FCSB – CFR Cluj în Ghencea | Cristi Tănase, mesaj categoric înainte de derby. Fostul fotbalist al vicecampioanei a vorbit despre revenirea echipei patronate de Gigi Becali pe stadionul „Steaua”.
Pentru vicecampioana României, partida cu CFR Cluj reprezintă revenirea pe stadionul din Ghencea, după o pauză de mai bine de 8 ani. Ultimul meci pe care „roș-albaștri” l-au jucat pe această arenă a fost în luna mai a anului 2015, împotriva celor de la Viitorul. La acea vreme, echipa lui Gigi Becali s-a impus cu scorul de 4-1 în fața echipei lui Gică Hagi. Pentru actuala vicecampioană marcau atunci Cristi Tănase („dublă”), Raul Rusescu și George Țucudean, în timp ce pentru Viitorul marca Răzvan Marin.
FCSB – CFR Cluj în Ghencea | Cristi Tănase, mesaj categoric înainte de derby. Fostul fotbalist, emoționat înaintea partidei
Fostul fotbalist al celor de la FCSB, Cristi Tănase, a vorbit despre derby-ul vicecampioanei cu CFR Cluj, din etapa a 4-a a Ligii 1. Fostul triplu campion cu echipa „roș-albastră” s-a declarat fericit, dar și emoționat, legat de revenirea formației în Ghencea.
De asemenea, a menționat că o mare parte a fanilor din România știu că „FCSB este Steaua”, în condițiile în care conflictul de imagine dintre vicecampioană și CSA Steaua se adâncește și mai mult, pe zi ce trece.
„Cred că trebuia să revină mai devreme în Ghencea, dar niciodată nu e prea târziu. Ar fi fost senzațional să fie la meciul cu Dinamo. Dar mă gândesc că și acum atmosfera o să fie la fel. Pe oriunde am jucat noi, atmosfera a fost senzațională. Dar parcă pe Ghencea e altceva.
Și acum, când vorbesc, parcă am pielea de găină. Te simți altfel ca și jucător, ca și suporter. Nu știu dacă o să mă duc la meci, s-ar putea să plec mâine în vacanță. Eu cred că aproape toată lumea știe că FCSB este Steaua, în afară de ei (n.r. cei de la CSA Steaua).
Toată lumea știe când a luat-o nea’ Gigi. Nu știu de ce este atâta tam-tam. 90% din România știe că FCSB e Steaua. Sper să se joace toate meciurile pe Ghencea”, a spus Cristi Tănase, pentru playsport.ro.
Cristi Tănase, despre amenințările fanilor de la CSA Steaua
De asemenea, fostul mijlocaș al celor de la FCSB a vorbit și despre amenințările venite din partea fanilor de la CSA Steaua. Acesta speră că nu vor exista incidente la meciul de duminică, care va putea fi urmărit în format livetext pe As.ro, de la ora 21:30.
