Închide meniul

Istvan Kovacs, delegat la Poli Iași – Metaloglobus înainte de finala Champions League

Alex Ioniță Publicat: 24 mai 2025, 19:13

Comentarii
Istvan Kovacs, delegat la Poli Iași – Metaloglobus înainte de finala Champions League

Profimedia

Istvan Kovacs va arbitra duelul dintre Poli Iași și Metaloglobus, înainte de a conduce, de la centru, finala UEFA Champions League din 2025. CCA a decis să îi ofere un meci „de încălzire” centralului din Carei, înaintea duelului uriaș de la Munchen.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Duelul de la Iași contează pentru prima manșă a barajului de promovare/menținere în Liga 1. Partida dintre Poli și Metaloglobus este programat duminică, de la ora 15:00 și va putea fi urmărit în format LIVE SCORE pe AS.ro.

Istvan Kovacs a fost delegat la Poli Iași – Metaloglobus înainte de finala Champions League

La duelul de baraj, Istvan Kovacs va fi ajutat, la cele două linii, de asistenții Mihai Marica și Ferencz Tunyogi. În camera VAR au fost delegați Adrian Cojocaru și Sebastian Gheorghe, în timp ce arbitru de rezervă va fi Sorin Vădana. CCA l-a delegat, ca observator de joc, pe Liviu Ciubotariu.

La finala Champions League din 2025, dintre PSG și Inter, Istvan Kovacs va avea aceiași tușieri: Mihai Marica și Ferencz Tunyogi. Arbitru de rezervă va fi Joao Pedro Silva Pinheiro, din Portugalia.

În camera VAR a fost delegat olandezul Dennis Johan Higler, care va fi ajutat de Cătălin Popa, delegat ca asistent VAR, au anunțat oficialii UEFA.

Reclamă
Reclamă

Cristi Balaj a reacționat după ce a aflat că Istvan Kovacs va arbitra finala Champions League: „Este o mândrie!”

Cristi Balaj a venit cu un mesaj superb pentru Istvan Kovacs. Acesta a reacționat după ce a aflat că centralul din Carei va conduce finala UEFA Champions League, dintre PSG și Inter.

Istvan Kovacs va deveni al 3-lea român care va conduce de la centru o finală UEFA Champions League. Primul a fost regretatul Nicolae Rainea, care a arbitrat finala din 1983, Hamburg – Juventus 1-0. A urmat apoi Ion Crăciunescu, în 1995, la finala Ajax – AC Milan 1-0.

În opinia lui Cristi Balaj, delegarea lui Istvan Kovacs la finala Champions League reprezintă „o mândrie pentru fotbalul românesc”. Oficialul de la CFR Cluj l-a lăudat apoi pe central și a spus că acesta nu a fost ajutat de nimeni, pentru a ajunge într-o asemenea poziție.

Reclamă

„Este o mândrie! O mândrie pentru tot ce înseamnă fotbalul românesc. Este meritul lui, în primul rând, și al celor care l-au susținut, dar, în primul rând, este meritul lui.

Pentru că el nu a avut pe nimeni. El nu a avut un tată, un unchi, un prieten, un vecin care să-l ajute. Și știu acest lucru precis. Doar prin muncă și seriozitate a reușit.

S-au spus multe lucruri despre el, s-au spus lucruri și pentru că un arbitru cu cât arbitrează mai mult, cu atât are ghinionul să facă mai multe greșeli.

Eu, de când m-am lăsat de arbitraj, nu am mai făcut nicio greșeală pe terenul de joc, sunt cel mai bun.

Și atunci, din acest punct de vedere, normal că au fost și discuții de-a lungul timpului. Ce e important pentru el? Că discuțiile au apărut la partide importante.

Un arbitru bun este legat de meciuri importante. Ar trebui să ne mândrim și să îi ținem pumnii lui și brigăzii de arbitri, bineînțeles”, a spus Cristi Balaj, citat de fanatik.ro.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:06
A fost coechipierul lui Cristi Chivu, dar nu îi ține pumnii înainte de Genoa – Inter: “Două motive”
9:32
FCSB poate veni decimată la derby-ul cu Rapid. Scenariul de care se tem roș-albaștrii
9:30
PSG – Flamengo e finala Cupei Intercontinentale
9:19
Dinamo – Metaloglobus LIVE TEXT (17:45). “Câinii roşii” pot ajunge la un punct de liderul Rapid
9:14
Antrenorul PSV-ului, dezamăgit de Dennis Man și colegii săi după o victorie “thriller”: “Mă așteptam la altceva”
9:00
Costel Gâlcă, făcut praf după Rapid – Oţelul! “O echipă care nu ştie să stea bine din punct de vedere tactic”
1 Dinamo, transfer de titlu în Liga 1! Vârful de două milioane de euro dorit de „câini” 2 Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect” 3 Florin Gardoș, revenire de senzație în fotbalul românesc! Fostul jucător de la FCSB a semnat 4 Daniel Pancu a cerut primul transfer al iernii la CFR Cluj! Este brazilian și a impresionat în Liga 1 5 Au bătut palma! Primul transfer al iernii la Real Madrid 6 Rapid – Oțelul 0-2. Gălățenii îngenunchează liderul Ligii 1 și dinamitează lupta pentru play-off
Citește și