Joonas Tamm şi-a setat obiectivele la FCSB! Fundaşul estonian îşi doreşte să devină campion în Liga 1, alături de trupa roş-albastră, şi totodată vrea să câştige Cupa României.
Joonas Tamm este unul dintre jucătorii de bază de la FCSB. Transferat la începutul sezonului, stopper-ul în vârstă de 30 ani, s-a integrat perfect în echipa patronată de Gigi Becali.
Joonas Tamm vrea tot cu FCSB
Joonas Tamm a dezvăluit că s-a acomodat foarte bine la FCSB, deşi au existat şi momente dificile. Înaintea reluării Ligii 1, fundaşul estonian a declarat că roş-albaştrii sunt obişnuiţi cu ritmul „de foc”, încă de la începutul sezonului. Trupa lui Mihai Pintilii va avea două dueluri „de foc”, restante, cu Botoşani şi CFR Cluj.
„Cred că m-am acomodat destul de bine, mă înţeleg bine cu toată lumea, au fost momente bune, dar şi dificile, suişuri şi coborâşuri, dar suntem pe drumul cel bun. Cred că este un nivel bun, este competitiv, toate meciurile sunt grele, mai ales că toate echipele dau ce au mai bun împotriva noastră, iar noi trebuie să jucăm foarte bine ca să facem rezultate.
Va fi un program foarte încărcat, dar noi suntem obişnuiţi, nu e nimic nou pentru noi, trebuie să ne recuperăm bine şi să jucăm aşa cum am jucat în ultimele meciuri.
Vrem să câştigăm Campionatul şi Cupa, cu siguranţă!”, a declarat Joonas Tamm, într-un interviu pentru FCSB TV.
Totodată, Joonas Tamm şi-a setat şi favorita pentru Campionatul Mondial din Qatar. Stopper-ul de la FCSB s-a declarat impresionat de forma arătată de Spania, în victoria cu 7-0 în faţa celor din Costa Rica.
„Nu am nepărat o favorită, dar îmi place Franţa, poate şi Spania, mi-a plăcut muşlt cum a jucat, vom vedea cum vor juca împotriva unei echipe mai puternice. E plăcut să te uiţi, dar nu îmi dă sentimentul că e o Cupă Mondială, poate pentru că nu e vară, dar cu siguranţă e interesant să te uiţi”, a mai completat Joonas Tamm.
