George Găman a eliminat șoferul autocarului de la Petrolul. Fază antologică în Superliga

Alexandru Ivan Publicat: 19 iulie 2022, 12:49

Fază antologică cu George Găman în prim-plan

George Găman, în timpul meciului Petrolul - FC Voluntari / Hepta

Arbitrul George Găman a fost protagonistul unei faze antologice la finalul partidei Petrolul – FC Voluntari 0-1, când a eliminat șoferul autocarului echipei din Ploiești.

Finalul a fost încins pe Ilie Oană la confruntarea dintre Petrolul și Voluntari. Găman a dictat penalty în minutul 88 pentru oaspeți, spre nemulțumirea fanilor „lupilor galbeni”. După fluierul final, Găman a mers spre vestiare într-un cor de fluierături și spritele s-au încins.

George Găman a eliminat șoferul autocarului de la Petrolul

În agitația de culoar, George Găman a scos cartonașul roșu din buzunar, pentru a sancționa un membru din staff-ul Petrolului, scrie ziare.com. Doar că arbitrul a făcut o confuzie și l-a eliminat pe șoferul autocarului.

Bărbatul purta un tricou cu Petrolul și a fost confundat cu un membru al staff-ului. Sursa citată scrie că ploieștenii s-au amuzat teribil pe seama confuziei lui George Găman.

George Gămas a acordat în total nouă cartonașe roșii în meciul Petrolul – Voluntari: cinci tabăra ploieștenilor și patru în tabăra ilfovenilor.

Gabi Tamaș a făcut un penalty în Petrolul – FC Voluntari 0-1

Gabi Tamaș s-a arătat complet debusolat după penalty-ul comis în prelungirile meciului Petrolul – FC Voluntari 0-1. Fundașul ploieștenilor l-a lovit cu brațul în cap pe Igor Armaș, în propriul careu, iar arbitrul central George Găman a dictat lovitură de la 11 metri.

Tamaș a protestat vehement pe teren, însă decizia centralului n-a putut fi întoarsă.

La finalul partidei de pe „Ilie Oană”, Gabi Tamaș a dezvăluit că nu înțelege de ce arbitrul n-a mers la monitorul VAR pentru a revedea faza respectivă.

De asemenea,”veteranul” Petrolului a reamintit de golul marcat de Petrolul în minutul 22, anulat de VAR pentru offside.

Gabi Tamaș: „Arbitrul trebuia să meargă la VAR, să vadă cu ochii lui!”

„A fost un duel în careu, la care arbitrul a decis că VAR-ul i-a dat semne. Și a fluierat lovitură de pedeapsă. Așa a decis VAR-ul, așa a decis arbitrul. Întrebarea mea este de ce nu a mers să vadă faza, așa cum s-a întâmplat și la golul nostru anulat.

Mulți au spus că golul nostru a fost valid. Trebuia să se ducă să vadă cu ochii lui la televizor (n.r. – la monitorul VAR) și apoi să ia decizia. La duelurile aeriene nu putem să stăm cu mâinile pe lângă corp. El m-a împins, eu eram cu mâinile în cădere cumva.

În mare parte, meciul a fost controlat de noi. Nu știu dacă la posesie, dar cred că la șuturi pe poarta și ocazii cred că am dominat meciul. Dar meciurile se joacă pe puncte, iar ei au câștigat cel 3 puncte. E frustrant când iei gol la ultima fază. Dar mergem înainte, eu cred că ne-am pregătit bine cu toții.”, a spus Gabi Tamaș, pentru digisport.ro.

Cine va fi golgheterul Ligii 1?

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”