Dinamo, pe loc retrogradabil, FCU Craiova pe loc de baraj! Cum arată clasamentul în play-out după egalul dramatic al „câinilor”

Bogdan Stănescu Publicat: 1 aprilie 2024, 22:51

Dinamo, pe loc retrogradabil, FCU pe loc de baraj! Cum arată clasamentul în play-out

Mingea Ligii 1 / Profimedia Images

Dinamo se află pe loc retrogradabil, iar FCU Craiova pe loc de baraj după meciul încheiat de „câini” la egaliate, 1-1 cu Petrolul. Gicu Grozav a marcat în minutul 90+13, din penalty.

A fost nevoie de circa 10 minute ca Horaţiu Feşnic să arate punctul cu var. El a urmărit pe ecran duelul dintre Amzăr şi Musi din careu şi a decis că a fost fault. I-a acordat şi cartonaş galben lui Amzăr.

Dinamo, pe loc retrogradabil, FCU Craiova pe loc de baraj!

Cu o victorie, Dinamo ar fi ocupat locul 6 în play-out. În schimb, „câinii” au ajuns pe locul 9 în play-out, direct retrogradabil, după golul lui Grozav.

Dinamo are acelaşi număr de puncte cu FCU Craiova, 16, care se află pe locul 8. FC Voluntari şi Poli Iaşi, echipele aflate pe locurile 6 şi 7, au 17 puncte.

Dinamo ar fi avut doar 3 puncte mai puţin decât adversara de astăzi dacă ar fi reuşit să câştige partida. În schimb, acum Dinamo e la 5 puncte în spatele Petrolului.

Cum arată clasamentul în play-out:

Dinamo – Petrolul 1-1! „Câinii”, egalaţi în minutul 90+13 dintr-un penalty bătut de Grozav! Scandal în finalul partidei!

Dinamo – Petrolul 1-1, duel din etapa a doua a play-out-ului, a fost în format live text, pe AS.ro, de la ora 20:30. „Câinii” au avut parte de un duel „de foc” cu „lupii galbeni” în Liga 1. 350 de copii au venit să îi încurajeze pe „câini” în meciul foarte important disputat pe stadionul Arcul de Triumf.

Dinamo a ratat dramatic victoria. Gicu Grozav a transformat un penalty în minutul 90+13. A fost nevoie de circa 10 minute ca să fie dictat penalty-ul. Ulterior, s-a aruncat o sticlă pe teren dinspre banca lui Dinamo.

Dinamo: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Milanov, Abdallah, Politic
Rezerve: Răilean, Gregorio, Selmani, Iglesias, Ilic, Neagu, Bani, D. Irimia, N. Roșu, Amzăr, Ie, C. Costin
Antrenor: Zeljko Kopic

Petrolul: Zima – D. Radu, Papp, Huja, Țicu – Grozav, Seto, Hanca, Ișfan – Berisha, Jair
Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Garutti, Meijers, Dumitriu, Diomande, Jyry, M. Bratu, Musi, Răducan, Irobiso
Antrenor: Florin Stângă

La 35 de ani, Gabriel De Moura a marcat primul gol în Liga 1! E al patrulea gol în toată cariera, ultimul datând din 2017!

La 35 de ani, Gabriel De Moura a marcat primul gol în Liga 1! Fundaşul brazilian a deschis scorul în minutul 39 al partidei Dinamo – Petrolul.

De Moura a finalizat perfect o pasă venită de pe partea stângă. În ciuda faptului că nu înscrisese încă niciun gol în Liga 1, De Moura a avut o finalizare perfectă.

Fundaşul dreapta brazilian înscrisese ultimul gol din cariera lui în 2017, atunci când se afla la echipa cipriotă Anorthosis.

Anterior, el mai marcase două goluri pentru echipa portugheză Penafiel, în sezonul 2012-2013. Brazilianul evolua atunci în liga a 2-a portugheză.

Aflat la meci, Mircea Lucescu a asistat la un eveniment rar: marcarea unui gol de către Gabriel De Moura!

În afară de Dinamo, De Moura a mai jucat în Liga 1 pentru Sepsi şi Gaz Metan Mediaş.

Gabriel De Moura este cotat de către site-ul transfermarkt.com la 150 de mii de euro.

0:09 Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență” 29
23:52
Basarab Panduru l-a atacat pe Dan Şucu: „Te faci de râs, te-ai trezit că nu vinzi mobilă aici!”
29
23:50
VIDEOPreston North End – Leicester City 0-3 a fost în AntenaPLAY. Oaspeţii au făcut spectacol total în Championship
29
23:41
„Nu trebuie să acordăm atenţie rezultatelor” Bogdan Lobonţ, reacţie surprinzătoare după Rapid – Universitatea Craiova 1-2
29
23:36
Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru Rapid: „E imposibil să câştigi aşa campionatul”! Sfatul pe care i l-a dat lui Dan Şucu!
29
23:00
Corona Braşov a scris istorie în voleiul românesc şi a câştigat titlul naţional
29
22:57
Scene halucinante după Rapid – Universitatea Craiova 1-2! Iacob a sărit să îl bată pe un suporter! Reacţia lui după incident
29
22:46
Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid în prelungiri şi a urcat pe locul 2 în play-off! Cum arată acum clasamentul
29
22:37
Cum a fost surprinsă Diana Şucu după golul lui Rapid, în timp ce Daniel Niculae îl îmbrăţişa pe Dan Şucu
29
22:35
Rafael Nadal s-a calificat în optimi la Madrid. Gest de mare campion al „Matadorului”