Gabi Balint a „distrus” doi jucători după Universităţii Craiova – FCU Craiova 1-1: „Au fost catastrofe! Parcă nu aveau chef”

Iulian Focșăneanu Publicat: 5 noiembrie 2023, 0:01

Gabi Balint a „distrus doi jucători după Universităţii Craiova – FCU Craiova 1-1: „Au fost catastrofe! Parcă nu aveau chef

Gabi Balint a "distrus" doi jucători

Gabi Balint este legenda Stelei / Captură As.ro

Gabi Balint a „distrus” doi jucători după Universităţii Craiova – FCU Craiova 1-1. Fostul internaţional român a răbufnit la adresa fotbaliştilor lui Mihai Rotaru şi a anunţat că trupa lui Mititelu merita să obţină cele trei puncte în derby.

Echipa lui Adrian Mititelu a ajuns la şase meciuri la rând fără victorie în Liga 1. Este pe locul 12! Nici Universitatea Craiova nu o duce mai bine. Are o serie de patru partide fără succes. Echipa lui Mihai Rotaru are 23 de puncte, cu 8 mai puţin decât liderul FCSB (care are şi un meci în minus).

Gabi Balint a „distrus” doi jucători după Universităţii Craiova – FCU Craiova 1-1

Balint i-a făcut praf pe Elvir Koljic și Jovan Markovic, care au intrat la Universitatea Craiova în repriza secundă.

FCU poate a fost nedreptățită. Mi-a plăcut FCU Craiova, mult mai puțin Universitatea. În afara lui Mitriță, care e singurul care mai încearcă ceva, dar nu mai e la nivelul de la începutul campionatului… Ceilalți sunt sub.

Mă uitam la Ivan, bun, nu-i postul lui, dar, totuși, prea puține reușite. Intră doi atacanți, Koljic și Markovic, care au fost catastrofe. A fost o fază în care ambii au ratat pase simple. Parcă nu aveau chef. Vlădoiu și Bancu au fost bine blocați.

Sidibe mi-a plăcut, a fost activ. Vreau să remarc centrarea de la golul lui Chițu, care a fost perfectă”, a declarat Gabi Balint la digisport.ro.

Universitatea Craiova – FCU Craiova 1-1, în etapa a 15-a

FCU Craiova a încheiat la egalitate, scor 1-1, derby-ul cu Universitatea Craiova, în etapa a 15-a din Superligă. În tribună a fost prezent şi antrenorul bulgar Ivailo Petev, tehnicianul care ar urma să o preia pe Universitatea Craiova.

În minutul 20, Bahassa şi Sidibe au supus poarta lui Laurenţiu Popescu unui adevărat asediu, dar portarul gazdelor a fost la înălţime. Echipa lui Papură a deschis scorul în minutul 29, când Gurău nu a avut reacţie la reluarea lui Căpăţână din careu şi gazdele au condus cu 1-0 la pauză. Oaspeţii au egalat în minutul 63, prin Aurelian Chiţu, care a marcat cu o lovitură de cap, din centrarea lui Sidibe. FCU a rămas în zece oameni din minutul 77, când a fost eliminat Andrea Padula, pentru două galbene primite. Laurenţiu Popescu a mai salvat odată, în minutul 90+6, la capul lui Blănuţă şi s-a încheiat 1-1. Universitatea Craiova are 23 de puncte, aflându-se pe locul 4, în timp ce FCU ocupă locul 12, cu 15 puncte.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu, Screciu, Badelj, Bancu – Al. Creţu (Houri 74), Mateiu, Căpăţână (Markovic 81) – Danciu, A. Ivan (Koljic 64), Al. Mitriţă. ANTRENOR: Corneliu Papură

FCU CRAIOVA: Gurău – R. Negru (Mascarenhas 59), Compagnucci, Lacroix, Padula – Vl. Achim, Van Durmen (Danny Henriques 89) – Sidibe (Baeten 81), A. Chiţu, Bahassa (D. Albu 82) – Blănuţă. ANTRENOR: Giovanni Costantino

Cartonaşe galbene: Căpăţână 72, Bancu 73, Mateiu 90+4, Vlădoiu 90+6 / R. Negru 41, Mascarenhas 63, Giovanni Constantino 69, Padula 72, Compagnucci 73

Cartonaş roşu: Andrea Padula (FCU Craiova) min. 77

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Grigoriu, Marius Marica – Ionuţ Coza

Arbitri VAR: Rareş Vidican – Claudiu Lucaciu

Observator: Corneliu Fecioru

0:00 AS Roma – Bayer Leverkusen 0-2 şi Marseille – Atalanta 1-1! Meciuri nebune în semifinalele Europa League şi Conference League 2
23:54
EXCLUSIVVictor Piţurcă, discurs neaşteptat despre Elias Charalambous după ce FCSB a devenit campioană: „Nu ştiu cine e, nu-l cunosc!”
2
23:48
VIDEOCăpitanul lui PAOK, discurs motivaţional în jurul unei icoane! Imagini superbe din vestiarul jucătorilor lui Răzvan Lucescu
2
23:25
Hakan Calhanoglu a pus mâna pe telefon şi l-a sunat pe Elias Charalambous, după a petrecut pe manele titlul câştigat cu Inter
2
23:13
„Bani? Nu primesc foarte mulţi bani aici” Siyabonga Ngezana a vorbit în Africa de Sud despre salariul de la FCSB
2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa