Florinel Coman ştie cum poate deveni FCSB campioana României. Ce a declarat după golul cu Farul: „Nu mă surprinde forma mea!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 17 aprilie 2023, 22:54

Florinel Coman ştie cum poate deveni FCSB campioana României

Florinel Coman, bucuria de după golul marcat pe Arena Naţională / Hepta

Florinel Coman ştie cum poate deveni FCSB campioana României. Atacantul roş-albaştrilor a marcat în derby-ul FCSB – Farul, scor 2-1, din etapa a 4-a a play-off-ului Ligii 1.

„Mbappe” Coman a înscris pentru al treilea meci consecutiv şi şi-a ajutat echipa să răpună liderul Farul. Trece prin cel mai bun moment al acestui sezon. Tot Coman marcase în victoria cu Sepsi (2-1) şi în remiza cu CFR Cluj, scor 1-1. Din decembrie 2019 nu i se mai întâmplase aşa ceva. Marca atunci cu Gaz Metan Mediaş, Viitorul (n.r. actuala Farul) şi Universitatea Craiova.

Ne bucurăm foarte mult pentru acest meci, l-am pregătit foarte bine. Am avut linişte şi am ştiut cum să gestionăm aceste momente. A fost o pasă foarte bună, timing reuşit, de acolo intervine calitatea jucătorului.

Părea decisiv, dar am avut linişte. Jocul din a doua repriză cu CFR ne-a dat linişte pentru a pregăti această partidă. Este importantă această victorie pentru că vine după un meci bun.

Nu, normal că pot mai mult (n.r. dacă e cea mai bună versiune a lui). Dacă stai un an… ai nevoie de un an ca să revii la formă maximă. Pe mine nu mă surprinde forma mea. Mă bucur că am ajutat echipa şi că am forma asta în meciurile importante. Vom avea o săptămână liniştită. Vrem să câştigăm cu Rapid în primul rând pentru suporteri, să le arătăm cine e Steaua.

Golul patru nu-l aştept, dar dacă el mă caută nu am ce să fac! Cu talent şi determinare, aşa putem câştiga acest campionat. E bine că am câştigat cu Farul, suntem la mâna noastră.

Vom vedea la sfârşit dacă ne-am maturizat. Dar este un grup foarte bun, care îşi doreşte din ce în ce mai mult de la echipă. Asta înseamnă să fii fotbalist, să joci cu atâţia oameni. Ei ne-au urmat în toate deplasările„, a declarat Florinel Coman, pentru digisport.ro.

FCSB a deschis scorul dintr-un penalty dictat de Istvan Kovacs, după un fault în careu al lui Kiki asupra lui Octavian Popescu. A transformat Andrea Compagno în minutul 34. La pauză managerul Farului, Gheorghe Hagi, a schimbat trei jucători. Florinel Coman a marcat încă din primul minut al reprizei secunde. Oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 51, prin nou-intratul Enes Sali, care a profitat de un balon deviat la un şut al lui Mazilu şi a înscris.

Cum arată clasamentul în play-off-ul Ligii 1 după FCSB – Farul 2-1

Se ştie cum arată clasamentul în play-off-ul Ligii 1 după derby-ul FCSB – Farul, scor 2-1. Pe Arena Naţională, roş-albaştrii au reuşit să se impună şi să dea peste cap lupta pentru titlu. Echipa lui Gigi Becali a obţinut o victorie uriaşă şi este la mâna ei.

La primul meci de pe Arena Naţională cu Elias Charalambous pe bancă, FCSB a învins liderul din campionatul României. A obţinut a doua victorie din play-off şi nu mai depinde de rezultatele rivalelor.

Dacă va reuşi să câştige toate meciurile până la final, FCSB pune mâna pe primul titlu după o pauză de opt ani. Farul lui Gică Hagi tremură serios.

În acest moment, FCSB pune o presiune uriaşă pe liderul Farul. S-a apropiat la numai două puncte de echipa lui Gică Hagi. Lupta pentru titlu s-a „aprins” serios.

6. Sepsi Sf. Gheorghe – 24 de puncte

În următoarea etapă din play-off-ul Ligii 1 sunt programate derby-urile: Sepsi – Universitatea Craiova (vineri, 20:30), Farul – CFR Cluj (sâmbătă, 20:30) şi Rapid – FCSB (duminică, 20:30). Toate partidele vor putea fi urmărite în format LIVE TEXT pe AS.ro.

FCSB: Târnovanu – Sorescu (Pantea 88), Dawa, Tamm, Radunovic – Olaru, Ad. Şut, Edjouma (Ov. Popescu 67) – Oct. Popescu (Cordea 66), Compagno (Omrani 67), Fl. Coman (Miculescu 81). ANTRENOR: Elias Charalambous

FARUL: Aioani – Kiki, K. Boli (M. Popescu 52), Larie, Borza (Marins 58) – Artean, Nedelcu (Băluţă 46), Grameni (Casap 46) – Alibec, L. Munteanu (Sali 46), Mazilu. ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Sorescu 17, Cordea 90+3 / Nedelcu 9, K. Boli 29

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene – Ionuţ Coza

Arbitri VAR: Cătălin Popa – Marius Badea

Observator: Eduard Dumitrescu

22:57 Scene halucinante după Rapid – Universitatea Craiova 1-2! Iacob a sărit să îl bată pe un suporter! Reacţia lui după incident 22:46 Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid în prelungiri şi a urcat pe locul 2 în play-off! Cum arată acum clasamentul 22:37 Cum a fost surprinsă Diana Şucu după golul lui Rapid, în timp ce Daniel Niculae îl îmbrăţişa pe Dan Şucu 22:27 Rapid – Universitatea Craiova 1-2. Oltenii au dat lovitura în prelungirile partidei şi au urcat pe locul 2 în play-off! 22:18 EXCLUSIVVictor Piţurcă a comentat transferul lui Coman în Qatar: „Trebuia să facă pasul acum doi-trei ani”! Avertisment pentru „Mbappe” 22:10 (P) Festivalul reducerilor Xiaomi Fan Fest: smartphone-urile și gadget-urile momentului, cadouri inspirate la prețuri atractive 22:01 Andrea Compagno aşteaptă medalia de campion, după ce FCSB a luat titlul! Ce a spus atacantul italian despre Gigi Becali 22:00 LIVE VIDEOPreston North End – Leicester City e ACUM în AntenaPLAY. Oaspeţii au promovat deja în Premier League 21:46 VideoVictor Piţurcă ştie pe cine ar trebui să se bazeze Edi Iordănescu la EURO 2024: „Nu ar trebui să lipsească”! Ce a spus de grupă 21:14 VideoCe mănâncă fetele din naţională pentru a fi în formă în permanenţă! Ele luptă pentru calificarea la EURO Vezi toate știrile