Închide meniul

Fază controversată în Rapid – Dinamo! Totul a fost decis după intervenţia arbitrajului video

Viviana Moraru Publicat: 18 august 2024, 22:56

Reclamă
Fază controversată în Rapid – Dinamo! Totul a fost decis după intervenţia arbitrajului video

Momentul în care Eddy Gnahore l-a faultat pe Luka Gojkovic/ Captură Digi Sport

Fază controversată în derby-ul dintre Rapid şi Dinamo! Giuleştenii au reuşit să deschidă scorul, dintr-un penalty dictat cu ajutorul arbitrajului video.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Rapid a primit vizita lui Dinamo, în derby-ul etapei a şasea din Liga 1. Duelul „de foc” din Giuleşti este în format live text, pe AS.ro.

Fază controversată în Rapid – Dinamo

În minutul 53 al duelului dintre Rapid şi Dinamo, Gojkovic a fost faultat de Kennedy Boateng. Iulian Călin nu a arătat punctul cu var iniţial, iar giuleştenii au cerut imediat penalty.

Nu s-a putut stabili iniţial unde s-a produs contactul dintre Kennedy Boateng şi Luka Gojkovic. Astfel că centralul a fost chemat la margine pentru a revedea faza.

După reluări, arbitrul a decis să acorde penalty pentru Rapid. Kennedy Boateng a comis faultul chiar pe linia careului Rapidului.

Reclamă
Reclamă

Claudiu Petrila a transformat fără emoţii penalty-ul dictat cu ajutorul arbitrajului video şi a dus-o pe Rapid în avantaj, în faţa rivalei Dinamo.

Rapid ţinteşte prima victorie a sezonului din Liga 1, fiind singura echipă fără succes, după cinci etape disputate. Giuleştenii au remizat în etapa trecută cu Gloria Buzău, scor 1-1.

Echipele de start:

Reclamă

Rapid: Siegrist – Braun, Pașcanu, Ignat, Borza – Kait, Mendes – Papeau, Gojkovic, Petrila – Jambor
Rezerve: Aioani, Săpunaru, Blazek, Manea, Oaidă, Burmaz, Hasani, Pop, Micovschi, El Sawy, Iacob
Antrenor: Neil Lennon

Dinamo: Golubovic – Sivis, Boateng, Homawoo, Opruț – Milanov, Gnahore, Cîrjan – Bani, Selmani, Abdallah
Rezerve: Ailesei, Al. Stoian, Pașcalău, Licsandru, Bordușanu, Patriche, Caragea, D. Irimia, Rotund, An. Florescu, Costin
Antrenor: Zeljko Kopic

Cine l-a înlocuit pe Albion Rrahmani, în echipa de start de la Rapid

Neil Lennon l-a titularizat pe Timotej Jambor, în centrul atacului de la Rapid, după plecarea lui Albion Rrahmani. Antrenorul nord-irlandez a mizat pe vârful slovac de 21 de ani, în detrimentul lui Borisav Burmaz.

Jambor bifează a doua titularizare a sezonului la Rapid, după ce a mai prins echipa de start şi în meciul cu Petrolul, din urmă cu trei etape. Atacantul slovac a reuşit să-şi treacă în cont o pasă decisivă, în meciul cu CFR Cluj, din etapa a doua.

În remiza cu Gloria Buzău, din etapa trecută, Jambor a fost ţinut pe bancă de Neil Lennon. Titularizat a fost Borisav Burmaz, cel care era de aşteptat să fie titular şi în derby-ul cu Dinamo.

În continuare, Neil Lennon îi ţine pe banca de rezerve pe Cristi Săpunaru şi Marian Aioani. Nord-irlandezul a mizat pe Benjamin Siegrist, portarul fiind titular şi în meciul cu Gloria Buzău. De cealaltă parte, Săpunaru nu a bifat niciun meci ca titular la Rapid, în acest sezon.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce echipă va reuşi tripla istorică în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
18:21

Coșmarul Jelena Ostapenko! Iga Swiatek, o nouă înfrângere în fața letonei! Surpriză la Stuttgart

18:19

Rapid – U Cluj LIVE TEXT (20:00). Duel „de foc” între Marius Șumudică și Ioan Ovidiu Sabău. Echipele de start

18:12

Andrei Rațiu, cea mai mare notă din echipa lui Rayo după meciul cu Valencia. Verdictul specialiștilor

17:58

„Nu știu cum se poate explica” Gică Hagi anunță schimbări după Farul – Hermannstadt 1-1: „Acesta e minusul”

17:41

Carlo Ancelotti, anunț despre viitorul său la Real Madrid! Când va lua o decizie

17:30

VIDEOCalificările Marelui Premiu al Arabiei Saudite LIVE VIDEO (19:45, Antena 3 CNN și AntenaPLAY)

1 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?” 2 FotoCând a prevestit Valentin Ceaușescu că Steaua va câștiga Cupa Campionilor: „Jucătorii au început să râdă!” 3 Farul Constanţa nu a primit licenţa pentru Europa dintr-un motiv incredibil! Gică Popescu: „Exces de zel” 4 A învins cancerul, dar a avut parte de o moarte violentă la 39 de ani! Tragedie cumplită în fotbal 5 UPDATEBilbao – Rangers 2-0. Ianis Hagi, OUT din Europa League. Manchester United – Lyon 5-4! Rezultatele 6 Manchester United – Lyon 5-4! Echipa lui Amorim e în semifinale după un meci absolut „nebun”!
Citește și