FC U Craiova – U Cluj 3-4. Nebunie totală! Dan Nistor şi Chipciu, „duble” fabuloase. Meci uluitor la Craiova

Valentin Pîrcălabu Publicat: 28 iulie 2023, 19:55 / Actualizat: 28 iulie 2023, 21:24

FC U Craiova – U Cluj 3-4. Nebunie totală! Dan Nistor şi Chipciu, „duble fabuloase. Meci uluitor la Craiova

Dan Nistor a dat declaraţii dure după Oţelul - U Cluj 1-1

Dan Nistor, în timpul unui meci la U Cluj/ Profimedia

FC U Craiova – U Cluj 3-4. A fost nebunie totală la Craiova. Toni Petrea l-a învins pe Nicolae Dică la capătul unui meci uluitor.

Aurelian Chiţu, de două ori, şi Sidibe au marcat pentru echipa lui Nicolae Dică. De cealaltă parte, Dan Nistor şi Alexandru Chipciu au reuşit câte o dublă. FC U Craiova a rămas fără punct în acest sezon.

Clujenii au deschis scorul în meciul de la Craiova, marcând în minutul 37 prin Dan Nistor, din pasa lui Chipciu.

Oltenii au avut un gol anulat pentru ofsaid, în minutul 44, dar au reuşit să egaleze în minutul 50. Bahassa a trimis un şut care a lovit transversala, balonul a revenit în teren, iar Aurelian Chiţu a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 59, Bahassa a şutat din nou din careu, portarul Gorcea a respins, mingea a ajuns la Aurelian Chiţu, care l-a depăşit pe portarul clujenilor şi a înscris, aducându-i pe craioveni în avantaj. În minutul 67 oaspeţii au primit penalty pentru un henţ al lui Baeten şi Dan Nistor a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 69, reuşind dubla.

Craiova a revenit în avantaj în minutul 77, scor 3-2, printr-un gol marcat de Sidibe, abia intrat pe teren. Însă clujenii au replicat devastator pe final de meci. Chipciu a egalat cu un şut plasat, din marginea careului, în minutul 80, pentru ca acelaşi jucător să reuşească şi el dubla, în minutul 86, cu un şut deviat de Achim. Universitatea Cluj s-a impus cu 4-3 la Craiova.

FC U Craiova – U Cluj 3-4

Min. 90+4: FINAL DE MECI! Universitatea Cluj se impune la capătul unui meci uluitor.

Min. 86: Gol Universitatea Cluj! Alexandru Chipciu a marcat cu un gol deviat!

Min. 80: Gol Universitatea Cluj! Alexandru Chipciu a marcat cu un şut de la marginea careului.

Min. 77: Gol FC U Craiova! Sidibe a marcat imediat după ce a intrat pe teren!

Min. 67: Penalty pentru Universitatea Cluj! Baeten a atins mingea cu mâna. Dan Nistor a transformat lovitura de la 11 metri.

Min. 60: Gol FC U Craiova! Aurelian Chiţu a reuşit dubla.

Min. 49: Gol FC U Craiova! Bahhasa a tras senzaţional de la 30 de metri, dar mingea a lovit transversala. Mingea a ajuns la Chiţu, care a trimis cu capul în poartă.

Min. 44: Gol anulat pentru FC U Craiova 1948! Reuşita lui Chiţu a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Min. 36: FC U Craiova 1948 – U Cluj 0-1! Dan Nistor a reuşit un gol superb! Mijlocaşul a deschis scorul cu un şut de la marginea careului.

Min. 1: A început partida.

FCU Craiova: 31. R. Popa – 18. Compagnucci, 3. Paramatti, 14. Henriques, 30. Van Durmen – 8. Dr. Albu, 6. Vl. Achim – 24. Baeten, 10. Bauza, 28. Bahassa – 11. Chițu

Rezerve: 50. Gurău, 2. Negru, 5. Kvakic, 72. Padula, 77. Asamouh, 74. Ciobanu, 23. Al. Pop, 51 Sidibe, 99. Blănuță

Antrenor: Nicolae Dică

U Cluj: 33. Gorcea – 88. Dimitrov, 6. Miron, 3. Mitrea, 5. Vătăjelu – 94. Bic, 16. I. Filip, 10. Nistor – 19. D. Popa, 7. I. Stoica, 27. Chipciu

Rezerve: 23. Iliev, 26. Oancea, 17. Pițian, 93. Călugăr, 18. perianu, 97. Hofman, 11. Tescan, 8. Calcan, 59. Popadiuc

Antrenor: Toni Petrea

Nicolae Dică, înainte de FC U Craiova – U Cluj

Cu niciun punct după primele două etape, Nicolae Dică nu concepe ca echipa sa să mai piardă puncte.

„Ne așteaptă o partidă foarte grea. U Cluj este o echipă foarte bună a campionatului, cu jucători cu mare experiență, care au câștigat trofee. O echipă ofensivă, care de la mijloc în sus are jucători care pot face diferența. Și defensiv, mai ales cu Petrolul, a stat bine, la fel și în prima repriză cu Rapid.

Este un meci pe care trebuie să-l câștigăm. Trebuie să dăm totul, să fim o echipă unită pe teren. Avem nevoie mare de cele trei puncte, mai ales că jucăm acasă”, a spus Nicolae Dică.

14:39 Louis Munteanu, 20.000 de euro salariu pe lună la FCSB! Cât vrea Gigi Becali să plătească pentru transfer 14:24 LIVE VIDEOSlovenia – România se joacă ACUM, în AntenaPLAY, la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A 14:13 Bayern Munchen – Real Madrid LIVE TEXT (22:00).  Duel stelar în semifinalele Ligii Campionilor 13:17 EXCLUSIVDecizia luată de conducerea Rapidului după umilinţele din play-off 12:39 Marian Iancu, la un pas de revenirea în fotbalul românesc! Echipa cu care vrea să facă performanţă: „Aş merge şi eu ca acţionar” 12:31 CSA Steaua, sancţionată de Comisia de Disciplină! Echipa din Ghencea va juca fără spectatori! Ce amendă trebuie să plătească 12:10 Statuia lui Dani Alves din oraşul natal a fost retrasă 11:55 Programul complet al Marelui Premiu de la Miami (3-5 mai, AntenaPLAY)! Calificările şi cursele sunt şi pe Antena 3 CNN 11:31 Coventry – Ipswich LIVE VIDEO (22:00, AntenaPLAY). Oaspeţii, meci cu miză uriaşă pentru promovarea în Premier League 11:16 Farul aşteaptă ofertele de milioane de euro ale lui Gigi Becali: „Nu ne permitem să refuzăm” Vezi toate știrile