Închide meniul

Eduard Novak, avertisment pentru Florin Talpan: “Să îşi schimbe atitudinea!”. Cere ca FCSB să fie lăsată să joace în Ghencea!

Iulian Focșăneanu Publicat: 7 aprilie 2023, 8:24

Comentarii
Eduard Novak, avertisment pentru Florin Talpan: Să îşi schimbe atitudinea!. Cere ca FCSB să fie lăsată să joace în Ghencea!

Eduard Novak a transmis un mesaj pentru Florin Talpan / Colaj AS.ro

Eduard Novak a transmis un nou avertisment pentru Florin Talpan. Ministrul Sportului îi cere juristului de la CSA Steaua să o lase pe FCSB să joace pe stadionul din Ghencea. Acesta i-a dat exemplu ceea ce se întâmplă pe stadionul Arcul de Triumf!

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dinamo a jucat deja pe arena Arcul de Triumf, care este administrată de Ministerul Sportului. Novak anunţă că doar aşa se pot acoperi costurile cu întreţinerea stadionului. Acesta le-a transmis generalilor din MApN că Gigi Becali ar putea rezolva problema bugetului.

Eduard Novak, avertisment pentru Florin Talpan

Sincer, am spus tot timpul părerea mea. Uitați-vă la Arcul de Triumf. Din start am spus că o bază sportivă de genul, în care numai gazonul costă 30.000 de euro lunar, trebuie administrată astfel încât costurile să iasă măcar.

Acum joacă Dinamo, o să joace Steaua, avem alte evenimente și suntem pe plus la Arcul de Triumf. Și are loc și rugby-ul. Așa trebuie administrat!

La Ghencea cine plătește? Statul plătește. Sper să își schimbe atitudinea (n.r. Florin Talpan). La un moment dat, trebuie să se uite și el în bugetul lui, ce face cu banii aceia”, a declarat Eduard Novak.

Reclamă
Reclamă

Reacţia Ministrului Sportului vine la scurt timp după ce Florin Talpan a făcut o criză de nervi şi a anunţat că FCSB nu va fi primită niciodată în Ghencea.

Cât voi fi eu aici, nu-și va bate nimeni joc de clubul ăsta și de suporteri! De ce încercați să induceți în eroare pe toată lumea? Din cauza presei am ajuns aici! Cum să mințim lumea și suporterii?

Noi suntem CSA Steaua București, cei care deținem palmaresul din 1947 până în 2003. FCSB nu are ce căuta în Ghencea până când nu ne dă datoria stabilită, acel prejudiciu! Toată lumea zice că «Vai, trebuie să joace acolo, că-s bani publici!».

Reclamă

Cât voi fi aici, FCSB nu va juca în Ghencea! Să se respecte legea! Gigi Becali mă amenință, din cauza lui am numai probleme”, a spus Florin Talpan la fanatik.ro.

Gigi Becali, mesaj clar pentru Florin Talpan

Gigi Becali susţine că Florin Talpan nu va avea niciun cuvânt de spus în privinţa posibilităţii ca FCSB să evolueze în Ghencea. Patronul roş-albaştrilor susţine că arena de casă a „militarilor” este construită din bani publici, şi ca urmare, orice echipă poate evolua acolo.

De asemenea, Becali a mai declarat că şi el a investit la arena din Ghencea, şi totodată, i-a reamintit lui Florin Talpan că are o datorie la el în valoare de 30.000 de euro.

Vreau să clarific, tată, un lucru de la început. Nu am nicio legătură cu amenințările cu moartea pe care acest Talpan susține că le-a primit și îi transmit să aibă mare grijă ce vorbește public, pentru că nu te poți juca cu asemenea acuze la adresa mea, iar legea judecătorească este lege pentru toți.

Nu știu ce amenințări a primit el, iar eu cu Mitică Dragomir nu avem nicio treabă. Cum să primească amenințări din cauza mea? Nu a zis că am și pus eu pe cineva să îl amenințe? Iar acum să vorbim și de ăia 36 de milioane de euro. Vreau să întreb în numele cui a vorbit Talpan în această zi. Voi știți cumva? Comandanții lui știu despre ce a vorbit el? Deci FCSB-ul va intra în Ghencea doar dacă vrea Talpan? Păi el trebuie să semneze actele? E stadionul lui Talpan să decidă el cine intră și cine nu intră contra cost pe Ghencea?

Poate să urle cât o vrea el, Talpan nu e stăpânul stadionului. Acel stadion e făcut din banii lui Talpan? S-a făcut și patron acum? Să îmi trimită contul să îi dau ăia 36 de milioane de euro, că o să îi trimit repede de tot banii ăștia. Dar de banii pe care eu i-am investit în Ghencea, nu spune nimic? De banii ăia băgați prin terenuri și pe la tribuna oficială, nu spune nimic?

Îi amintesc că a pierdut un proces și are să îmi dea 30 de mii de euro. Dacă nu mi plătește acești bani pănă luni, de săptămâna viitoare voi pune sechestru pe casa lui. Gata, dacă îi place circul, atunci să facem circ. Are proces pierdut și are să îmi dea banii ăștia. Îi aștept până luni, iar dacă nu îmi dă banii, voi declanșa procedurile de cerere de sechestru pe casa lui. Țipă acum ca să îl vadă suporterii, dar să vedeți voi cum suporterii ăia vor ajunge să susțină FC Talpan”, a declarat Gigi Becali, pentru prosport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
20:00
Cristi Borcea, previziune uriaşă pentru “câini” înaintea derby-ului FCSB – Dinamo!
20:00
UPDATEDennis Man, assist pentru PSV! Nota internaţionalului român după o nouă victorie pentru campioana Olandei
19:43
FotoFIFA a anunțat programul complet şi stadioanele de la World Cup 2026. Unde și când ar juca România
19:34
Surprize uriaşe în echipa de start a “câinilor” la derby-ul cu FCSB! Decizii surprinzătoare ale lui Kopic
19:10
UPDATEFCSB – Dinamo, LIVE TEXT (20:30). Derby „de foc” pe Arena Națională! “Câinii”, surprize mari în primul 11! Echipele
19:10
LIVE SCOREInter – Como 1-0. Gol Lautaro Martinez! Formaţia lui Chivu poate reveni pe primul loc în Serie A
1 EXCLUSIVMircea Rednic, revenire senzaţională în Liga 1! Are contractul pe masă 2 VIDEOMax Verstappen, pole în cursa Marelui Premiu din Abu Dhabi! Norris, pe 2 în calificări, Piastri, pe 3! 3 VideoLando Norris l-a evitat în ultima secundă pe Verstappen: “Ce face omul ăsta? Era să ne lovim” 4 VIDEOTragerea la sorţi a grupelor World Cup 2026 | România a aflat cu cine poate juca. Cum arată toate grupele 5 România, victorie zdrobitoare la Campionatul Mondial. Tricolorele n-au avut milă de Senegal 6 Dan Petrescu a dat-o în judecată pe Rapid. Motivul uluitor din spatele deciziei
Citește și