Gabi Balint, despre motivul aducerii lui Elias Charalambous la FCSB: ”Știu de la cineva din zonă”

Dan Roșu Publicat: 2 aprilie 2023, 8:50

Comentarii
Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Gabi Balint a vorbit despre motivul aducerii lui Elias Charalambous la FCSB. Fostul jucător, ajuns la 42 de ani, va fi antrenorul din acte de la echipa la care Mihai Pintilii și Gigi Becali vor lua în continuare deciziile. Asta chiar dacă Mihai Stoica susținuse că cipriotul va avea mână liberă la echipă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

”Nu există nici șanse 1% pentru mine (n.r. – ca Charalabous să facă totul la echipă). Chiar dacă s-ar întâmpla așa, nu aș mai putea să cred. Știi de ce s-a ajuns, până la urmă, la decizia asta? Știu de la cineva din zonă.

Gabi Balint, despre motivul aducerii lui Elias Charalambous la FCSB

Prima dată, patronul n-a vrut să-l aducă (n.r – pe Charalambous), pentru că a mers bine echipa și ar fi vrut să meargă pe mâna lui Pintilii. Dar pentru faptul că Federația a intervenit și a spus că nu se mai poate continua așa, un antrenor român nu mai putea aduce. S-ar fi supus unei amenzi și unei suspendări de doi ani.

Și atunci s-au gândit să aducă un antrenor străin pentru că nu o să-i facă nimeni nimic. Plus că el, venind de afară, nu o să spună nimeni că nu e antrenor principal, așa că s-a găsit soluția asta. S-a discutat cu el, practic asta s-a făcut. Pintilii va conduce tot, dar bineînțeles că patronul face schimbările și echipa, la fel ca până acum”, a spus Balint, citat de digisport.ro.

Mihai Stoica, declaraţii despre colaborarea dintre Elias Charalambous şi Mihai Pintilii

Mihai Stoica a oferit declaraţii despre colaborarea dintre Elias Charalambous şi Mihai Pintilii. Managerul general de la FCSB susţine că „Pinti” îşi dorea foarte mult să vină un antrenor cu licenţă PRO la trupa roş-albastră, pentru a scăpa de presiunea la care este supus.

Reclamă
Reclamă

„Va fi o colaborare fără fisură, pentru că Pintilii îşi dorea foarte mult să vină cineva. El oricum avea o presiune enormă şi a plătit pentru greşeli pe care nu le-a făcut. A fost suspendat doar ca Burchel să-şi arate muşchii.

Omul nu a dat indicaţii, a stat liniştit pe bancă, alţii stăteau la marginea terenului şi dădeau indicaţii. În fine, am îngropat securea, nici nu mai ştiu unde am îngropat-o”, a declarat Mihai Stoica, conform orangesport.ro.

Mihai Stoica, impresionat de Elias Charalambous

Mihai Stoica este impresionat de Elias Charalambous, noul antrenor al celor de la FCSB. Managerul general al vicecampioanei României are mare încredere în abilitățile tehnice ale cipriotului.

Reclamă

„Eu știam pe cine aducem, dar nu știam ce impact va avea. Mâine, la conferința de presă, vă veți face o primă impresie. Este peste așteptări. Vine cu ceva nou, are aceeași filosofie pe care o avem și noi despre fotbal și nu doar că ne va ajuta, dar poate fi o mutare foarte importantă în lupta pentru titlu.

M-au impresionat cunoștințele sale ieșite din comun. Sunt foarte mulți antrenori nu tocmai interesați de fenomenul fotbalistic, care cred că este suficient să se concentreze strict pe problemele echipei pe care o antrenează. Dar în mod normal, dacă-ți respecți meseria, trebuie să te uiți la meciuri, așa înmagazinezi cunoștințe.

Elias se uită, ieri i-am spus că avem un jucător titular la Poli Iași – Gloria Buzău, numărul 7, pe Musi, și apoi mă întreba de ce nu joacă în partea stângă. I-am zis că deși acolo este poziția lui, îl folosesc oamenii unde au nevoie. E implicat și are ochi”, a precizat Mihai Stoica.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Vor merge Craiova şi CFR într-o grupă europeană?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:27

VideoL-a uimit şi pe Jude Bellingham! Cochrane a lovit transversala după o fază superbă în Birmingham City – Barcelona

23:18

LIVE VIDEOBirmingham City – Barcelona se joacă ACUM, LIVE în AntenaPLAY. Portarul gazdelor, gafă uriaşă

22:50

VAR nou, probleme vechi! Cât a durat analiza video la golul lui Soro în Oţelul Galaţi – Dinamo

22:07

Donald Trump susţine că nu a vorbit nimic cu Gianni Infantino despre proiectul care a scandalizat lumea fotbalului

22:02

Scandarea morbidă de la Oţelul – Dinamo şi mesajul afişat de ultraşii bucureşteni

22:01

VideoJurnal Antena Sport | Încă o dramă i-a lovit pe dinamovişti

1 Revoltă la FCSB! Jucătorii îi cer lui Gigi Becali să-l demită pe Marius Baciu 2 „Să ne distrugi în halul ăsta?” Jucătorii făcuţi praf de Gigi Becali după eliminarea umilitoare din Europa! 3 Marius Baciu şi-a „distrus” un jucător după eliminarea ruşinoasă din Europa: „Nici la juniori nu vezi aşa ceva” 4 OUT de la FCSB! Gigi Becali a decis să-l scoată din echipă după eliminarea ruşinoasă din Europa! 5 UPDATEOficial! FC Hermannstadt s-a retras din Liga a II-a, FRF a anunțat cine îi ia locul 6 Nebunie curată: echipa dintr-un sat cu 500 de locuitori și cu un ciung în primul 11 a dat lovitura în Europa!
Citește și