Florin Prunea şi Ilie Dumitrescu, verdict după ce au văzut imaginile cu Dorinel Munteanu: „Dacă scapă cu atât, să facă petrecere”

Iulian Focșăneanu Publicat: 18 februarie 2024, 23:55

Dorinel Munteanu a văzut cartonaşul roşu / Hepta

Florin Prunea şi Ilie Dumitrescu au venit cu un verdict, după ce au văzut imaginile cu Dorinel Munteanu, din timpul meciului Dinamo – Oţelul, scor 3-1, şi a tras concluzia. Fostul portar al naţionalei României şi al lui Dinamo se aşteaptă la sancţiuni drastice.

Dorinel Munteanu şi-a ieşit din minţi în minutul 74 şi a făcut un gest golănesc. L-a jignit pe asistenul Andrei Gabriel Constantinescu. Acesta l-a avertizat pe „centralul” Moroiţă, care l-a eliminat pe antrenorul gălăţenilor.

Nu e înjurătură, e altceva. L-a făcut într-un fel. Nu se poate spune la TV. N-a înjurat. Dar dacă scapă cu 2 etape, să facă petrecere„, a declarat Florin Prunea la digisport.ro.

Şi Ilie Dumitrescu a reacţionat imediat. Acesta e convins că Dorinel Munteanu merita să vadă cartonaşul roşu.

Nu a folosit cuvinte inferioare. Da, i-a spus ceva acolo… ideea este că a fost eliminat pe drept, i-a dat roşu corect„, a fost concluzia trasă de Ilie Dumitrescu.

Dorinel Munteanu, eliminat în Dinamo – Oţelul. Gest golanesc al antrenorului

La scorul de 2-1 pentru „câini”, Dorinel Munteanu şi-a pierdut cumpătul. A protestat vehement după o fază de joc şi a fost văzut de „centralul” Andrei Moroiţă. A văzut cartonaşul galben, dar nu s-a oprit şi a continuat să vocifereze.

Dorinel i-a „aruncat” apoi cuvinte grele asistentului Andrei Constantinescu, care nu pot fi reproduse. Înjurat, acesta l-a anunţat pe Moroiţă care a venit şi a scos cartonaşul roşu. Dorinel Munteanu a plecat nervos direct la vestiare. Mai mult, înainte să părăsească terenul a făcut şi un gest batjocoritor. I-a întins mâna asistentului, şi când acesta s-a întors să facă „pace”, a retras-o.

Asistentul nu a trebuit să suporte mojicia lui Dorinel! Gestul ulterior al lui Dorinel Munteanu a fost incalificabil, pur şi simplu„, a reacţionat comentatorul Digi Sport.

Dinamo a învins-o pe Oţelul şi nu mai este pe ultimul loc în Liga 1

Dinamo a reuşit să deschidă scorul încă din minutul 3, prin Dennis Politic, iar gălăţenii au egalat dintr-un penalti controversat dictat de arbitrul Andrei Moroiţă. A transformat Alexandru Pop, în minutul 17, dar Hakim Abdallah a oferit o nouă pasă de gol în minutul 34 şi Gnahore a adus în avantaj gazdele. În minutul 78 arbitrul a dictat penalti pentru Dinamo, iar Hakim Abdallah a transformat pentru 3-1 scor final.

Dinamo a urcat pe poziţia a 15-a, cu 22 de puncte, în timp ce Oţelul are 31 de puncte şi este pe locul 11.

DINAMO: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Gnahore, Pavicic (N. Roşu 82), Amzăr (Borduşanu 42) – Milanov (Ilic 83), Hakim Abdallah (Goncalo Gregorio 82), Politic (Dani Iglesias 53). ANTRENOR: Zeljko Kopic

OŢELUL: R. Stoian – Zhelev (Rusevic 46), J. Cisse, Lovric, Miguel Silva – Cisotti (Zivulic 46), Lameira, Samuel Teles (G. Cârjan 70) – Maciel (Adăscăliţei 56), A. Pop, Bodişteanu (A. Rus 46). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

Cartonaşe galbene: Amzăr 28 / A. Rus 66, Adăscăliţei 72, Dorinel Munteanu 75

Cartonaş roşu: Dorinel Munteanu (Oţelul Galaţi) min. 75

Arbitri: Andrei Moroiţă – Andrei Constantinescu, Ionel Valentin Dumitru – Claudiu Marcu

Arbitri VAR: Cătălin Popa – Valentin Avram

Observator: Irina Mîrţ

9:57 Topul în care Simona Halep şi Serena Wiiliams strălucesc încă. Ce performanţă pentru Aryna Sabalenka 9:39 Oferta pe care Dan Şucu i-a făcut-o lui Mircea Lucescu: „Vino!” Răspunsul dat imediat de pe „Il Luce” 9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna 8:42 Kylian Mbappe, mesaj de patru cuvinte după ce PSG a fost învinsă de Borussia Dortmund! Postarea făcută imediat după meci 8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker 8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români 1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol
1
23:40
Gigi Buffon, emoţionat de revenirea lui Parma în Serie A! Mesaj superb după performanţa la care au contribuit Man şi Mihăilă
1
23:31
FotoDennis Man şi Valentin Mihăilă, la bustul gol după ce au promovat în Serie A! Imagini de senzaţie cu românii de la Parma
1
23:12
Mihai Stoica a spus totul despre sărbătoarea câştigării titlului! Ce a pregătit FCSB: „La cât am aşteptat, trebuia să facem ceva”