Ilie Dumitrescu a rupt tăcerea, după 12 ani, despre plecarea de la FCSB! De ce nu a primit niciun ban de la Gigi Becali: „Respectă măcar atât!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 5 septembrie 2022, 9:30

Comentarii
Ilie Dumitrescu a rupt tăcerea, după 12 ani, despre plecarea de la FCSB! De ce nu a primit niciun ban de la Gigi Becali: „Respectă măcar atât!

Ilie Dumitrescu a fost antrenorul echipei lui Gigi Becali / Profimediaimages

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Ilie Dumitrescu a rupt tăcerea despre plecarea de la FCSB, din 2010. „Mister” a rezistat numai 8 meciuri pe banca roş-albaştrilor şi a explicat de ce nu a primit niciun ban de la Gigi Becali.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fostul atacant al Stelei şi al Generaţiei de Aur a vorbit despre ceea ce s-a întâmplat în urmă cu 12 ani şi ce înţelegere a avut cu patronul echipei. Gigi Becali chiar a încălcat acel „gentlemans’s agreement” stabilit cu Ilie Dumitrescu.

Ilie Dumitrescu a rupt tăcerea, după 12 ani, despre plecarea de la FCSB

”De ce nu am luat niciun ban? Că nu am vrut să iau bani de la el vreodată! Așa am vrut. I-am spus: `Respectă măcar să nu ieși să vorbești, după șase luni tragem linie! Și așa nu am contract, pe ce să discutăm?` Nu a reușit să respecte gentleman agreement-ul ăsta între noi. Am venit și după…

Cred că Pițurcă îi ceruse o garanție de vreo cinci milioane de euro, nu știu care era înțelegerea între ei. Și i-am zis că vin să-l ajut, să mă lase șase luni că am încredere că pot să fac treabă. `Și-mi pui un bonus la finalul campionatului și la intrarea în Champions League`.

Am avut un orgoliu, sunt foarte muți antrenori care vin, semnează… Adică nu semnează, `îți mai dau niște bani așa, am semnat`. Mă rog, nu mai contează”, a declarat Ilie Dumitrescu la digisport.ro.

Reclamă
Reclamă

Ilie Dumitrescu a antrenat-o pe echipa lui Gigi Becali în cinci meciuri din campionat, perioadă în care a obţinut 2 victorii, 2 egaluri şi o înfrângere. A mai stat pe bancă şi în cupele europene, în „dubla” cu Grasshoper şi în eşecul cu Liverpool, scor 1-4.

Oțelul Galați, FC Brașov, Alki Larnaca, România U21, FCM Bacău, Apollon Limassol, AEK Atena, AO Egaleo, Akratitos, Kallithea, PAOK, Panthrakikos și FCSB sunt echipele antrenate de Ilie Dumitrescu.

Ilie Dumitrescu l-a pus la zid pe Gigi Becali

Ilie Dumitrescu l-a pus la zid pe Gigi Becali, după ce l-a dat afară de la FCSB pe Vadim Raţă. Fundaşul a fost înlăturat de la echipă după doar 3 meciuri.

Reclamă

Gigi Becali a plătit 40.000 de euro după decizia luată. Fotbalistul nici măcar nu îşi găsise un apartament unde să se mute.

Vrei să mă trimiți înapoi la Voluntari, dă-mi 50-60 la sută din salariu că ești șmecher. Mi-ai făcut contractul un an sau doi, de ce să mă dai retur? Nu așa se face un transfer. Când se face un transfer trebuie să îți asumi ’Domnule, am semnat cu un jucător, trebuie să respect contractul!’.

Băiatul ăsta își caută apartament și îl trimiți înapoi. Unde ai văzut asta în Austria, în Germania, în Anglia, în Spania, după două săptămâni să îl trimiți înapoi? ’Îți dau 20.000 sau 40.000’, nu se poate, urât. ’Domnule, nu te mai vreau și iau decizia asta. Cât trebuie să îți dau? 50.000, 60.000, 100.000, cât ai tu salariul? Ia banii ăștia și du-te, nu vreau să te văd’.

Probabil i-a dat ceva la semnătură și i-a mai dat vreo două salarii și ce a zis băiatul, ’Am stat și eu două săptămâni, m-am pregătit cu băieții ăia de la FCSB. Am luat ceva la semnătură, am mai luat două-trei salarii și mă întorc’”, a declarat Ilie Dumitrescu, potrivit digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va marca mai multe goluri pentru FCSB în acest sezon dintre Bîrligea şi Garita?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:13 21 aug.

Daniel Pancu, dezvăluirea serii după victoria Rapidului! Ce i-a putut spune De Rossi: „Nu pot să cred”

23:11 21 aug.

Alex Dobre, gest halucinant după ce a înscris în poarta Petrolului! Cum a explicat momentul de după marcarea golului

22:58 21 aug.

Alex Dobre știe unde s-a făcut diferența în Petrolul – Rapid 0-2: „Noi am fost echipa cu energie”

22:53 21 aug.

„Oribil” Cristi Manea le-a mulţumit tuturor, la primul meci după 4 luni de absenţă: „Nu m-au lăsat să sufăr”

22:48 21 aug.

Olimpiu Moruțan, descătușat după gol și assist cu Petrolul: „Aveam de muncă mult ca să îmi revin”

22:27 21 aug.

Petrolul – Rapid 0-2. Victorie clară pentru giuleșteni în ”Primvs Derby”

1 Veste tragică despre Ion Crăciunescu. Mitică Dragomir: „Păcat!” Ce s-a aflat acum despre boala care l-a lovit 2 Semnează cu FCSB! Gigi Becali a anunţat mutarea: „E fotbalist” 3 UPDATEPrimul jucător pe care Mihai Rotaru îl transferă. Meciul cu Ararat este ultimul pentru vedeta Craiovei 4 Transfer uriaș pentru un jucător de națională: a venit oferta de 25 de milioane de euro din Premier League! 5 Anunț teribil înainte de CFR – FCSB: „S-a operat! L-am pierdut pentru două luni!” 6 FotoCine este soția lui Gică Hagi și cu ce se ocupă, de fapt. Ce studii a făcut, puţini români ştiu: „Ea e patroana”
Citește și