Închide meniul

Dinamo, pe loc retrogradabil, FCU Craiova pe loc de baraj! Cum arată clasamentul în play-out după egalul dramatic al “câinilor”

Bogdan Stănescu Publicat: 1 aprilie 2024, 22:51

Dinamo, pe loc retrogradabil, FCU Craiova pe loc de baraj! Cum arată clasamentul în play-out după egalul dramatic al câinilor

Mingea Ligii 1 / Profimedia Images

Dinamo se află pe loc retrogradabil, iar FCU Craiova pe loc de baraj după meciul încheiat de “câini” la egaliate, 1-1 cu Petrolul. Gicu Grozav a marcat în minutul 90+13, din penalty.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

A fost nevoie de circa 10 minute ca Horaţiu Feşnic să arate punctul cu var. El a urmărit pe ecran duelul dintre Amzăr şi Musi din careu şi a decis că a fost fault. I-a acordat şi cartonaş galben lui Amzăr.

Dinamo, pe loc retrogradabil, FCU Craiova pe loc de baraj!

Cu o victorie, Dinamo ar fi ocupat locul 6 în play-out. În schimb, “câinii” au ajuns pe locul 9 în play-out, direct retrogradabil, după golul lui Grozav.

Dinamo are acelaşi număr de puncte cu FCU Craiova, 16, care se află pe locul 8. FC Voluntari şi Poli Iaşi, echipele aflate pe locurile 6 şi 7, au 17 puncte.

Dinamo ar fi avut doar 3 puncte mai puţin decât adversara de astăzi dacă ar fi reuşit să câştige partida. În schimb, acum Dinamo e la 5 puncte în spatele Petrolului.

Reclamă
Reclamă

Cum arată clasamentul în play-out:

  • 1. U Cluj 25 de puncte
  • 2. UTA Arad 24 de puncte
  • 3. Hermannstadt 23 de puncte
  • 4. Oţelul 23 de puncte
  • 5. Petrolul 22 de puncte
  • 6. FC Voluntari 17 puncte
  • 7. Poli Iaşi 17 puncte
  • 8. FCU Craiova 16 puncte
  • 9. Dinamo 16 puncte
  • 10. FC Botoşani 14 puncte

Dinamo – Petrolul 1-1! „Câinii”, egalaţi în minutul 90+13 dintr-un penalty bătut de Grozav! Scandal în finalul partidei!

Dinamo – Petrolul 1-1, duel din etapa a doua a play-out-ului, a fost în format live text, pe AS.ro, de la ora 20:30. „Câinii” au avut parte de un duel „de foc” cu „lupii galbeni” în Liga 1. 350 de copii au venit să îi încurajeze pe „câini” în meciul foarte important disputat pe stadionul Arcul de Triumf.

Dinamo a ratat dramatic victoria. Gicu Grozav a transformat un penalty în minutul 90+13. A fost nevoie de circa 10 minute ca să fie dictat penalty-ul. Ulterior, s-a aruncat o sticlă pe teren dinspre banca lui Dinamo.

Dinamo: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Milanov, Abdallah, Politic
Rezerve: Răilean, Gregorio, Selmani, Iglesias, Ilic, Neagu, Bani, D. Irimia, N. Roșu, Amzăr, Ie, C. Costin
Antrenor: Zeljko Kopic

Reclamă

Petrolul: Zima – D. Radu, Papp, Huja, Țicu – Grozav, Seto, Hanca, Ișfan – Berisha, Jair
Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Garutti, Meijers, Dumitriu, Diomande, Jyry, M. Bratu, Musi, Răducan, Irobiso
Antrenor: Florin Stângă

La 35 de ani, Gabriel De Moura a marcat primul gol în Liga 1! E al patrulea gol în toată cariera, ultimul datând din 2017!

La 35 de ani, Gabriel De Moura a marcat primul gol în Liga 1! Fundaşul brazilian a deschis scorul în minutul 39 al partidei Dinamo – Petrolul.

De Moura a finalizat perfect o pasă venită de pe partea stângă. În ciuda faptului că nu înscrisese încă niciun gol în Liga 1, De Moura a avut o finalizare perfectă.

Fundaşul dreapta brazilian înscrisese ultimul gol din cariera lui în 2017, atunci când se afla la echipa cipriotă Anorthosis.

Anterior, el mai marcase două goluri pentru echipa portugheză Penafiel, în sezonul 2012-2013. Brazilianul evolua atunci în liga a 2-a portugheză.

Aflat la meci, Mircea Lucescu a asistat la un eveniment rar: marcarea unui gol de către Gabriel De Moura!

În afară de Dinamo, De Moura a mai jucat în Liga 1 pentru Sepsi şi Gaz Metan Mediaş.

Gabriel De Moura este cotat de către site-ul transfermarkt.com la 150 de mii de euro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va lua Xabi Alonso titlul în La Liga, în primul său sezon ca antrenor al lui Real Madrid?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
13:56

Dinamo poate rămâne fără un jucător de bază. Titularul lui Zeljko Kopic, aproape de plecare

13:41

Şase medalii cucerite de România la Campionatele Europene de canotaj. Rezultate remarcabile pentru sportivii români

13:15

LIVE VIDEOA treia sesiune de antrenamente din Marele Premiu al Spaniei e ACUM, în AntenaPLAY. Calificările, şi pe Antena 3 CNN (17:00)

13:12

LPF a stabilit echipa sezonului din Liga 1. Şase jucători de la FCSB, incluşi în cel mai bun prim 11

12:48

“Mă miră că revine”. Motivul pentru care Denis Alibec a ales să se întoarcă la FCSB, după şapte ani

12:39

Ce promisiune a făcut Khvicha Kvaratskhelia, înainte de finala Champions League, PSG – Inter

1 De ce a semnat Denis Alibec cu FCSB. Mărturia fotbalistului: “Două lucruri mai am de făcut în viaţă” 2 Atanas Trică a semnat cu U Cluj! Nepotul lui Ilie Balaj, opţiune U21 a “şepcilor roşii” 3 UPDATECostel Gâlcă, în negocieri cu Rapid. Ce clauză de reziliere îi cere lui Dan Şucu pentru a semna cu giuleştenii 4 Hermannstadt, răspuns final pentru Dinamo în privinţa transferului lui Ianis Stoica. Preţul stabilit de sibieni 5 Dennis Politic, mesaj pentru Gigi Becali! Verdictul jucătorului în privinţa transferului la FCSB 6 Primul club din Liga 1 care l-a refuzat pe Jordan Gele, după anunţul plecării de la FCSB: “Nu ne interesează”
Citește și