Grigore Turda este jucătorul care a retrogradat în trei sezoane consecutive din Liga 1. Fundaşul de 27 de ani a păţit-o din nou cu Gloria Buzău, echipa care sâmbătă a picat matematic în Liga 2, după 0-1 cu Farul lui Gică Hagi.
Cu doi ani în urmă, Turda retrograda alături de FC Argeş. Apoi, el ajungea la FC Voluntari, dar nici acolo nu avea noroc: stagiunea precedentă a picat şi cu ilfovenii.
Grigore Turda a retrogradat de 3 ori la rând
„E foarte greu. E greu să-mi găsesc puterea, motivația. O să aștept vacanța ca să-mi revin. Am o familie, vreau să muncesc pentru ea, să joc fotbal. E sportul pe care îl iubesc. Sunt momente grele în care îți vine să mergi acasă și să nu mai auzi niciodată de fotbal”, a spus Turda.
CSM Sighet, Foresta Suceava și Armătura Zalău sunt echipele la care a mai evoluat Turda, care este cotat la 500.000 de euro. În acest sezon, el şi-a trecut în cont 31 de meciuri pentru Gloria.
Pe vremea când evolua la FC Argeş, fundaşul a fost dorit de echipele de top din Liga 1, FCSB, Rapid sau Universitatea Craiova, dar nicio mutare nu s-a materializat din cauza pretenţiilor financiare ridicate ale piteştenilor.
Ilie Stan a criticat conducerea Gloriei Buzău
Ilie Stan a făcut praf conducerea Gloriei Buzău, după ce echipa a retrogradat în urma eşecului cu Farul Constanţa, 0-1. Antrenorul i-a acuzat pe oficiali de „amatorism” şi că „şi-ar fi urmărit interesele personale”.
”Îmi felicit jucătorii pentru ce au jucat astăzi. Nu poți să faci într-o lună ce nu s-a făcut într-un an. Îmi pare rău pentru buzoieni, pentru că merită mai mult. Mai am două jocuri, le pregătesc, sunt profesionist până la ultima etapă. E păcat. Trebuiau luate niște decizii de mai mult timp, pentru echipă. Trebuia pusă echipa pe primul loc, nu interesele personale. Îmi pare bine, pe undeva, că am venit și le-am arătat suporterilor buzoieni care e situația exactă și faptul că puteam mai mult.
Astăzi, echipa a demonstrat că se putea mai mult. Nu am niciun regret, chiar sunt fericit că le-am arătat suporterilor buzoieni că nu e normal ce s-a întâmplat în acest an. Amatorismul se plătește cu retrogradarea. Este păcat. Nu trebuia să vin eu să iau aceste decizii când mai erau 5-6 meciuri. Eu zic că dacă veneam mai de mult timp, nu eram în situația asta. E păcat că nu am reușit să rămânem în prima ligă.