Elias Charalabous anunţă că este pregătit pentru derby-ul Rapid – FCSB, din etapa a 5-a a play-off-ului Ligii 1, care va fi duminică, de la ora 20:30, în format LIVE TEXT pe AS.ro. Antrenorul cu licenţă PRO de la vicecampioana României a oferit ultimele detalii despre echipa lui înainte de a face deplasarea în Giuleşti.
Prezent la conferinţa de presă, cipriotul a recunoscut că resimte presiunea înainte de a fi rivalul lui Adi Mutu. E convins că nu va avea viaţă uşoară, chiar dacă Rapid încă nu a reuşit să obţină vreo victorie în play-off.
Elias Charalambous, pregătit pentru derby-ul Rapid – FCSB
“Ca întotdeauna în acest moment al sezonului, meciul este foarte dificil. Întâlnim un adversar foarte bun, în deplasare, dar jucătorii sunt bine pregătiți. Am vorbit cu jucătorii, astea sunt meciurile plăcute pentru ei, cele cu stadioanele pline.
Suntem într-un moment bun, avem mulți jucători în formă și sper să luăm cele trei puncte. Ne gândim doar la echipa noastră și la cum jucăm joi. Presiune este mereu la o echipă mare și FCSB este o echipă mare. Presiunea este mare, dar cred că putem să o gestionăm.
Știu că Rapid a avut unele probleme în ultimele etape, dar Rapid e Rapid, va fi un derby. Știm că va fi un meci greu, dar suntem gata pentru acest meci.
Nu putem depinde doar de un jucător. Coman e în formă bună, dar avem mulți jucători care sunt în formă. Eu cred în grup, ai nevoie de toată echipa pentru a câștiga. Important este jocul colectiv. Rapid este Rapid, are o echipă bună, cu jucători de calitate, cu jucători cu experiență mare. Este o echipă bună, dar contează mai mult cum jucăm noi, trebuie să dictăm ritmul.
Când ești la o echipă mare, e normal să fie presiune. Important este cum o gestionezi, cum arăți pe teren. Jucătorii de la FCSB pot gestiona această presiune, de aceea joacă aici“, a declarat Elias Charalambous la conferinţa de presă, potrivit digisport.ro.
Antrenorul lui FCSB a vorbit şi despre Mutu, cel care trece prin cel mai greu moment pe banca Rapidului. Fanii i-au cerut demisia la finalul eşecului cu Universitatea Craiova.
