Închide meniul

Gjoko Zajkov s-a „rupt” și riscă să nu mai joace până în 2024 la Universitatea Craiova. Continuă problemele pentru olteni

Alex Ioniță Publicat: 19 septembrie 2023, 21:29

Gjoko Zajkov s-a rupt” și riscă să nu mai joace până în 2024 la Universitatea Craiova. Continuă problemele pentru olteni

Gjoko Zajkov, în timpul unui meci la Universitatea Craiova / Profimediaimages

Gjoko Zajkov s-a „rupt” și riscă să nu mai joace până în 2024 la Universitatea Craiova. Echipa lui Mihai Rotaru nu scapă de probleme în ultima perioadă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Plecarea lui Laurențiu Reghecampf de la echipă a agitat apele în Bănie. Acum, după ce antrenorul a plecat în Arabia Saudită pentru a semna cu noua echipă, un titular din lotul echipei lui Mihai Rotaru va lipsi pentru perioada rămasă din acest an calendaristic.

Gjoko Zajkov s-a „rupt” și riscă să nu mai joace până în 2024 la Universitatea Craiova. Ce s-a întâmplat cu fundașul macedonean

Jucătorul oltenilor s-a accidentat la echipa națională a Macedoniei de Nord, în cadrul unei partide din preliminariile pentru Campionatul European din 2024. Potrivit informațiilor oferite de fanatik.ro, oltenii nu se vor mai putea baza pe Gjoko Zajkov până la finalul anului calendaristic.

Nord-macedoneanul s-a accidentat la nivelul vertebrelor din zona gâtului, iar după partida dintre Malta și Macedonia de Nord, câștigată cu 2-0 de către selecționata din care face parte Zajkov, a fost supus unei intervenții chirurgicale.

Jucătorul este un om de bază din lotul formației patronate de Mihai Rotaru. De la startul noului sezon din Liga 1 a fost titular în 8 dintre cele 9 meciuri disputate de către Universitatea Craiova.

Reclamă
Reclamă

În momentul de față, fundașul de la Universitatea Craiova este cotat la suma de 750.000 de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt. În cariera sa a mai jucat pentru: Rabotnicki, Rennais, Charleroi, Levski Sofia, Vorskla Poltava și Slavia Sofia.

A adunat, până în momentul de față, 24 de partide pentru echipa națională a Macedoniei de Nord. De asemenea, a reușit să marcheze și un gol pentru țara sa, într-un meci cu Estonia, încheiat la egalitate, scor 3-3.

Laurențiu Reghecampf a plecat în Arabia Saudită.

Laurențiu Reghecampf a fost văzut pe aeroportul din Otopeni, de unde pleca spre Arabia Saudită, pentru a semna contractul cu noua sa formație.

Reclamă

Potrivit informațiilor oferite de sursa citată anterior, „Reghe”  ar putea deveni antrenorul formației Al-Riad, echipă care îl are în componență pe Alin Toșca, jucător pe care românul l-a mai pregătit în trecut.

În momentul de față, echipa se află pe locul al 16-lea în clasament, cu 4 puncte obținute după 6 etape jucate. În Arabia Saudită, această poziție este direct retrogradabilă în Liga a 2-a. În cadrul ultimei etape jucate, Al-Riad a fost învinsă de Al-Hilal cu scorul de 1-6, grație golurilor marcate de Mitrovic, Al Shahrani, Al Dawsari (hattrick) și Malcom.

Potrivit sursei citate anterior, Laurențiu Reghecampf ar primi un salariu impresionant. Este vorba despre suma de 1,2 milioane de euro pe sezon.

În Arabia Saudită, „Reghe” va fi adversarul mai multor jucători români, dar și adversarul lui Cosmin Contra, care o pregătește pe Damac, formație aflată sub Al-Riad, ca poziție în clasament. În momentul de față, în campionatul saudit, activează următorii fotbaliști români: Nicolae Stanciu (Damac), Andrei Burcă (Al-Okhdood), Florin Tănase (Al-Okhdood), Andrei Cordea (Al-Tai), Alin Toșca (Al-Riad, echipa pe care Laurențiu Reghecampf o va prelua) și Cirpian Tătărușanu (Al-Abha).

Toți jucătorii români din Arabia Saudită au fost transferați de către formațiile lor în perioada de mercato din această vară.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

În ce competiție europeană se va califica FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:08 2 iul.

Trent Alexander Arnold, primul assist la Real Madrid. Pasă superbă la golul lui Gonzalo Garcia

23:46

Cea mai mare surpriză de până acum de la Wimbledon. Coco Gauff, campioana de la Roland Garros, OUT din primul tur

23:24

Real Madrid, în sferturile Campionatului Mondial al Cluburilor. Gonzalo Garcia a decis meciul cu Juventus

23:19

Fostul fundaş al lui Dinamo, prezentat oficial la echipa lui Mircea Rednic: “A fost râvnit de multe cluburi”

22:54

Sorana Cîrstea, anunţ despre retragerea din tenis după eliminarea din primul tur de la Wimbledon

22:31

Cristi Chivu şi-a băgat jucătorii în şedinţă, după declaraţiile explozive ale lui Lautaro Martinez. Tensiuni uriaşe la Inter

1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 FotoDinamo și-a prezentat echipamentul pentru sezonul viitor! Imagini cu noul tricou al „câinilor” 3 FCSB – Utrecht 3-1! Campioana, doar victorii în cantonamentul din Olanda! Politic, primul gol pentru roș-albaștri 4 “Să-şi ia adio de la fotbal”. Gigi Becali, mesaj dur după accidentarea lui Darius Olaru. Ce i-a transmis căpitanului de la FCSB 5 “Nu am văzut atâta nesimțire” Laszlo Dioszegi atac uluitor la adresa lui Roland Niczuly! Portarul, trimis la Liga 3 6 “Cutremur” la Inter! Lautaro Martinez a răbufnit: “Cine nu vrea să rămână poate pleca!”
Citește și