Închide meniul

Dorinel Munteanu a refuzat fără să stea pe gânduri oferta din Liga 1: „Nu sunt pompier să iau o echipă 6 luni”

Alexandra Costea Publicat: 26 ianuarie 2025, 11:50

Comentarii
Dorinel Munteanu a refuzat fără să stea pe gânduri oferta din Liga 1: Nu sunt pompier să iau o echipă 6 luni”

Dorinel Munteanu, în timpul unui meci - Profimedia

Rămas liber de contract după ce şi-a dat demisia la finalul lui decembrie de la Oțelul Galați, Dorinel Munteanu a dezvăluit ce ofertă din Liga 1 a primit recent. “Neamțul” a refuzat fără să stea pe gânduri.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tehnicianul în vârstă de 56 de ani a mărturisit că Valeriu Iftime, patronul celor de la FC Botoșani, l-ar fi contactat după despărțirea de Liviu Ciobotariu.

Dorinel Munteanu a refuzat să o preia pe FC Botoşani

La începutul lunii ianuarie, pe vremea când FC Botoșani se afla în cantonament în Antalya, Valeriu Iftime a renunțat la serviciile lui Liviu Ciobotariu, deoarece nu reușise să îndeplinească obiectivele stabilite la începutul sezonului. Astfel, patronul moldovenilor a pus mâna pe telefon şi a încercat să-l convingă pe Dorinel Munteanu să preia formația botoșăneana. Fără să stea pe gânduri, “Neamţul” a refuzat oferta lui Iftimie.

”Am vorbit cu domnul Iftime. M-a sunat acum două-trei săptămâni. Înainte să îl pună pe Leo (n.r.- Grozavu). I-am zis că nu pot ajuta această echipă pentru că sunt obosit psihic. Nici să o preiau 6 luni…

Vreau un proiect pe termen mediu-lung. Nu sunt pompier să iau o echipă 6 luni. Acum mă odihnesc. A trecut puțin timp. Nu îmi fac probleme că nu îmi găsesc echipă”, a declarat Dorinel Munteanu, pentru digisport.ro.

Reclamă
Reclamă

Mai mult, în ultima perioadă, s-a speculat că Dorinel Munteanu ar fi fost dorit şi de Poli Iaşi. Tehnicianul a infirmat zvonurile, dar a mărturisit că a mai fost contactat şi de alte echipe din Liga 1.

”Nu, nu am vorbit (n.r.- cu Cornel Șfaițer despre posibilitatea a o prelua pe Poli Iași). L-am felicitat pentru Adăscăliței (n.r.- jucător transferat de la Oțelul). E un jucător de caracter. Au fost (n.r.- discuții cu alte formații). Din Liga1, dar și alte proiecte”, a mai tehnicianul în vârstă de 56 de ani, conform sursei citate.

Dorinel Munteanu, sfat savuros pentru rapidişti. Mesaj ferm despre scandalul din Giuleşti

Dorinel Munteanu a oferit o reacţie ironică, după scandalul de la Rapid. Alexandru Paşcanu a fost nevoit să mai rămână o noapte în Dubaâi, deoarece a întâmpinat o problemă cu paşaportul pe aeroport şi a nu a putut reveni în ţară cu lotul giuleştenilor.

Reclamă

În acest context, Dorinel Munteanu a glumit şi i-a sfătuit pe giuleşteni să meargă în cantonament la Vatra Dornei, acolo unde-şi ducea el jucătorii de la Oţelul.

„Munti” a transmis că rapidiştii nu vor întâmpina astfel de probleme, deoarece la Vatra Dornei nu au nevoie de paşaport.

„Sunt sigur că la club sunt oameni responsabili, dacă nici la Rapid nu sunt oameni responsabili cu delegația, ce mai vrem de la echipele mici? A fost o greșeală neintenționată, cu Pașcanu, dar nu știu toate detaliie, nu pot să îmi exprim un punct de vedere.

Eu, personal, n-am pățit asta, nici ca jucător, nici ca antrenor. Nici nu am fost la Dubai, iar la Vatra Dornei nu ne trebuia pașaport, ca să glumesc”, a declarat Dorinel Munteanu.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:56
Gigi Becali a răbufnit şi a luat o decizie radicală în privinţa transferului lui Mario Tudose la FCSB: “La revedere, tată”
13:23
Portughezii, uluiţi de “româneasca” lui Gigi Becali! Articol în deschiderea site-ului A Bola despre Mario Tudose
13:08
Dan Şucu, lovitură decisivă pentru Gigi Becali! Leo Bolgado ajunge la Rapid, după ce a fost dorit de FCSB
12:56
Asia Express – lider de audiență cu prima ediție din acest sezon. Începe lupta pentru prima imunitate de pe Drumul Eroilor
12:44
“Va fi mult mai dificil”. Elias Charalambous, avertisment pentru “tricolorii” lui Lucescu înaintea meciului cu Cipru
12:35
Programul etapei a 10-a din Liga 1. Surpriză privind meciul FCSB-ului cu Botoşani
1 Scenariul pentru ca România să mai câştige grupa şi să se califice la World Cup 2026, după victoriile Austriei şi Bosniei 2 Virgiliu Postolachi pleacă de la CFR Cluj şi semnează cu o rivală 3 Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner 4 Plecare de la Rapid în ultima zi de mercato! Fotbalistul va fi împrumutat a doua oară 5 Dinamo, tot mai aproape de transferul dorit de Zeljko Kopic. 700.000 de euro pentru un internațional român 6 Rapid, acord total cu Alin Fică! Ce urmează pentru ca transferul să fie realizat
Citește și