu 2-1, în etapa a şasea a Ligii 1

FCSB a revenit cu succes pe Arena Naţională. A câştigat meciul cu Poli Iaşi, din etapa a şasea Superligii. Este a cincea victorie consecutivă a bucureştenilor în campionat.

Bucureştenii au dominat prima repriză ratând mai multe ocazii. Florinel Coman a trimis în bară, din lovitură liberă, în minutul 39, iar în minutul 44 tot Coman i-a pasat lui Ovidiu Popescu şi acesta a şutat de la 20 de metri învingându-l pe Ailenei. Ieşenii au avut un gol anulat de VAR pentru un henţ al lui Gheorghiţă, în minutul 45+3, când Marchioni trimisese balonul în poartă. După pauză, Târnovanu a respins excelent şutul lui Bordeianu, în minutul 49, dar Olaru a înscris pentru 2-0 în minutul 68. Finalul de meci a fost pe contre după ce Vaşvari a redus din diferenţă în minutul 79, profitând de o pasă a lui Bordeianu.

Cu această victorie, FCSB a trecut pe primul loc al clasamentului, cu cinci victorii din cinci meciuri – 15 puncte. Poli Iaşi rămâne pe ultimul loc din Superligă, cu doar trei puncte.

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Chiricheş, Radunovic – Ov. Popescu, Şut, Olaru (Haruţ 89) – Oct. Popescu (Miculescu 47), Compagno (Djokovic 74), Fl. Coman (Radaslavescu 90+5). ANTRENOR: Elias Charalambous

POLI IAŞI: Ailenei – Martac (Stefanovic 46), F. Ilie, Samayoa, R. Ispas (Belu Iordache 78) – Bordeianu, Marchioni, Jatoba (Vaşvari 46) – Luis Phelipe (S. Buş 67), Vojtus (R. Ion 62), A. Gheorghiţă. ANTRENOR: Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: Fl. Coman 40, Radunovic 48, Olaru 77 / Jatoba 33, Martac 37

Arbitri: Marian Barbu – Marius Badea, Stelian Slabu – Viorel Flueran

Arbitri VAR: Adrian Cojocaru – Alexandru Vodă

Înapoi la Homepage
Reclamă

A fost eliminat prea uşor Ştefan Târnovanu, în FCSB - Farul?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:19
“Regele David”. Popovici are Gazzetta dello Sport la picioare, după aurul mondial de la 200m liber
23:18
David Popovici revine în bazin, după aurul la 200 m liber. Seriile probei de 100 m liber LIVE TEXT (ora 05:52)
23:16
FCSB, susţinută de rivalii de la Dinamo la returul cu Shkendija. Ce a spus Andrei Nicolescu
23:07
FCSB – Shkendija LIVE VIDEO (miercuri, 20:30). Campioana luptă pentru turul 3 UCL. Revin Alibec şi Bîrligea
22:46
Mihai Stoica, detalii de la antrenamentul FCSB-ului înaintea returului cu Shkendija: “În sfârşit a fost cum îşi doreau”
22:44
Jaqueline Cristian, calificare în turul 3 la Rogers Cup. Românca a eliminat un cap de serie de la Montreal
1 Câţi bani a încasat David Popovici după medalia de aur de la proba de 200 de metri liber de la Campionatele Mondiale 2 Anunţul specialistului după ce David Popovici va înota pe culoarul 6, în finala de 200 de metri de la Campionatul Mondial 3 Reacţia lui Mihai Rotaru după victoria dramatică a echipei sale! Ce a spus despre Mirel Rădoi, care l-a atacat 4 BREAKING NEWSDavid Popovici, medalie de AUR la 200m liber, la Campionatele Mondiale! Prestaţie de excepţie a românului 5 “Trebuie să ne lăsăm de fotbal!” Alex Chipciu, semnal de alarmă după Universitatea Craiova – U Cluj: “Ăsta e nivelul” 6 David Popovici și-a dat pe spate rivalul după aurul de la 200m liber. Reacția argintului mondial de la Singapore
Citește și