Închide meniul

Mihai Stoica, dezvăluiri despre discuţia dintre Sebastian Colţescu şi George Găman. Ce s-ar fi întâmplat, la VAR, în CFR – FCSB

Iulian Focșăneanu Publicat: 11 decembrie 2023, 21:23

Comentarii
Mihai Stoica, dezvăluiri despre discuţia dintre Sebastian Colţescu şi George Găman. Ce s-ar fi întâmplat, la VAR, în CFR – FCSB

Mihai Stoica, anunţ despre golul anulat de Sebastian Colţescu / Colaj captură Digi Sport/Profimediaimages

Mihai Stoica a venit cu dezvăluiri despre discuţia dintre Sebastian Colţescu şi George Găman, din timpul meciului CFR Cluj – FCSB, scor 1-1, din etapa a 19-a a Ligii 1. Oficialul liderului din Liga 1 s-a revoltat, după cea mai controversată fază a derby-ului din Gruia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În minutul 55, a avut loc o fază care a fost dezbătută aprins. Florinel Coman a înscris superb, cu un şut de la 30 de metri de poartă, însă Sebastian Colţescu nu a validat reuşita, pe motiv de fault comis de Valentin Creţu asupra lui Philip Otele.

Mihai Stoica, dezvăluiri despre discuţia dintre Sebastian Colţescu şi George Găman

George Găman, arbitrul VAR, l-a chemat pe Sebastian Colţescu să vadă faza, iar acesta a anulat golul, spre stupefacţia lui Florinel Coman şi a celorlalţi jucători ai liderului.

Mihai Stoica a izbucnit şi acuză că a fost o viciere de rezultat. A anunţat ce discuţie s-ar fi purtat între “centralul” partidei şi arbitrul din cabina VAR.

Nu am vorbit cu arbitrii. S-a întâlnit team manager-ul nostru, Marius Ianuli, cu el, iar Colțescu, de față cu el, îi spunea lui Găman: ‘De ce m-ai chemat?’. Eu cred că mai degrabă discuțiile alea se poartă când sunt doar oficialii în vestiar, nu să audă altcineva. Șmecherii din astea am văzut multe la viața mea.

Reclamă
Reclamă

Găman îl cheamă pe Colțescu și își depășește atribuțiile încălcând protocolul, dar vinovatul principal rămâne Colțescu, care schimbă decizia, deși nu vede ceva clar.

Eu n-am crezut că mai pot vedea asemenea arbitraje în 2023, cu VAR. Acum au fost faulturi clare, cu meci televizat în direct, cu VAR. Cu toate astea, lași fault la Compagno, fault la Ngezana și multe altele. Lași jocul liber, dar nu lăsa faulturi. Când nu e fault, tu anulezi o asemenea capodoperă?“, a declarat Mihai Stoica la orangesport.ro.

Verdictul specialistului după golul senzaţional al lui Florinel Coman, anulat incredibil de VAR

„Mbappe” a înscris un gol care l-ar fi făcut mândru şi pe adevăratul Kylian Mbappe, dar bucuria lui a fost de scurtă durată. VAR-ul a intervenit pentru o fază petrecută la recuperarea roş-albaştrilor, la un duel între Creţu şi Otele.

Reclamă

Adrian Porumboiu a susţinut că a fost fault la duelul dintre Creţu şi Otele şi că golul a fost anulat pe drept de Sebastian Colţescu.

E ok și nu e ok. Decizia în sine e una clară. Faultul este evident, deci apărătorul lovește mingea, într-adevăr, dar după ridică piciorul și faultează. Faultul e evident, numai că arbitrul putea să preîntâmpine faza asta, să oprească jocul.

Nu l-a oprit, lasă impresia că faza e corectă, iar pe urmă îl întoarce VAR-ul la o fază pe care el o arătase că o gestionase foarte bine.

Protocolar sună cam așa: dacă tu ai controlat faza și ești sigur pe ea, nu te mai întoarce VAR-ul, dar, în esență, decizia corectă este lovitură liberă directă pentru CFR. Așa stau lucrurile”, a spus Porumboiu, citat de gsp.ro.

Şi Ion Crăciunescu a anunţat că golul marcat de Florinel Coman a fost anulat corect de Sebastian Colţescu.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi FCSB să prindă play-off-ul în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:01
CFR Cluj și-a transferat fotbalist brazilian! Anunțul clubului din Gruia
22:00
LIVE SCORELiga Campionilor, ziua 1. Real Madrid – Marseille și alte trei partide se joacă acum. S-a înscris deja pe două stadioane
21:54
VideoJurnal Antena Sport | Instinct primar
21:50
VideoJurnal Antena Sport | România are viitor
21:46
VideoJurnal Antena Sport | E luptă la sânge pe Drumul Eroilor
21:39
VideoJurnal Antena Sport | Rapidul petrece
1 Neluţu Varga vrea să-l dea afară pe Andrea Mandorlini de la CFR Cluj. Cine i-ar putea lua locul italinului 2 Tragedie în familia lui Costel Gâlcă! Fratele antrenorului de la Rapid a murit 3 Gică Hagi a jucat în Legends Charity Game. “Regele” s-a remarcat imediat în meciul în care au evoluat nume uriaşe 4 Gigi Becali, şedinţă de urgenţă la FCSB după egalul cu Csikszereda: “Olaru mi-a zis că se lasă de fotbal” 5 Ce a făcut Vlad Chiricheş imediat după Csikszereda – FCSB 1-1 6 Marius Şumudică a bătut palma cu noua echipă, după ce a refuzat să revină în Liga 1: “M-am înţeles”
Citește și