Marius Măldărășanu, emoționat după ce a învins-o pe Rapid: „O să țin minte toată viața!”

Alexandru Ivan Publicat: 4 martie 2023, 22:25

Marius Măldărășanu a evoluat pentru Rapid ca jucător

Marius Măldărășanu, în timpul unui meci / Hepta

• Rapid – Hermannstadt 0-1

Marius Măldărășanu a fost emoționat după ce Hermannstadt a învins-o pe Rapid, 1-0, în Giulești, în etapa a 29-a din Liga 1. Antrenorul sibienilor s-a declarat încântat la finalul partidei. A recunoscut însă că s-a bucurat cu măsură, datorită trecutului său rapidist.

Marius Măldărășanu a spus că nu va uita niciodată victoria pe care a obținută în Giulești, în fața Rapidului, alături de Hermannstadt.

Marius Măldărășanu, emoționat după ce a învins-o pe Rapid

„Vreau să le urez succes, publicul trebuie să rămână alături de ei, să fie uniți.

Am avut și noroc, în fotbal ai nevoie și de noroc, este meritul tuturor. Și când am pierdut am jucat bine. Azi am jucat jocul nostru. Noi pierdem multe mingi în jumătatea noastră de teren, noi de chinuim să ducem mingea de la portar. E o victorie muncită.

Nu se modifică situația noastră, sunt puncte. E vorba doar de moral, de încredere. Am avut un blocaj. Am avut și ghinion, e un meci pe care o să-l ținem minte toată viața. Am jucat aici, le port respect, nu i-am uitat”, a spus Marius Măldărășanu, conform digisport.ro.

Rapid – Hermannstadt 0-1

Hermannstadt s-a impus sâmbătă, în deplasare, scor 1-0, în faţa formaţiei Rapid Bucureşti, într-un meci din etapa a 29-a a Superligii. Rapid a ratat un penalti în minutul 90+1.

Hermannstadt a deschis scorul la Bucureşti, în minutul 32, când Silviu Balaure a deviat în poartă o pasă a lui Călin Popescu.În minutul 35, arbitrul Viorel Flueran a acordat un penalty pentru sibieni, la un henţ în careu al lui Alexandru Ioniţă, dar a revenit asupra deciziei după consultarea VAR.

În minutul 90, arbitrul a acordat un penalti pentru Rapid, după consultarea VAR, dar Letica a respins şutul lui Dugandzic şi Hermannstadt a provocat a nouă surpriză în această etapă, câştigând pe terenul giuleştenilor. Este prima victorie a lui Hermannstadt în acest an.

Cum arată clasamentul Ligii 1

Sibienii au 29 de puncte şi sunt pe locul 13, în timp ce Rapid rămâne cu 52 de puncte, pe locul 4.