Închide meniul

LPF a anunţat programul meciurilor amânate. Când se va disputa derby-ul FCSB – CFR Cluj

Viviana Moraru Publicat: 31 august 2022, 15:24

Comentarii
LPF a anunţat programul meciurilor amânate. Când se va disputa derby-ul FCSB – CFR Cluj

FCSB şi CFR Cluj / Colaj Profimedia

LPF a anunţat programul meciurilor amânate din Liga 1, iar partida dintre FCSB şi CFR Cluj este principalul punct de atracţie. Derby-ul se va juca peste trei luni, la jumătatea lunii decembrie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FCSB şi CFR Cluj se pregătesc de debutul în grupele Conference League. Cele două ar fi trebuit să se întâlnească duminică, pe Arena Naţională, însă oficialii de la Ligă au decis amânarea partidei.

LPF a anunţat programul meciurilor amânate. Când se joacă derby-ul FCSB – CFR Cluj

Liga Profesionistă de Fotbal a publicat, miercuri, programul meciurilor amânate, ca urmare a programului încarcat avut de FCSB, CFR Cluj şi Universitatea Craiova.

Pe lângă duelul direct, FCSB şi CFR Cluj mai au un meci amânat. Este vorba de partidele din etapa a şasea din Liga 1. La mmentul respectiv, echipele erau angrenate în play-off-ul Conference League.

Şi Universitatea Craiova va avea o restanţă de disputat. Este vorba tot de un meci din etapa şase, contra celor de la Chindia Târgovişte.

Reclamă
Reclamă

Programul meciurilor amânate:

  • Marţi, 29 noiembire, ora 19:00: Chindia – Universitatea Craiova
  • Miercuri, 30 noiembrie, ora 19:00: Hermannstadt – CFR Cluj
  • Joi, 1 decembrie, ora 20:00: Botoşani – FCSB
  • Joi, 15 decembrie, ora 20:00: FCSB – CFR Cluj

Dan Petrescu, în al nouălea cer după amânarea derby-ului FCSB – CFR Cluj

Dan Petrescu s-a declarat încântat după ce derby-ul FCSB – CFR Cluj a fost amânat. „Bursucul” abia aștepta o pauză pentru fotbaliștii săi.

FCSB – CFR Cluj, programat inițial duminică, pe 4 septembrie, a fost amânat deorece ambele formații vor juca săptămâna viitoare primele partide în grupele Conference League.

Reclamă

„Ar fi fantastic, și pentru noi și pentru ei, să putem pregăti meciurile de joi din grupe. Mai ales că sunt probleme de lot, de accidentări și o foarte mare oboseală la echipă. Asta se vede.

Cred că cel mai bun jucător va fi pentru noi o pauză. Sunt convins că 2-3 zile de pauză vor rezolva problemele de la echipă. Îmi pare așa de bine că am amânat acest meci, nu va dați seama. Toată lumea are nevoie de o pauză.

Mi se pare că s-a facut ceva logic. Dacă ambele echipe au vrut… Și FCSB e într-o situație similară. N-au jucat așa de multe meciuri, dar au și ei ceva probleme de lot. Au văzut și ei cum e să fii în Europa, nu e așa ușor„, a spus Dan Petrescu, la conferința de presă dinatea partidei cu FC Voluntari.

Joia viitoare, FCSB are un duel de foc cu West Ham, în timp ce CFR Cluj va juca cu FC Ballkani.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:30
VIDEOSporting – AFS 6-0! Spectacol total în Liga Portugal. Suarez, Araujo şi Catamo, autorii unor duble
0:23
Arsenal, victorie dramatică! S-a impus în minutul 90+5, după două autogoluri marcate de Wolverhampton
0:09
Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB a făcut anunţul după Rapid – Oţelul 0-2: “Vreau să lupt pentru trofee”
23:29 13 dec.
”Călăul” Rapidului, declarația serii după ce a marcat un eurogol: „M-aș bucura să vină și Moș Crăciun”
23:19 13 dec.
Costel Gâlcă a făcut praf arbitrajul după Rapid – Oţelul 0-2: Nu ştiu când o să primim penalty! De ce mai avem VAR?”
23:03 13 dec.
Laszlo Balint, în al nouălea cer după victoria din Giulești: „Faptul că am jucat la un asemenea nivel, este ceva”
1 Dinamo, transfer de titlu în Liga 1! Vârful de două milioane de euro dorit de „câini” 2 Florin Gardoș, revenire de senzație în fotbalul românesc! Fostul jucător de la FCSB a semnat 3 Au bătut palma! Primul transfer al iernii la Real Madrid 4 Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect” 5 Daniel Pancu a cerut primul transfer al iernii la CFR Cluj! Este brazilian și a impresionat în Liga 1 6 Nota primită de Ianis Hagi în Kayserispor – Alanyaspor! Internaţionalul român a jucat 71 de minute
Citește și