Marko Dugandzic a vorbit despre rivalitatea cu Andrea Compagno: „Pot să marchez mai mult!” Cum a reacționat după Rapid – Voluntari 4-1

Alexandru Ivan Publicat: 4 februarie 2023, 22:13

Marko Dugandzic a vorbit despre rivalitatea cu Andrea Compagno: „Pot să marchez mai mult! Cum a reacționat după Rapid – Voluntari 4-1

Marko Dugandzic, uluit după Rapid - Petrolul 0-2

Marko Dugandzic, într-un meci cu Rapid / Profimedia

Marko Dugandzic a vorbit despre rivalitatea cu Andrea Compagno pentru titlul de golgheter în Liga 1. Atacantul croat s-a declarat încântat după meciul Rapid – FC Voluntari 4-1, din etapa a 24-a din Liga 1.

Dugandzic a semnat un nou hat-trick în meciul cu Voluntari și a devenit noul golgheter din Liga 1, cu 15 reușite. Atacantul Rapidului nu se gândește însă la lupta pentru titlul de cel mai bun marcator. Dugandzic a spus că se concentrează pe parcursul echipei sale.

Marko Dugandzic a vorbit despre rivalitatea cu Andrea Compagno

„O seară perfectă. Abordăm fiecare meci la victorie. Am marcat patru goluri, suntem aproape de obiectivele noastre. Este senzațional. Din prima zi m-am simțit de parcă sunt aici de multă vreme. Le mulțumesc suporterilor, sper să continuăm așa.

Poate că golul încasat în ultimul minut a fost puțin neașteptat, este un început bun de an, nu o să ne oprim aici. Vom continua să jucăm bine. Nu mă concentrez pe realizările individuale, pot să marchez mai mult, vreau doar să rămân sănătos și să îmi ajut echipa. Nu pun presiune pe mine din punctul ăsta de vedere, sunt într-o formă bună. Nu am visat și hat-trick-ul ăsta”, a spus Marko Dugandzic, conform digisport.ro.

Dugandzic l-a depășit pe rivalul Andrea Compagno, de la FCSB, care are 14 goluri. Podiumul este completat de Denis Alibec și Daniel Paraschiv, cu câte 10 reușite.

Marko Dugandzic, un nou hat-trick pentru Rapid

După ce a marcat de trei ori în victoria cu Sepsi, 3-0, pe 20 ianuarie, Marko Dugandzic a reușit aceeași performanță și împotriva Voluntariului.

Croatul a înscris prima dată în minutul 19, după ce a finalizat o pasă primită de la Albu. A marcat al doilea gol în minutul 55, după ce Mihai Popa a respins în față un șut al lui Ioniță. Hat-trick-ul l-a semnat în minutul 82, după o pasă a lui Onea.

Dugandzic a ajuns la Rapid la începutul sezonului și este unul dintre cei mai importanți jucători din lotul lui Mutu.

Croatul este cotat la un milion de euro, conform transfermarkt.com.