Gigi Becali, prima reacție după FCSB – CS Mioveni 5-1. Cum a explicat schimbarea din minutul 25. Cine e singurul jucător pe care l-a criticat

Avatar photo

Publicat: 5 decembrie 2022, 22:10

Gigi Becali a oferit prima reacție după FCSB – CS Mioveni 5-1. Patronul roș-albaștrilor a explicat schimbarea din minutul 25, când Edjouma a intrat în locul lui Oaidă. Un singur jucător a intrat în colimatorul patronului după meci.

Gigi Becali, într-o conferință de presă

Gigi Becali taie în carne vie! A scos şase jucători din lotul lui FCSB

Gigi Becali, într-o conferință de presă / Profimedia

Meciul dintre FCSB și Mioveni s-a „rupt” în minutul 25, când Edjouma a intrat în locul lui Oaidă, iar francezul a deschis scorul doar șase minute mai târziu. Din acel moment, roș-albaștrii s-au dezlănțuit.

Gigi Becali a oferit prima reacție după FCSB – CS Mioveni 5-1

Gigi Becali a explicat schimbarea inspirată: „Am întrebat și eu. Mi-a zis că a fost o schimbare tactică. A intrat Edjouma ca să dea gol. Foarte bine a făcut Pintilii! Ce rost avea Oaidă pe teren? Noi jucăm defensiv cu Mioveni? Ce rost avea Oaidă? Dacă nu era 2-0, schimbam și un fundaș lateral, băgam un atacant. Jucam 3-4-3 atunci!”.

În ciua succesului la scor, patronul roș-albaștrilor nu a fost impresionat de echipa sa. Gigi Becali spune că CS Mioveni a fost prea slabă.

Am jucat cu o echipă care numai fotbal nu juca. Ce să îmi placă? Nu pot să spun… Dar noi jucăm un fotbal frumos, și în meciurile trecute. Am dominat, avem mingea, așa cum îmi place mie. Să vedem, acum e Pintilii antrenor. Ce rost are să mă gândesc la altul acum?

El le-a dat ce au vrut, antrenamente cu mingea, fără plictiseală, fără multe scheme tactice. Am văzut și o atitudine agresivă, un presing foarte sus. E ca atunci când erau Pintilii și Bourceanu pe teren, punem presiune„, a mai spus Gigii Becali, conform primasport.ro.

Billel Omrani, criticat de Gigi Becali

Singurul jucător criticat în mod direct de Gigi Becali după partida cu Mioveni a fost Billel Omrani. Francezul riscă să fie „retrogradat” pe banca de rezerve.

„Omrani joacă în zeflemea. Nu contează meciul, trebuie să dai ca Hagi, să dai 8 goluri. Dacă joacă așa, ia ieși tu pe bancă la pauză. Joacă serios, tată! Dar eu am mare încredere în el”, a adăugat Becali.

În urma acestui succes, FCSB a urcat pe locul patru în Liga 1, la două puncte de ultimul loc de podium, ocupat de Rapid. Liderul Farul este însă la 12 lungimi în față. CS Mioveni, cu 8 puncte, rămâne ultima clasată.

18:30 Reacţia lui Stefano Pioli, după ce Ciprian Tătăruşanu a primit 5 goluri cu Sassuolo: „E clar că portarul are probleme! Nu îl critic doar pe el!” 18:10 Marcel Pușcaș, reacție vehementă după ce Sepsi – FC U Craiova 1948 a fost suspendat: „A fost un exces de zel, au fost injurii și la adresa noastră în limba maghiară” 17:55 Ilie Dumitrescu face scut în jurului lui Andrei Chivulete, după scandalul xenofob de la Sepsi – FC U Craiova 1948: „Să fim alături de arbitru!” 17:55 Gigi Becali nu s-a ţinut de cuvânt! :) Andrea Compagno, titular! Deian Sorescu va juca fundaş stânga cu Farul 17:32 Verdictul specialistului după ce Sepsi – FC U Craiova 1948 a fost suspendat din cauza scandărilor xenofobe 17:30 EXCLUSIVPrima reacţie a conducerii celor de la Sepsi, după ce meciul cu FC U Craiova a fost suspendat definitiv din cauza scandărilor xenofobe: „Bravo arbitrului pentru decizie!” 17:06 Cristiano Bergodi, prima reacţie după ce Sepsi – FC U Craiova 1948 a fost suspendat: „Să se schimbe regulamentul, e urât să se termine aşa un meci!” 17:02 Roland Niczuly, discurs vehement după ce Sepsi – FC U Craiova a fost întrerupt din cauza scandărilor xenofobe: „Pe cine să dăm afară din ţară? Am jucat pentru România!” 16:35 Meciul Sepsi – FC U Craiova 1948, încheiat definitiv înainte de termen! Jucătorii au fost trimişi la cabine de Andrei Chivulete din cauza scandărilor xenofobe 16:21 Ce notă a primit Ciprian Tătăruşanu după AC Milan – Sassuolo 2-5. Dezastru cu repetiţie! Portarul român a avut un nou meci de coşmar
Mihai Pintilii
Liga 1 • 19:12
FCSB – Farul. Explicaţia lui Mihai Pintilii, după ce l-a pus pe Deian Sorescu să joace fundaş stânga. Ce a spus despre Omrani
Jucătorii de la FCSB, la finalul unui meci
Liga 1 • 18:50
FCSB – Farul 0-0. Derby „de foc” pe Arena Națională. Andrea Compagno, ocazie uriaşă. Louis Munteanu a trimis în bară