Marco Dulca (23 ani) a debutat la FCSB. Nicolae Dică a apelat la „arma secretă” în repriza secundă a meciului cu CS Mioveni, când echipa roş-albastră era condusă.
În minutul 26 al confruntării de la Mioveni, Ionuţ Balaur a deschis scorul cu un şut deviat de la marginea careului. Echipa lui Nicolae Dică nu a avut replică, iar antrenorul a apelat la serviciile lui Marco Dulca.
Update: Eduard Radaslavescu a debutat şi el la FCSB. A intrat în minutul 80, în locul lui Radu Boboc.
Marco Dulca a debutat la FCSB
Marco Dulca a intrat pe teren în minutul 46, în locul lui Adrian Şut. Acesta este primul meci oficial în care mijlocaşul îmbracă tricoul roş-albastru. Debutul său vine la doar o zi după ce FCSB l-a prezentat oficial.
Marco Dulca este transferul cu numărul 8 făcut de Gigi Becali în această vară. Fostul jucător de la Chindia va purta numărul 20.
Mijlocaşul a fost întors de latifundiarul din Pipera din drumul către Hoffenheim. Pentru a-i obţine semnătura, patronul roş-albaştrilor i-a oferit acelaşi contract pe care i-l oferea şi echipa de Bundesliga.
Marco Dulca, „arma secretă” de la FCSB
Marco Dulca este „arma secretă” de la FCSB, crede Adrian Iencsi, care a avut doar cuvinte de laudă pentru mijlocaşul de 23 de ani. Gigi Becali l-a adus de la Chindia Târgovişte şi a plătit clauza de rezilere în valoare de 250.000 de euro.
Cotat la 900.000 de euro, Marco Dulca a fost om de bază pentru Chindia Târgovişte în sezonul trecut, pentru care evoluează din 2020. Acesta a ajuns la formaţia dâmboviţeană, după ce s-a transferat de la Farul.