Gigi Becali l-a criticat pe Joyskim Dawa. Chiar dacă FCSB a câştigat în prima etapă a noului sezon din Liga 1 cu 3-1 în faţa celor de la FC U Craiova 1948, au existat şi jucători luaţi în vizor de patronul echipei.
Joyskim Dawa a fost integralist în victoria de la Târgu Jiu, dar nu a scăpat de criticile lui Gigi Becali. Patronul celor de la FCSB a criticat noua înfăţişare a fundaşului de 26 de ani.
Gigi Becali l-a criticat pe Joyskim Dawa: „Eşti penibil. E o chestiune de marketing”
Gigi Becali nu este fan al noului look cu care s-a afişat Joyskim Dawa la meciul cu FC U Craiova 1948. Patronul lui FCSB l-a ironizat pe fundaşul camerunez născut în Franţa, spunând că schimbarea de look este o strategie pentru a speria adversarii.
„La Dawa e o strategie. Când ajungi acolo să te sperii. Da, mă, da. Vrea să fie vizibil ca jucător. E o chestiune de marketing. Probabil l-a învățat cineva. Nu contează cum te colorezi la păr. Ca să poți să faci lucrurile astea…
El e impunător, are viteză, dar vedetele își pot permite așa ceva. Neymar, Messi, Ronaldo… Dacă nu ai ajuns vedetă, atunci ești penibil dacă faci d-astea. El joacă la FCSB două meciuri, pac, tatuat. Are Coman, dar el e vedetă și poate să aibă. Vedetele poartă așa ceva”, a declarat Gigi Becali, într-un interviu acordat la palat.
Gigi Becali se revoltă, după ce FCSB încă nu a semnat contractul să joace în Ghencea
Gigi Becali se revoltă, după ce FCSB încă nu a semnat contractul să joace în Ghencea derby-ul cu Dinamo, din etapa a doua a Ligii 1. Patronul roş-albaştrilor a tras un semnal de alarmă şi a venit cu detalii de ultimă oră de la negocierile purtate de Vali Argăseală cu oficialii Armatei.
Negocierile sunt în impas din cauza mai multor clauze pe care le-au cerut cei care administrează Stadionul Steaua. Una dintre acestea este includerea unei poliţe de un milion de euro pentru situaţia în care va fi deteriorată suprafaţa de joc.
„Eu nu ştiu care e treaba, care e nebunia asta. Mie mi-a spus primul ministru atunci, la Patriarhie, pe scenă: ‘Avem obligaţia şi datoria ca FCSB să joace în Ghencea’. Aşa mi-a spus. Omul a dat ordin şi s-a ţinut de cuvânt, s-a văzut. Ministrul Apărării a dat ordin mai departe, numai că nu se execută ordinele în România.
