Închide meniul

Mihai Stoica a dezvăluit adevăratul motiv pentru ca Valentin Gheorghe a plecat de la FCSB: “Nu era printre preferaţii patronului”

Iulian Focșăneanu Publicat: 28 iunie 2022, 21:50

Comentarii
Mihai Stoica a dezvăluit adevăratul motiv pentru ca Valentin Gheorghe a plecat de la FCSB: Nu era printre preferaţii patronului

Mihai Stoica este managerul general al FCSB / Profimedia

Mihai Stoica nu s-a ferit şi a dezvăluit care este adevăratul motiv pentru care Valentin Gheorghe a plecat de la FCSB. Atacantul de 25 de ani a fost împrumutat în Turcia, la nou-promovata Umraniyespor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Managerul general al vicecampioanei l-a dat de gol pe Gigi Becali şi a oferit detalii despre mutarea surprinzătoare. MM regretă că s-a renunţat la Vali Gheorghe, dar a ţinut să anunţe că jucătorul nu era pe placul patronului.

Mihai Stoica a dezvăluit adevăratul motiv pentru ca Vali Gheorghe a plecat de la FCSB

Oficialul lui FCSB asigură că îi va fi adus repede un înlocuitor celui care sezonul trecut a adunat 29 de apariții pentru roş-albaştri, în toate competițiile, reușind să înscrie 7 goluri. Gheorghe a fost trimis în primul „11” numai în 8 meciuri.

El a venit, a fost dorinţa lui să meargă. El nu era titular anul trecut, când Coman nu era. Vali Gheorghe, poziţia lui e clară, atacant lateral stânga. Vă spun, mie îmi pare rău că pleacă. Ţin foarte mult la el, îmi place foarte mult, e un băiat de vestiar. Nu era printre preferaţii patronului, voia altceva acolo.

În mod normal, prindea mai puţine minute ca anul trecut. Era a treia variantă, după Coman şi Octavian Popescu. Nu puteam să-l blocăm, să nu câştige dublu faţă de ce ia la noi”, a declarat Mihai Stoica la orangesport.ro.

Reclamă
Reclamă

Valentin Gheorghe a semnat cu FCSB în toamna anului 2021, după despărțirea de Astra Giurgiu. Gigi Becali a plătit 250.000 de euro pentru jucătorul de 25 de ani, la vremea respectivă.

Gigi Becali a anunțat că Valentin Gheorghe va pleca de la FCSB în Turcia

Gigi Becali a anunțat că Valentin Gheorghe va pleca sub formă de împrumut de la FCSB în Turcia, la Umraniyespor. Patronul clubului din Berceni a dezvăluit și suma pe care ar urma să o încaseze de la nou-promovata din prima ligă turcă, dacă oficialii vor hotărî să-l transfere definitiv.

Nu mai e cale de întors pentru Valentin Gheorghe. Gigi Becali a anunțat că atacantul de 25 de ani va pleca sub formă de împrumut de la FCSB la Umraniyespor, în această vară.

Reclamă

Am stat bine și m-am gândit, iar până la urmă am decis să îl cedez pe Vali Gheorghe sub forma de împrumut în Turcia. Dacă baiatul confirmă acolo ei au drept de transfer definitiv în iarna.

Iar clauza este de 200 de mii de euro. Am zis să îi fac un bine băiatului. E o șansă bună pentru el, iar eu l-am înțeles”, a spus Gigi Becali, pentru Prosport.

Potrivit sursei citate, Gheorghe ar fi plecat deja din cantonamentul FCSB-ului pentru a efectua vizita medicală la Umraniyespor. Gheorghe va câștiga un salariu răsunător, de 25.000 de euro/lună, mai mare decât cel primit la clubul lui Gigi Becali, anunță digisport.ro.

Valentin Gheorghe este cel de-al 10-lea jucător care pleacă de la FCSB în această vară, după Cătălin Straton, Paulo Vinicius, Andrei Miron, Dragoș Nedelcu, Gabriel Simion, Robert Ion, Cristi Dumitru, Andrei Burlacu și Claudiu Keșeru. În același timp, clubul lui Gigi Becali a adus numai doi jucători: fundașii centrali Rachid Bouhenna și Joyskim Dawa.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Pleacă Mircea Lucescu după meciul României cu San Marino?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:24
Bosnia – Romania LIVE TEXT (21:45). Meci crucial pentru tricolori, în preliminariile World Cup 2026. Echipele de start
20:21
VideoTricolorii U19 visează la calificări la turneele finale şi cu naţionala mare
20:21
VideoJurnal Antena Sport | Vicecampionul mondial, Wesley Sneijder, îl privește pe prietenul Chivu ca pe un antrenor uriaș
20:17
VideoJurnal Antena Sport | Ca să revină mai repede pe teren, Dawa merge la pilates
20:13
România nu mai are nicio șansă la calificarea directă la World Cup 2026. Austria, victorie cu Cipru
20:11
VideoJurnal Antena Sport | Fanii dau năvală
1 Franța lui Kylian Mbappe a ajutat România. De ce sunt siguri 100% “tricolorii” lui Mircea Lucescu 2 Gigantul care vrea să cumpere Farul Constanţa. Giovanni Becali a dezvăluit: Gică Hagi vinde echipa! 3 Posibilele adversare ale României de la barajul pentru World Cup 2026, după ultimele rezultate din preliminarii 4 Reacţia italienilor după ce Adi Mutu l-a făcut praf pe Walter Zenga, care l-a criticat pe Chivu 5 România U20 – spulberată de Germania, scor 6-0 6 Gigi Becali i-a decis viitorul lui Denis Alibec. Anunţ categoric făcut de patron
Citește și