FC Botoşani – FC Voluntari 3-3! Meci nebun în subsolul clasamentului! Oaspeţii au ratat un penalty în prelungiri

Alex Masgras Publicat: 12 noiembrie 2023, 15:45

FC Botoşani - FC Voluntari

FC Botoşani - FC Voluntari / Hepta

FC Botoşani – FC Voluntari 3-3! Primul meci al zilei de duminică din Liga 1 a oferit un spectacol total. După ce sâmbătă, Poli Iaşi şi CFR Cluj au încheiat la egalitate, scor 3-3, duminică a venit rândul celor de la Botoşani şi Voluntari să marcheze 6 goluri, în etapa a 16-a din Liga 1.

Duminică se vor mai disputa alte două meciuri. Primul va avea loc la ora 16:00, între Universitatea Craiova şi Dinamo, urmând ca ziua să se încheie cu meciul FCSB – FCU Craiova.

FC Botoşani – FC Voluntari 3-3!

FC Voluntari a deschis scorul rapid în meciul de la Botoşani. În minutul 6, Andrei Doru a înscris cu un şut perfect de la marginea careului, fără vreo şansă pentru Răzvan Ducan.

În minutul 38, FC Botoşani a restabilit egalitatea în urma unei faze fixe. Florescu a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Victor Dican. Patru minute mai târziu, FC Botoşani a preluat conducerea. Andrei Dragu a preluat pe piept o minge la marginea careului, după care a finalizat cu exteriorul.

Repriza secundă a propus la fel de multe evenimente. După doar 18 secunde, FC Voluntari a înscris prin Robert Popescu. În minutul 58, FC Voluntari a preluat pentru a doua oară conducerea. Victor Dican a comis henţ în careu, iar Vadim Raţă a înscris de la 11 metri. Internaţionalul moldovean a fost nevoit să execute de două ori, după ce prima reuşită fusese anulată pentru că Aliji intrase în careu.

În minutul 61, FC Voluntari a rămas în 10 oameni, după ce Adam Nemec a văzut al doilea cartonaş galben. Zece minute mai târziu, Eduard Florescu a luat o acţiune pe cont propriu. A driblat trei adversari şi a înscris din interiorul careului.

Egalitatea numerică s-a restabilit în minutul 76, atunci când Junior Pius a văzut şi el al doilea cartonaş galben. În prelungirile partidei, FC Voluntari a avut şansa de a obţine toate cele trei puncte. Dumiter a fost faultat în careu, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri după consultarea VAR.

Cu toate acestea, Vadim Raţă nu a putut să repete execuţia din minutul 58, Ducan apărând şi păstrând un punct la Botoşani.

După această remiză, FC Botoşani rămâne pe ultimul loc în Liga 1, fără victorie, cu 8 puncte. De partea cealaltă, FC Voluntari se află pe ocul 13, cu 17 puncte.

Pentru FC Botoşani urmează deplasarea de la Ploieşti, cu Petrolul, după pauza internaţională, în timp ce FC Voluntari va primi vizita celor de la Farul Constanţa.

Echipe de start FC Botoşani – FC Voluntari

FC BOTOȘANI: Ducan – R. Benzar, Pius, Șeroni, Dragu – Petro, Dican (cpt.), Ed. Florescu – Olinga, Ilicic, Cărăușu
Rezerve: Ureche – Adams, Țigănașu, Creț, E. David, Cioiu, Casap, Sadiku, Drole
Antrenor: Andrei Patache

FC VOLUNTARI: J. Fernandez – Ricardinho, Matricardi, Armaș (cpt.), Aliji – Crepulja – Boboc, R. Popescu, Rață, D. Andrei – Nemec
Rezerve: Vâlceanu – Andres, Voican, D. Florea, Droppa, Cocian, Dumiter, Paz, Răduț
Antrenor: Ilie Poenaru

4
22:45
VIDEOMax Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 de la Miami (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY, 23:00)
4
22:35
Promisiunea lui Kopic după ce Dinamo a ajuns într-o situaţie dramatică: „Vom lupta până la final, vom lupta pentru club!”
4
22:20
Ahmed Bani, la pământ după ce Dinamo a fost egalată de U Cluj: „Trebuia să câștigăm cu orice preț!”
4
22:02
Cum arată clasamentul în playout după U Cluj – Dinamo 3-3. Situaţie disperată pentru echipa lui Kopic
4
21:31
NEWS ALERTReal Madrid e noua campioană a Spaniei! Echipa lui Ancelotti a câştigat titlul cu 4 etape înainte de final
4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”