Gabi Tamaș nu renunță la națională! „Ești prea bătrân pentru convocare?”. Cum a putut să răspundă „veteranul” Petrolului

Cosmin Cioboată Publicat: 16 septembrie 2022, 23:30

Gabi Tamaș nu renunță la națională! „Ești prea bătrân pentru convocare?. Cum a putut să răspundă „veteranul Petrolului

Gabi Tamaș, în timpul unui meci / Hepta

• Gabi Tamaș nu renunță la națională! „Ești prea bătrân pentru convocare?”
  • Gala integrală iFight Heroes „Bombardieri în Mioveni” poate fi urmarită pe AntenaPLAY

Gabi Tamaș nu renunță la națională. Fundașul 38 de ani de la Petrolul nu ar spune „pas” unei convocări sub „tricolor”, chiar dacă nu se mai află la prima tinerețe. Tamaș continuă să aibă prestații consistente în Liga 1 și să își ajute echipa atât pe faza defensivă, cât și în ofensivă.

Tamaș a marcat unicul gol al Petrolului în fața Farului. Chiar dacă ploieștenii au pierdut, scor 1-3, „veteranul” ploieștenilor a atras din nou atenția.

Gabi Tamaș nu renunță la națională! „Ești prea bătrân pentru convocare?”

La finalul partidei de pe „Ilie Oană”, Gabi Tamaș a fost întrebat dacă este „prea bătrân” să se gândească la o selecție la naționala României pentru „dubla” cu Finlanda și Bosnia, din Liga Națiunilor. De notat că selecționerul Edi Iordănescu s-a aflat în tribune la meciul dintre Petrolul și Farul.

„Am pregătit toată săptămâna acest meci. Eu spun că nu ne-am făcut de râs în această seară, am demonstrat că putem să jucăm fotbal. Nu am avut șansă, am avut câteva oportunități. Chiar și în prima repriză puteam să înscriem. Toată lumea știe ce jucător e Alibec, a reușit două execuții extraordinare.

Sunt ok punctele (n.r. – 17p), noi ne-am propus să luăm și mai multe puncte până la sfârșitul turului. Per total, cred că ar trebui să fim mulțumiți, iar suporterii să fie alături de noi ca în seara asta. Am obosit puțin, cred că este prima oară când văd că Farul trage de timp la unele faze. Nu credeam că se poate întâmpla asta. Mai și glumim. Felicit echipa adversă pentru cum s-a jucat.

(N.r. – Ești prea bătrân să te mai gândești la echipa națională?) Păi să întrebați selecționerul, nu pe mine. Nu știu, eu n-am renunțat la echipa națională, dar nici nu mă mai gândesc la ea”, a spus Gabi Tamaș, pentru Digisport.

Denis Alibec speră să fie convocat la echipa naţională, după „dubla” reuşită în Petrolul – Farul 1-3

Denis Alibec speră să fie convocat la echipa naţională, după ce a marcat o „dublă” de senzaţie în Petrolul – Farul 1-3. Atacantul a ajuns la patru goluri marcate, în ultimele şase runde, şi ţinteşte meciurile „tricolorilor” din această lună.

Alibec i-a transmis un mesaj lui Edi Iordănescu, înaintea meciurilor echipei naţionale din această lună. Atacantul speră să fie convocat, în ciuda faptului că încă nu a primit vreo veste din partea oficialilor FRF.

„Nu eu decid lotul. Sper să fiu acolo. Sunt cam secretoşi, nu am avut nicio discuţie cu selecţionerul. Să sperăm că vom da câţiva jucători, chiar merităm”, a declarat Denis Alibec, la Digi Sport, după partida dintre Petrolul şi Farul.

După cele două goluri marcate în prima repriză a meciului de pe „Ilie Oană”, Denis Alibec a pasat decisiv pentru Enes Sali, care a marcat în minutele de prelungiri.

A procedat bine Istvan Kovacs când l-a eliminat pe Araujo, în Barcelona - PSG?

23:55
PSG – Borussia Dortmund, prima semifinală din Champions League! Barcelona şi Atletico, OUT! Meci de „foc” pentru Istvan Kovacs
16
23:50
VIDEOSouthampton – Preston 3-0 a fost în AntenaPLAY. „Sfinţii” încă speră la promovarea directă în Premier League
16
23:35
Xavi, eliminat şi el de Istvan Kovacs, în Barcelona – PSG! Antrenorul catalanilor şi-a ieşit din minţi
16
23:15
Istvan Kovacs, decizie controversată în Barcelona – PSG! Românul, pus „la zid” de spanioli, după ce l-a eliminat pe Araujo
16
23:05
Istvan Kovacs nu l-a iertat pe Kylian Mbappe, după golul marcat de PSG! Decizia arbitrului român l-a şocat pe starul parizienilor
16
22:48
Costel Gâlcă urmează să semneze cu Universitatea Craiova! Lovitură dată de Mihai Rotaru
16
22:39
Boris Becker cere timp pentru Simona Halep, după revenirea în circuitul WTA! Ce şanse îi dă pentru a câştiga un Grand Slam
16
21:28
Ce salariu îi pregăteşte Dan Şucu lui Marius Şumudică, la Rapid! „Şumi”, în pole-position să-i ia locul lui Cristiano Bergodi
Ioan Ovidiu Sabău și-a turnat cenușă în cap după U Cluj - Petrolul 1-2
Liga 1 • 14 apr., 0:10
Ioan Ovidiu Sabău și-a turnat cenușă în cap după U Cluj – Petrolul 1-2: „Trebuia să gândesc totul mai bine”
Laszlo Balint, prima reacție după debutul perfect la Petrolul!
Liga 1 • 13 apr., 23:55
Laszlo Balint, prima reacție după debutul perfect la Petrolul! A făcut plecăciuni în fața jucătorilor intrați dep e bancă
U Cluj - Petrolul 1-2. "Lupii galbeni" au întors fabulos scorul! Două goluri în două minute, marcate de două rezerve!
Liga 1 • 13 apr., 23:30
U Cluj – Petrolul 1-2. „Lupii galbeni” au întors fabulos scorul! Două goluri în două minute, marcate de două rezerve!
Victor Piţurcă, dezvăluire neaşteptată despre plecarea de la naţională
Echipa naţională • 12 apr., 10:41
Victor Piţurcă, dezvăluire neaşteptată: „Dacă ştiam că vine Iordănescu, nu mai plecam de la naţională! Trăgea sforile să revină!”
Laszlo Balint, noul antrenor de la Petrolul
Liga 1 • 7 apr., 19:42
Laszlo Balint, noul antrenor de la Petrolul! Începe revoluția la echipa din Ploiești, după 0-4 cu Voluntari