Gigi Becali a dezvăluit cum l-a convins pe Daniel Bîrligea să semneze cu FCSB: “Jucătorul ăsta rar îl întâlneşti”

Alex Masgras Publicat: 3 septembrie 2024, 11:49

Comentarii
Gigi Becali a dezvăluit cum l-a convins pe Daniel Bîrligea să semneze cu FCSB: Jucătorul ăsta rar îl întâlneşti

Gigi Becali, în timpul unui interviu / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Gigi Becali a dezvăluit cum l-a convins pe Daniel Bîrligea să semneze cu FCSB. Atacantul de 24 de ani a ajuns în cele din urmă la campioana României, după ce Dan Şucu, patronul celor de la Rapid, a încercat să deturneze transferul la FCSB.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Anunţul transferului a fost făcut de Gigi Becali, cel care a dezvăluit că a avut o noapte lungă, în încercarea de a-l convinge pe Bîrligea să semneze cu FCSB.

Gigi Becali a dezvăluit cum l-a convins pe Daniel Bîrligea să semneze cu FCSB: “Jucătorul ăsta rar îl ântâlneşti”

Chiar dacă a fost nevoit să plătească mai mult de 2 milioane de euro, suma pentru care bătuse palma cu Neluţu Varga în primă fază, Gigi Becali a dezvăluit mesajul pe care i l-a transmis lui Bîrligea şi cu care l-a convins să semneze.

De asemenea, patronul celor de la FCSB a insistat pentru acest transfer deoarece un jucător precum Bîrligea se întâlneşte rar:

“Nu că îmi fac ambiție. Jucătorul ăsta mi-a plăcut atât de tare, că i-am și scris. «Băi, fraiere, la anul pe vremea asta vei avea 3 milioane salariu». Sunt convins că va fi așa. E mare jucător. Mi-a plăcut că mi-a spus «nu hotărăște nimeni, eu hotărăsc».

Reclamă
Reclamă

Cică l-a sunat și Șucu, 20 de persoane l-au sunat. Eu nu sunt arab să am sondă în curte. Să iau un jucător și după un an să îi dau banii și să plece. Eu îi pun clauză. Cum să îi pun clauză 5 milioane? I-am pus 15. Și clauza am negociat-o, eu voiam 20.

Pe 5 ani a semnat, nu se putea altfel. Salariul a rămas 25.000. Nu am făcut-o din mândrie că sunt eu Becali și vă arăt eu vouă. Am făcut-o pentru că jucătorul ăsta rar îl întâlnești. Să nu îl condamnați pe Varga, el putea semna liber în iarnă. A luat două milioane pe un jucător pe care îl pierdea”, a declarat Gigi Becali, la fanatik.ro.

Gigi Becali a anunţat transferul lui Daniel Bîrligea la FCSB

Telenovela legată de transferul atacantului de 24 de ani s-a încheiat. După ce Rapid a încercat să deturneze mutarea la campioana României, Gigi Becali a avut câştig de cauză.

Reclamă

Cu toate acestea, din cauza interesului manifestat şi de Dan Şucu, Gigi Becali a anunţat că a fost nevoit să mai scoată bani din buzunar pentru transferul lui Daniel Bîrligea. FCSB a plătit astfel mai mult de 2 milioane de euro.

“A semnat deja. M-a costat mai mulți bani, dar asta este. M-a costat mult. Nu pot să spun mai multe. Din cauza lui Șucu m-a costat mult. Era și o chestiune de onoare, am declarat și eu și Varga că deja era jucătorul nostru, trebuia să fac orice, s-a lucrat până la 3 noaptea. Pe la 2 m-am culcat și după l-am lăsat pe Meme să colaboreze cu italienii.

Eu am fost dimineață la biserică și când am ieșit, mi-a dat Meme mesaj cu Hai să îți spun ceva. Am o stare foaarte bună. Mi-a zis inversul lui Șucu, care mi-a spus că are o stare o proastă dacă îl iau pe Bîrligea. Păi ce să facem, nu mai semnăm cu jucătorii? Deja a semnat. Păi dacă a semnat, atunci îl primesc la mine la palat”, a declarat Gigi Becali, la fanatik.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește Cristi Chivu să facă dubla campionat - Cupa Italiei cu Inter?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:41

VideoJurnal Antena Sport | E foame de bani

20:39

VideoJurnal Antena Sport | Campionii fac legea

20:29

LIVE VIDEOEgipt – România e ACUM în AntenaPLAY, în optimile Mondialului pe echipe. “Bernie” şi-a demolat adversara!

20:27

Prima echipă care a obținut promovarea în Liga 1! S-a declanșat „nebunia” pe teren

20:23

FotoEstadio Azteca: primul stadion care găzduieşte meciul de deschidere la 3 ediţii de Cupă Mondială. Istoria unei arene legendare

20:04

Peste 30.000 de cai putere în Ploiești la prima etapă din Campionatul Național de Drift 2026

1 Gigi Becali n-a stat pe gânduri: pe cine vrea premier al României, după căderea Guvernului lui Ilie Bolojan 2 UPDATECum a votat Gigi Becali la moțiunea de cenzură împotriva Guvernului. Apariție rară în Parlamentul României 3 Transferul oficial anunțat cu câteva ore înainte de Arsenal – Atletico! Clauză: 70 de milioane de euro 4 Șoc la CFR Cluj! Plecare din conducerea clubului: “Demisia am depus-o de ieri. Nu vreau să mă asociez cu ei” 5 Adrian Mutu, şocat de ce a putut spune Giovanni Becali: “Nu cred! Înseamnă că a îmbătrânit şi el” 6 Gigi Becali s-a răzgândit! Jucătorul rămâne la FCSB, după ce a fost dat ca și plecat: “Nu se pune problema”
Citește și