Închide meniul

Helmut Duckadam deplânge situaţia de la FCSB: “Sper să mai apuc să văd o echipă din care să știu măcar 9 titulari!”

Dragoș Vasile Publicat: 6 august 2022, 23:12

Helmut Duckadam deplânge situaţia de la FCSB: Sper să mai apuc să văd o echipă din care să știu măcar 9 titulari!

Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Helmut Duckadam deplânge situaţia de la FCSB. “Eroul de la Sevilla” s-a arătat dezamăgit de faptul că echipa lui Nicolae Dică schimbă titularii de la meci la meci.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FCSB a remizat şi cu CS Mioveni şi rămâne fără victorie în actualul sezon de Liga 1. Roş-albaştrii au obţinut 3 puncte în patru meciuri.

Helmut Duckadam deplânge situaţia de la FCSB

“Nu e ok. Dacă nu reușești să câștigi cu Mioveniul, atunci pretențiile tale la campionat devin din ce în ce mai mici. Sper să mai apuc să văd și eu la FCSB o echipă din care să știu măcar 9 titulari. Din păcate, ei își doresc să aibă o echipă omogenă, dar n-ai cum. Când faci atâtea schimbări de la meci, n-ai cum să faci o echipă omogenă

N-are cum să se lege. Folosind atâția jucători, făcând atâtea schimbări, jucătorii nu știu ce joacă ăla și ăla. Ori joacă cei doi fundași centrali, ori joacă Tamm? Dacă ți-e frică că se accidentează jucătorii, înseamnă că e o problemă”, a spus Helmut Duckadam, potrivit digisport.ro.

Nicolae Dică, plan tactic uluitor în Mioveni – FCSB 1-1

Nicolae Dică avea un plan tactic uluitor în Mioveni – FCSB 1-1. Antrenorul celor de la FCSB a dezvăluit că s-a gândit, la un moment dat, să îl bage pe Joonas Tamm atacant.

Reclamă
Reclamă

Adus la insistenţa lui Mihai Stoica, Joonas Tamm este golgheterul celor dela FCSB, deşi este fundaş central. Tamm are un gol în Liga 1, marcat cu FC U Craiova 1948, şi unul în preliminariile Conference League, cu Dunajska Streda.

Cel două reuşite l-au pus pe gânduri pe Nicolae Dică. Antrenorul celor de la FCSB a dezvăluit că s-a gândit să îl bage pe Tamm atacant în timpul meciului cu Mioveni. Până la urmă, Nicolae Dică a decis să schimbe sistemul.

„Mă credeți că mă gândeam să îl bag pe Tamm atacant? După aia am zis să schimb sistemul, să jucăm un 3-5-2, să rămânem cu Miculescu tot așa atacant, să fie în gura porții.

Reclamă

El e marcator, poziția lui e de număr 10 sau zonele laterale, dar poate juca și atacant, când ai un marcator pe teren, din orice poziție în care e folosit ajunge în fața porții. Cum l-am folosit în Europa mijlocaș dreapta, a reușit să ajungă în careu la fiecare fază.„, a spus Nicolae Dică, după CS Mioveni – FCSB 1-1.

Nicolae Dică: “Am primit un gol cum doar noi puteam primi!

Nicolae Dică a făcut şi o analiză a meciului.

„Ne aşteptam să avem un joc greu, ştiam că Mioveniul e o echipă mai bună acasă decât în deplasare. Nu am putut să punem presiune pe ei. Păcat că ne-am creat 6-7 ocazii. Ovidiu avea prim-planul dar s-a lovit. Şut a degajat la adversar. Puteam să pierdem şi jocul pentru că cei de la Mioveni au avut două ocazii mari. Ajungem în careu, ne creem ocazii şi nu marcăm. În faţa porţii trebuie să fii concentrat sută la sută. Îmi doresc o circulaţie a mingii mai bună. Va trebuie să vină sută la sută victoria şi avem obiectiv câştigarea campionatului.

Am primit un gol cum doar noi puteam primi, cu Ovidiu care avea prim-planul, dar săracul s-a lovit și la genunchi, apoi Șut are mingea în picior, în loc să degajeze sau să iasă cu ea la picior, dă mingea adversarului și primim gol. În a doua repriză am reușit să egalăm, le-am cerut în ultimele minute să ducem mingile la margine, nu am făcut asta, pe final puteam pierde meciul, pentru că cei de la Mioveni au avut mari ocazii de a marca. Din păcate, nu am reușit să câștigăm în campionat. Ajungem în careu, ne creăm ocazii și nu reușim să marcăm”, a mai spus Nicolae Dică.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
15:47

Gianluigi Donnarumma nu ştie dacă va rămâne la PSG, după tripla uriaşă

15:33

Elina Svitolina s-a calificat dramatic în sferturile Roland Garros, după ce a salvat 3 mingi de meci!

15:15

VIDEOLionel Messi a dat două goluri şi două assist-uri cu fosta echipă a lui Măţan! Borna impresionantă atinsă

15:07

VideoStarurile naţionalei Angliei, cu Harry Kane şi Jude Bellingham în frunte, la Marele Premiu al Spaniei

14:49

România, pe 2 la Campionatele Europene pe naţiuni! Medalie istorică la proba de schif simplu masculin

14:20

VideoRafael Camara a câştigat cursa de Formula 3 din Spania! E lider detaşat în clasamentul general

1 VIDEOOscar Piastri a câştigat calificările Marelui Premiu al Spaniei! Podiumul, completat de Norris şi Verstappen 2 FotoLuis Enrique, omagiu emoţionant pentru fiica lui decedată după ce a câştigat Liga Campionilor cu PSG! 3 Costel Gâlcă s-a înţeles cu Dan Şucu şi urmează să o preia pe Rapid. Îl va înlocui pe Marius Şumudică în Giuleşti 4 FotoReacţia iubitei lui Istvan Kovacs după ce arbitrul român a condus de la centru finala Ligii Campionilor! 5 Mesajul FRF pentru Istvan Kovacs! Au reacţionat imediat după finala PSG-Inter+Gestul arbitrului din finalul meciului 6 EXCLUSIVDenis Alibec a spus cum l-a convins Gică Hagi să semneze cu FCSB. Ce înţelegere a făcut cu Gigi Becali: “Am căzut de acord”
Citește și